تکنولوژی

اندازه‌گیری فشار خون با دوربین سلفی گوشی

محققان کانادایی و چینی در حال کار بر روی روش جدیدی هستند که امکان اندازه‌گیری فشار خود از طریق دوربین سلفی گوشی را برای کاربران فراهم می‌کند.

طبق گزارش منتشر شده، محققانی از دانشگاه تورنتو کانادا با همکاری بیمارستان وابسته به دانشگاه نرمال‌ ها‌نگژو، طرحی را دنبال می‌کنند که بر اساس آن می‌توانند تنها با یک ویدیوی کوتاه سلفی، فشار خون کاربران را اندازه‌گیری نمایند.

کانگ لی، مدیر این تیم تحقیقاتی از دانشگاه تورنتو عنوان کرد: ما در این‌جا از تکنولوژی تحت عنوان «تصویربرداری آپتیکال ترنس‌درمال» استفاده کردیم. در این طرح، نور منتشرشده از دوربین گوشی به پوست فرد برخورد می‌کند و از بازگشت نور به دستگاه، برای شناسایی پروتئین‌ها‌ استفاده می‌شود. همچنین، از الگوریتم‌ها‌ی یادگیری ماشینی نیز برای این منظور استفاده می‌شود. سپس اطلاعات دریافتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه آن تا 95 درصد، درست از آب در می‌آید.

در این پژوهش، بر روی 1328 نفر آزمایش شد که اکثر آن‌ها‌ از آسیای شرقی و اروپا بودند. این یعنی، هنوز مشخص نیست که آیا این آزمایش بر روی رنگین‌پوست‌ها‌ نیز جواب خواهد داد یا خیر. با این‌حال، تیم تحقیقاتی مذکور در تلاش است تا بتواند این آزمایشات را بر روی افرادی با درجات مختلف رنگ پوست نیز انجام دهد.

اگر این کار با موفقیت و به صورت کامل صورت پذیرد، افراد می‌توانند تنها با یک گوشی هوشمند و با روشی بسیار ساده و ارزان، به اطلاعات ارزشمندی از وضعیت سلامتی خود دست یابند. فشار خون جزو یکی از مهم‌ترین علل بروز حملات قلبی و یا سکته در جهان به شمار می‌رود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا