هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در فرودگاه دبی

فرودگاه بین‌المللی دبی، یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان محسوب می‌شود. این فرودگاه همچنین در زمینه استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی، دردنیا  یکه تاز است. در واقع، UAE یا امارات متحده عربی، در بین کشورهای عربی بیشترین استفاده را از هوش مصنوعی می‌کند. این کشور  استراتژی‌های هوش مصنوعی را در اولویت قرار داده و حتی وزارتی تحت عنوان وزارت هوش مصنوعی دارد. در این وزرات خانه، اصول و قوانین مربوط به سرمایه گذاری روی تکنولوژی‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی بررسی می‌شود.

افسران بخش گمرک فرودگاه دوبی

وزارت داخلی امارات گفته که در سال 2020، افسران بخش نظارتی مستقر در فرودگاه جای خود را کاملا به هوش مصنوعی خواهند داد. برنامه این است که مسافران بتوانند وارد یک سیستم امنیتی هوش مصنوعی شده تا اسکن شوند، بدون اینکه نیاز باشد کفش‌ها یا کمربندهای خود را درآورند و جیب‌های خود را خالی کنند.

در این فرودگاه همین حالا نیز از گیت‌های هوشمند به صورت آزمایشی استفاده می‌شود. این گیت‌ها، یک آکواریم مجازی نیز هستند و مسافرن با ورود به این تونل‌ها، خود را در بین انواع ماهی‌ها می بینند. در همین حین که مسافران به اطراف نگاه می‌کنند، دوربین‌ها از تمام زوایای صورت آنها عکس گرفته و در واقع یک شناسایی سریع انجام می‌شود.

گیت های هوشمند فرودگاه دبی
گیت های هوشمند فرودگاه دبی

سیستم حمل چمدان

Tim Clark، رئیس هواپیمایی امارات است که بزرگ‌ترین سیستم راهبری مسافرت‌های طولانی را دارد. کلارک معتقد است که هوش مصنوعی، به خصوص ربات‌ها همین حالا نیز باید برای سرویس مدیریت چمدان‌ها مورد استفاد قرار گیرند. از جمله کارهایی که ربات‌ها می‌توانند انجام دهند، شناسایی، جا به جایی و قرار دادن چمدان‌ها در مسیر صحیح بدون نیاز به دخالت انسانی است.  در حال حاضر شرکت آمازون در قسمت انبارهای خود، از ربات‌ها استفاده می‌کنند.

سیستم های حمل چمدان با وجود تکنولوژی هوش مصنوعی، دقیق تر و منظم تر خواهد شد.

مدیریت ترافیک هوایی

سازمان هوایی امارات در حال حاضر به روی موارد استفاده از هوش مصنوعی در فرآیند کنترل ترافیک هوایی تحقیقات انجام می‌دهد. سخنگوی سازمان در بیاینیه‌ای اعلام کرده که استراتژی‌های تکنولوژیک جدیدی اخذ شده که بر مبنای آن شیوه‌های نوین توسعه صنعت هوایی صورت خواهد پذیرفت. هدف از این استراتژی‌ها، افزایش کیفیت عملکرد و امنیت مدیریت ترافیک هوایی است.

وسایل نقلیه اتوماتیک

خودروهای خودران که مجهز به هوش مصنوعی هستند و 100 درصد با انرژی خورشیدی کار می‌کنند، به زودی در فرودگاه دبی مورد ستفاده قرار خواهند گرفت. این خودروها، مثلا در بخش‌هایی مانند حمل و نقل زمینی مسافران کاربرد خواهند داشت. برنامه این است که در آینده هوش مصنوعی حتی بتواند مسافران را حتی تا درب هتل نیز کمک کند.

عبور از گیت‌های ورودی و خروجی

تکنولوژی، علاوه بر اینکه برای مسافران فرودگاهی کارایی خواهد داشت، برای کارمندن قسمت‌های مختلف فرودگاه نیز بی فایده نخواهد بود. در برخی از فرودگاه‌ها که از لحاظ امنیتی مورد تهدید بیشتری هستند، تکنولوژی می‌تواند به کارمندان کمک کند تا کنترل بیشتری به روی شرایط داشته باشند. مثلا سیستم‌های پیشرفته تشخیص چهره و استفاده از هوش مصنوعی به جای دوربین های معمولی CCTV  و نظارت پلیس که همین حالا نیز در برخی از فرودگاه‌ها انجام می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند موارد امنیتی و رفتارهای مشکوک را سریع‌تر شناسایی کند.

هوش مصنوعی می‌تواند موارد امنیتی و رفتارهای مشکوک را سریع‌تر شناسایی کند.

پروژه‌های هوش مصنوعی برای آینده

هواپیمایی امارات در حال توسعه پروژه‌های هوش مصنوعی مختلفی در آزمایشگاه است که در آینده مورد استفاده قرار گیرد. مثلا دستیار هوشمند برای کمک به مسافران برای صرف غذا، تنظیم زمان ارسال تاکسی فرودگاه و امکانات دیگر که برای تجربه یک سفر راحت‌تر برای مسافران این هواپیمایی در دست اقدام هستند.

شیوه‌های کمک به خدمه پروازهای امارات توسط هوش مصنوعی نیز در حال بررسی است. هوش مصنوعی می‌تواند چالش‌ها و مشکلات مربوط به سوار و پیاده کردن مسافران را خیلی سریع‌تر از کارمندان انسانی تشخیص دهد. هدف این است که هوش مصنوعی بتواند در وقت مسافران هنگام ورود و خروج به هواپیما، صرفه جویی کند.

هدف این است که هوش مصنوعی بتواند در وقت مسافران هنگام ورود و خروج به هواپیما، صرفه جویی کند.

هوش مصنوعی در دیگر فرودگاه‌ها

اولین فرودگاه با ترمینال بیومتریک همین حالا در فرودگاه بین المللی Hartsfield-Jackson Atlanta ایجاد شده و سیستم مشابهی با آن، در فرودگاه دبی برای مسافران فرست و بیزنس کلاس وجود دارد.

فرودگاه‌ها و هواپیمایی‌ها در سرتاسر جهان، از هوش مصنوعی چه استفاده‌هایی می‌کنند:

امنیت سایبری: فرودگاه‌ها و ایرلاین‌ها با وجود گسترش روز افزون دنیای دیجیتال در سیستم‌های هوایی،  می‌توانند با کمک هوش مصنوعی، کنترل بیشتری به روی  تهدیدات امنیتی سایبری داشته باشند.

کیفیت سفر‌: تکنولوژی واقعیت افزوده می‌تواند در آینده به مسافران کمک کند تا مسیرهای خود را در فرودگاه‌ها به درستی تشخیص دهند.

تکنولوژی تشخیص صوتی: در فرودگاه Heathrow ، مسافران می‌تواند با کمک دستیار هوشمند الکسا، از بروز رسانی‌های مربوط به پروازهای خود مطلع شوند. هواپیمایی United Airlines نیز به مسافران این امکان را می‌دهد تا با کمک دستیار هوشمند گوگل و تنها با یک دستور صوتی، وضعیت پرواز خود را چک کنند.

با وجود گسترش تکنولوژی در بسیاری از فرودگاه‌ها، نگرانی‌ها درباره سواستفاده‌های حریم خصوصی با وجود ابزارهای هوش مصنوعی نیز افزایش می‌یابد. اما اگر هوش مصنوعی بتواند سفرهای هوایی را ساده‌تر کند، بسیاری حاضرند برای تجربه یک سفر بی دغدغه‌تر با کمک این تکنولوژی، قید حریم شخصی خود را بزنند.

منبع: فوربز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا