استارتاپتکنولوژی

موسس واتس‌اپ : نمی‌توانستیم شرکت را نفروشیم

موسس واتس‌اپ، برایان اکتون  – Brian Acton – روز چهارشنبه با حضور در میان دانشجویان دانشگاه استنفورد از دلایل تصمیم خود مبنی بر فروش 19 میلیارد دلاری شرکت این پلت‌فرم پیغام‌رسانی محبوب به فیس بوک سخن گفت.

موسس واتس اپ، برایان اکتون  - Brian Acton - روز چهارشنبه با حضور در میان دانشجویان دانشگاه استنفورد از دلایل تصمیم خود مبنی بر فروش 19 میلیارد دلاری شرکت این پلت‌فرم پیغام‌رسانی محبوب به فیس بوک سخن گفت.

وی که قبلا جنبش فیس بوک را حذف کنید را راه انداخته بود، بازهم از دانشجویان درخواست کرد تا از این شبکه اجتماعی دوری کنند.

اکتون که 47 سال دارد ، در طی این سخنرانی اصول اساسی پشت ساخت واتس‌اپ و دلیل تصمیم فروش این استارت‌آپ به فیس بوک در سال 2014 را توضیح داد.

اکتون همچنین از این فرصت استفاده کرد و بازهم از روش‌های سودآوری بیشتر شرکت‌های بزرگ تکنولوژی مانند فیس‌بوک و گوگل انتقاد کرد.

وی توضیح داد به خوبی متوجه است که در فضای سیلیکون ولی، کارآفرینان تا چه اندازه برای راضی نگه داشتن سهام داران و کارمندان، تحت فشار هستند.

اکتون پیرامون تصمیم فروش واتس‌اپ گفت:« در فضای سیلیکون ولی، بسیاری سوالشان این بود که آیا می‌توانستید شرکت خود را نفروشید؟ جواب آنها یک «نه» بزرگ است. پیشنهاد خریدی که ارائه شده بود، بسیار بالا بود. من 50 کارمند داشتم و مجبور بودم به خاطر منافع آنها و همچنین سهام‌داران شرکت، این تصمیم را بگیرم.»

فیس‌بوک WhatsApp را ۱۶ میلیارد دلار خرید

با وجود اینکه فروش واتس‌اپبه فیس بوک، آقای اکتون  را به یک میلیاردر تبدیل کرده، اما احساسات منفی وی درباره شبکه فیس بوک بر کسی پوشیده نیست.

وی در سال 2017، به دلیل تنش‌های موجود در فضای این پیام رسان به دلیل ورود بیش از حد تبلیغات، از واتس‌اپ جدا شد.

در ماه مارس 2018، بعد از به بار آمدن رسوایی سیاسی امنیتی فیس بوک، اکتون توییتی با عنوان #Deletefacebook را وایرال کرد.

در ماه مارس 2018، بعد از به بار آمدن رسوایی سیاسی امنیتی فیس بوک، Acton توییتی با عنوان #Deletefacebook را وایرال کرد.

روز چهارشنبه، وی مشترکا با Ellora Israni- مهندس نرم افزار اسبق فیس بوک- در کنفرانس دانشگاه استنفورد سخنرانی کردند.

این دومین بار بود که اکتون از رابطه از بین رفته خود با فیس بوک و مدیر عامل آن-مارک زاکربرگ- سخن می گفت.

اکتون در ماه سپتامبر در مصاحبه با The Forbes‌‌، از دلایل جدایی خود از واتس‌اپ گفت:« من حریم شخصی کاربران خود را برای منفعت بالاتری فروختم.»

وی از همین تریبون اعلام کرد که فیس بوک برنامه دارد درآمد واتسپ را طی 5 سال آینده تنها با افزایش تبلیغات و تبادل اطلاعات کاربران با شرکت‌های تجاری، به میزان 10 میلیارد دلار افزایش دهد.

اصرار فیسبوک به درآمدزایی واتس‌اپ

وی در این سخنرانی هم از شیوه‌های درآمد زایی بسیاری از شرکت‌های مشابه و مدل‌های تجاری های آنها برای اولویت قرار دادن منفعت خود بر حریم شخصی کاربران، انتقاد کرد.

در رابطه با فروش به فیس بوک، اکتون اعتراف کرد که افکار ساده لوحانه‌ای آن زمان در سر داشت.

اکتون بعد از فروش واتس‌اپ، همکاری خود را با این استارت‌آپ قطع نکرد.

وی اعلام کرد که در آن زمان قصد داشته شیوه‌های درآمدزایی متفاوت دیگری به مسئولان معرفی کند تا در مقابل اولین و بزرگ‌ترین راه حل درآمدزایی فیس بوک-یعنی تبلیغات- قرار گیرد.

اکتون امیدوار بود که به جای شیوه مورد علاقه فیس بوک – « مکش اطلاعات کاربران و فروش آنها به شرکت‌های تبلیغاتی»- راه حلی ارائه کند که در جهت منافع کاربرو حفظ حریم شخصی وی باشد.

وی گفت:« مدلی که واتس‌اپ استفاده می‌کرد این بود: ما به شما سرویسی ارائه می‌دهیم و در ازای یک سال استفاده، تنها یک دلار از شما می‌گیریم. این مبلغ بسیار کمی است و برای شبکه‌ای که بیش از 1 میلیارد کاربر دارد، این یعنی درآمد 1 میلیارد دلار در سال. اما این چیزی نیست که گوگل و فیس بوک می خواهند. آنها می‌خواهند مولتی میلیاردی درآمد داشته باشند.»

اکتون اعلام کرد که واتس‌اپ قابلیت‌هایی را به مردم ارائه داد که دنبالش بودند مانند پیغامهای end-to-end encryption.

وی همچنین تایید کرد که یکی از اهداف واتس‌اپ هنگام پایه‌گزاری، ساخت یک شبکه اجتماعی و یک کسب و کار تجاری بدون افزایش در بخش سرمایه گذاری خطر پذیر بوده است.

واتس‌اپ اما نتوانست این ایده را حفظ کند و قبل از فروش به فیس بوک، از Sequoia Capital به میزان 60 میلیون دلار، سرمایه دریافت کرد.

همین باعث شد اکتون جای خود را به شریکش-  Koum  دهد، شخصی که عضو هیات مدیره فیس بوک بود.

این تغییر باعث شد سرمایه داران و شخص زاکربرگ، کنترل این استارت‌آپ را به دست گیرند.

واتس‌اپ با قابلیت امن پیغام‌های end-to-end encryption که ارائه می‌داد، عملا امکان ردیابی و فضولی هر کس دیگری را از پیغام‌های کاربر را غیر ممکن می‌ساخت.

اکتون در سخنرانی خود اعلام کرد که  به نظرش دفاع از مظلومین از همه چیز در دنیا مهم‌تر است.

این سخن اکتون اشاره به کاربرانی دارد که در کشورهای سرکوب‌گر زندگی می‌کنند و پیغام‌های end-to-end encryption می‌تواند امنیت جانی آنها را تضمین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا