تکنولوژی

هشدار آمریکا به اتحادیه اروپا: از هواوی استفاده نکنید

طبق گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، مسئولان این کشور تصمیم دارند تا متحدان خود در اتحادیه اروپا را قانع کنند که برای نسل آتی شبکه‌های موبایلی، از دستگاه‌های شرکت هواوی استفاده نکنند.

آمریکا برای به انجام رسیدن این هدف، جلب توجه اتحادیه اروپا را اولین راهکار خود می‌داند.

بعد از ملاقات با کمیسیون اروپایی و دولت بلژیک در شهر بروکسل، مقامات آمریکا پیغامی برای روسای دیگر کشورهای اروپایی ارسال کردند که در آن ادعا می‌شد شرکت هواوی که یکی از بزرگترین سازنده‌های ابزار و دستگاه‌های مخابراتی است، بزرگ‌ترین ریسک‌های امنیتی را به همراه دارد.

یکی از مقامات آمریکا که نامش فاش نشده اعلام کرد:«ما، تنها می‌گوییم که باید بسیار بسیار محتاط باشید و از دوستان و متحدان خود می‌خواهیم که بدون فکر و تحقیق، اقدام به امضای قرارداد با هر شرکت تولید کننده و تامین کننده از طرف کشورهایی مانند چین نکنند.»

دولت آمریکا معتقد است که چین از این دستگاه‌های دیجیتالی برای شنود و جاسوسی استفاده می‌کند، ادعایی که سخنگوی هواوی می‌گوید کاملا بی‌اساس است.

این اقدام آمریکا برای اینکه هواوی از یکی از بزرگ‌ترین بازارهایش-بازار اروپا- حذف شود، به احتمال زیاد به افزایش تنش در ارتباط واشنگتن و پکن می‌انجامد.

طبق گفته مقامات آمریکا، این کشور در حال ورود از چندین مسیر است تا بتواند با ملاقات با متحدان خود در بروکسل و دیگر کشورهای اروپایی، آنها را در مورد این مسئله بیشتر قانع کند:« ورود از طریق اتحادیه اروپا، قطعا اولین اولویت ماست.»

 

هدف مقابله با نسل پنجم هواوی

دستگاه‌های هواوی در اروپا، در سطح وسیعی استفاده می‌شود اما هدف اصلی این اقدامات آمریکا، جلوگیری از فراگیر شدن این دستگاه‌ها برای نسل پنجم شبکه موبایل است که سرعت بیشتری نسبت به نسل قبلی خود خواهد داشت.

به نظر می‌رسد فعلا بریتانیا به توصیه آمریکا درباره هواوی عمل کرده است.

گفته می‌شود دولت بریتانیا در حال بررسی موضوع جلوگیری از فعالیت هواوی در بخش شبکه موبایل این کشور است.

آلمان نیز اعلام کرده ممنوعیت تجهیزات هواوی را تحت بررسی دارد.

واشنگتن تا کنون اقدامات زیادی برای منع استفاده از دستگاه‌های هواوی در بین دولت مردان و تجار کشور خود انجام داده است.

این کشور حالا توسعه دستگاه‌های این شرکت و همچنین تقاضای بازار اروپا برای اینترنت 5G را خطر جدی برای خود می‌داند و تلاش می‌کند از طرق مختلف از پیشروی آن جلوگیری کند.

مقام آمریکایی در ادامه اظهارات خود عنوان می‌کند:« همکاری با تامین کننده‌های نامعتبری همچون هواوی یا ZTE می‌تواند باعث رسوخ در امنیت ملی کشورهای اروپایی  شود. ما تقریبا با تمام اعضای اتحادیه اروپا، متحد هستیم و امنیت آنها، امنیت ما نیز هست.»

با این همه به نظر می‌رسد موضوع هواوی شاید چیزی فراتر از موضوعات امنیتی باشد.

جنگ تجاری بین چین آمریکا و رشد روز افزون شرکتهای چینی در جهان نگرانی‌های اقتصادی بزرگی برای آمریکا ایجاد کرده است.

به همین جهت حتی دستگیری مدیر ارشد هواوی در کانادا هم در  راستای همین هدف اقتصادی و تکنولوژیک تحلیل می‌شود.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. واضح است از اینکه یک موبایل چینی دارد از اپل که هیچ از سامسونگ امریکایی هم میگذرد و اول میشود وحشت کرده اند موبایلی که بهتر است ارزانتر است و صد برابر کیفیت قوی تری را در بازار وارد کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا