خودرو الکتریکی

ایلان ماسک: تسلا را شارژ ۱۰۰ درصد نکنید

اگر می‌خواهید باتری خودروی برقی شما در بلند مدت عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است آن را شارژ ۱۰۰ درصد نکنید. این موضوع را ایلان ماسک توضیح می‌دهد.

اگر شارژ ۱۰۰ درصدی باعث شود کارهای بیشتری انجام دهید چطور؟ باز هم پاسخ شما منفی است! اما چرا؟ زمانی که باتری تسلای شما ۱۰۰ درصد شارژ داشته باشد Regenerative braking از کار می‌افتد.

Regenerative braking چیست؟

زمانی که با تسلا در حال حرکت هستید و می‌خواهید توقف کنید، وقتی پای خود را از روی پدال گاز برمی‌دارید موتور تسلا برعکس کار می‌کند و انرژی حرکتی شما را به برق تبدیل می‌کند. این عمل سرعت خودرو را کاهش می‌دهد و این کاهش سرعت به برق تبدیل می‌شود و باتری تسلا را شارژ می‌کند. یعنی رانندگی در ترافیک و مسیرهایی که سرعت شما مدام کم و زیاد می‌شود به نفع باتری شما است و باتری‌ها مدام شارژ می‌شوند. این ویژگی از طرفی دیگر هم کمک می‌کند تا نیاز به ترمز گرفتن به حداقل برسد و اتلاف انرژی نداشته باشید.

حالا ایلان ماسک در توییتی که می‌بینید به یکی از کاربران تسلا می‌گوید شارژ باتری را به ۱۰۰ درصد نرسانید و نهایت سیستم را طوری تنظیم کنید که در ۹۰ یا نهایتا ۹۵ درصد شارژ را قطع کند. زیرا با شارژ ۱۰۰ درصدی دیگر امکان Regenerative braking را از دست می‌دهید.

توییت ایلان ماسک باتری تسلا

در شرایط رانندگی عادی تسلا می‌تواند ۳۰ درصد از انرژی که مصرف می‌کند را با همین Regenerative braking جبران کند. این عدد بسیار بالایی است و ارزش دقت کردن را دارد.

تحقیقات نشان داده که در بلند مدت هم این موضوع خیلی مهم است و شارژ کردن باتری تا ۱۰۰ درصد به باتری هم آسیب وارد می‌کند و عمر آن را کم می‌کند.

مطلب مرتبط:

گردشی در تسلا با ایلان ماسک

منبع
mashable

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا