تکنولوژی

کیف پول الکترونیکی به کمک موبایل فراگیر می‌شود

عمر کیف پولهای سنتی به پایان رسیده است

کیف پول‌های سنتی، مدتی می‌شود که در حال منسوخ شدن هستند و جای خود را به کیف پول الکترونیکی و یا کیف پول هوشمند می‌دهند.

حالا در حال ورود به عرصه کارت‌های دیجیتالی هستیم، اپلیکیشن‌هایی دیجیتالی روی موبایل‌های هوشمند که تمام اطلاعات کارت‌های متخلف کاربر را یکجا در خود نگه می‌دارد مانند اطلاعات کارت اعتباری، گواهینامه، کارت مترو، کارت‌های شناسایی و غیره.

نسخه‌های دیجیتالی کارت‌های اعتباری هنوز به طور گسترده  در دنیا پذیرفته نشده است اما آینده روشنی دارد. در حال حاضر در دنیا، پر استفاده‌ترین شیوه پرداخت دیجیتالی، اپل پی و گوگل پی است. اپل همچنین به زودی نوعی کارت اعتباری تحت عنوان Ttitanium Credit Crad عرضه خواهد کرد که با استفاده از سرویس اپل پی سازگار است.

کارتهای دیجیتالی جایگزین کیف پول سنتی می شود

بقیه کارت‌های اعتباری کنونی نیز در حال جایگزینی با نسخه‌های موبایلی هستند. اما با وجود محدودیت‌هایی مانند حفظ حریم شخصی یا عمر باتری گوشی‌های هوشمند کنونی، نگرانی‌هایی نیز در این زمینه وجود خواهد داشت.

کارت‌های عبور و مرور یا ترانزیت

سیستم ترانزیت شهری نیویورک، سالانه 80 میلیون بلیط کارت مترو تولید می‌کند و ادعا دارد که در سال 2023، دیگر هیچ گونه کارت فیزیکی مترو عرضه نکند.

البته قرار نیست که تمامی کارت‌های فیزیکی به این زودی منسوخ شده و کنار روند اما برنامه شرکت‌های تکنولوژی این است که به سمت جا انداختن نسخه‌های دیجیتالی و موبایلی کارت‌های شناسایی و اعتباری، حرکت کنند.

کیف پول هوشمند

همین حالا، در چند خط مترو و اتوبوس در آمریکا، هم کارت‌های اعتباری معمولی عبور و مرور را می پذیرند و هم نسخه کیف پول‌های دیجتالی مانند اپل پی و گوگل پی که تنها با قرار دادن گوشی هوشمند انجام می‌شود. این سیستم به زودی در سرتاسر خطوط مترو و اتوبوس در این کشور، استفاده خواهد شد.

این سیستم با همراهی قابلیتی کاربردی از پلت فرم جدید آیفون به نام Express Transit،  می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در نسخه  iOS 12.3، این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به وارد کردن دوباره رمز عبور یا فعال سازی با خصوصیات بیومتریک خود(مانند صورت یا انگشت)، دسترسی سریع به اپل پی انجام شده و در زمان صرفه جویی شود. این سیستم در دیگر نقاط دنیا نیز در حال گسترش است مانند شانگهای و پورتلند.

در سیستم اپل پی، تبادلات مالی شما بین بانک(یا شعبه صادر کننده کارت اعتباری) و خودتان محفوظ است. گوگل اما اعلام کرده که فاکتوری از تبادل انجام شده را دریافت می‌کند تا در صورت بروز مشکل به آنها رجوع شود. گوگل همچنین تاکید کرده از این اطلاعات در تبلیغات استفاده نخواهد کرد و کاربر می‌تواند هر زمان که بخواهد تاریخچه تراکنش های خود را از سیستم گوگل حذف کند.

گواهینامه هوشمند با کیف پول الکترونیکی

در شهر Dover  ایلت Delaware آمریکا، از گواهینامه‌های دیجیتالی استفاده می‌شوند. البته سیستم استفاده از این گواهینامه‌های دیجیتال فعلا در وضعیت آزمایشی قرار دارد و طبق گفته معاون حمل و نقل این ایالت، تا آخر سال، استفاده از گواهینامه‌های دیجیتالی برای تمام آیفون داران و صاحبان گوشی‌های اندرویدی، ممکن خواهد شد.

Delaware و برخی دیگر از ایالت‌های آمریکا مانند آیووا و اوکلاهوما، با همکاری یک شرکت عرضه کننده تکنولوژی‌های شناسایی به نام Idemia، اقدام به راه اندازی سیستم گواهینامه‌های دیجیتالی کرده‌اند. شرکت Idemia ، با 35 ایالت در زمینه عرضه گواهینامه‌های فیزیکی همکاری دارد. این شرکت قرار است برنامه گواهینامه‌های دیجیتالی را تا پایان امسال برای 10 ایالت امریکا عرضه کند. شرکت آمریکایی Gemalto نیز برنامه مشابهی با Idemia  در دست ساخت دارد.

استفاده از سیستم جدید گواهینامه دیجیتالی ایالت Delaware ساده است. تنها کافیست برنامه DMV را دانلود کرده و شماره موبایل کاربر وارد شود. در ادامه، تصویر کارت فیزیکی گواهینامه اسکن شده و بعد تصویری متحرک از صورت کاربر ضبط می‌شود.

روش تشخیص اصل بودن نسخه های دیجیتالی گواهینامه، مورد استفاده در ایالت Delaware آمریکا

این سیستم قابلیتی دارد که می‌توان با کمک آن، اصل بودن گواهینامه را چک کرد. تنها کافیست با انگشت به روی تصویر کشیده شود تا اعتبار گواهینامه تایید شود.

گواهینامه‌های دیجیتالی می‌توانند برای بسیاری از رانندگان فراموش کار که مدام کارت فیزیکی گواهینامه خود را در خانه جا می‌گذارند، یک امکان جذاب و کاربردی محسوب شود.

طبق گفته مسئولین شرکت Idemia هیچ گونه اطلاعاتی از رانندگان، به جز اطلاعاتی که روی گواهینامه وجود دارد، در این سیستم ضبط نمی‌شود. به علاوه، فعلا صدور کارت فیزیکی گواهینامه نیز در این ایالت انجام خواهد پذیرفت.

کارت‌های شناسایی و شغلی

در حال حاضر، بسیاری از کارت‌های شناسایی را می‌توان به روی نسخه دیجیتالی روی اپلیکیشن‌ها انتقال داد. اما در مورد کارت‌های شناسایی شغلی چه؟

کارت‌های شناسایی هوشمند

بعد از بررسی‌های متعدد مشخص شد که متاسفانه شرکت‌های اندکی به تغییر پلت فرم کارت‌های شغلی روی موبایل اقدام کرده‌اند. شرکت‌ها ظاهرا در مورد مسائل امنیتی کارت‌های دیجیتالی نگرانند و هنوز از آن مطمئن نیستند.

تعدادی نسخه دیجیتالی از کارت‌های دانشجویی، در برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها دیده می‌شود. این مراکز، سیستمی معرفی کرده‌اند که دانشجویان می‌توانند با استفاده از آیفون یا گوشی‌های اندرویدی خود، به بخش‌های مختلف دانشگاه مانند کتابخانه، غذاخوری و غیره، مراجعه کنند.

البته بسیاری از شرکت‌ها هستند که از قابلیت‌های شناسایی جدیدتر از کارت‌های پلاستیکی سنتی، مانند سیستم تشخیص چهره یا تشخیص اثر انگشت استفاده می‌کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن