هوش مصنوعی

ساخت پرتره‌های دروغین واقعی با هوش مصنوعی

این تصاویر حقیقت ندارند!

آیا عکس پرتره بالا به نظر شما هم واقعی به نظر می‌رسد؟ جالب است بدانید که این عکس واقعی نیست و به لطف تکنولوژی ساخت چهره با هوش مصنوعی تولید شده است.

به معنای بهتر این آدم ها وجود خارجی ندارند.

در گزارش جدیدی که در وبسایت The Verge منتشر شده، تعدادی از محققان شرکت Nvidia توضیح می‌دهند که چگونه سیستم هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند تصاویر بدون نقصی از پرتره انسان تولید کند. این سیستم، GAN یا generative adversarial network  نام دارد که توانسته نتایج حیرت انگیزی ایجاد کند.

ساخت چهره با هوش مصنوعی

این گزارش، توسط مسئولان ارشد شرکت اِنویدیا امضا شده و در آن توضیح داده می‌شود که محققان با استفاده از چه روش‌هایی قادر به ساخت چهره با هوش مصنوعی شده‌اند. در این گزارش اشاره شده:« طی روش اجرا شده در این دستاورد، سیستم با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی ( Machine Learning)  می‌تواند تمام ریزه کاری‌ها و جزئیات صورت انسان را عینا در تصویر خود خلق کند.»

جالب اینجاست که سیستم GAN تنها برای خلق تصاویر انسان ها کارایی ندارد و می‌تواند با استفاده از شیوه منحصر به فردش، تصاویری از اتاق خواب، خودروها و حتی گربه‌ها نیز خلق کند.

ایجاد چهره گربه با هوش مصنوعی

استفاده از این تکنولوژی شاید برای خلق تصاویر فوق واقعی از انسان‌ها در حیطه‌هایی مانند تبلیغات، زیاد به کار بیاید اما می‌تواند نقاط ضعف مخصوص به خود را نیز داشته باشد. مثلا تصور کنید که شخصی برای درست کردن مدارک «تقلبی» از حادثه‌ای که هرگز رخ نداده، از این تکنولوژی سو استفاده کند. البته باید در نظر داشت که همیشه یک سری مسائل و چالش‌هایی هست که همزمان با رشد وتوسعه تکنولوژی، نمایان می‌شوند و فعلا هیچ کس هیچ جواب یا راه حلی نیز برای آنها ندارد.

مرتبط: به کمک هوش مصنوعی سخنوری کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا