تکنولوژی

ایلان ماسک از ریاست هیات مدیره تسلا کنار می‌رود

ایلان ماسک تنها دو روز بعد از شکایت کمیسیون معاملات و اوراق بهادار (SEC)  به خاطر افشای اطلاعات خصوصی کردن تسلا با این کمیسیون به توافق رسیده تا از ریاست هیات مدیره تسلا کنار برود اما همچنان مدیرعامل باقی بماند. بر اساس این توافق تسلا تا ۴۵ روز دیگر سمت ریاست هیات مدیره تسلا را باید ترک کند و قادر به گرفتن دوباره آن تا سه سال نیست. او در این مدت قادر خواهد بود که مدیریت اجرایی شرکت یا همان مدیرعاملی تسلا را حفظ کند. 
در کنار این محدودیت، کمیسیون معاملات و اوراق بهادار ( SEC) تسلا را به دلیل ناتونی در ارایه اطلاعات مورد نیاز درمورد روال‌های موجود در شرکت که منجر به توییت ایلان ماسک شد هم محکوم کرده است. تسل نیز این حکم را پذیرفته است. 
هم تسلا و هم ایلان ماسک باید ۲۰ میلیون دلار جریمه برای این حکم بپردازند اقدامات آن‌ها به گفته SEC موجب ضربه به سرمایه‌گذاران این شرکت شده است. 
کمیسیون معاملات و اوراق بهادار  (SEC) از ایلان ماسک مدیرعامل تسلا  به خاطر دروغ گفتن به سرمایه‌گذاران درباره تامین سرمایه خصوصی سازی تسلا  به دادگاهی در نیویورک شکایت کرد. 
دادگاه دادخواست این کمیسیون را پذیرفت و این به معنای شروع یک جریان پردردسر برای تسلا و ایلان ماسک بود به همین دلیل هم شاهد افت ۱۳ درصدی سهام این شرکت بودیم. 

بر اساس این توافق همچنین دو فرد مستقل به عضویت هیات مدیره تسلا در خواهند آمد و همچنین شرکت تسلا وکیلی را باید استخدام کند که ارتباطات ایلان ماسک از جمله توییت‌های او را مانیتور کند. 

کمیسیون معاملات و اوراق بهادار از اوایل آگوست پس از آنکه مدیرعامل تسلا در توییتر خبر داد که مشغول بررسی خصوصی سازی این شرکت با قیمت ۴۲۰ دلار است تحقیقات خود را آغاز کرد. ماسک در آن زمان گفت که پول لازم برای این کار را فراهم کرده است بعدا او از اینکار عقب کشید. اما کمیسیون معاملات در تحقیقاتش مشخص کرد که هیچ توافقی بین ماسک و سرمایه‌گذاران سعودی در این زمینه امضا نشده است
ماسک بعدا گفت که او با سرمایه‌گذاران سعودی توافق شفاهی در مورد تامین این خصوصی سازی داشته است.کمیسیون معاملات اما به خاطر توییت‌های ماسک در این باره او را به گمراه کردن سرمایه‌گذاران متهم کرد. 
در صورت توافق کمیسیون معاملات و اوراق بهادار با ماسک بحث شکایت این کمیسیون در دادگاه از تسلا احتمالا از دستور کار خارج می‌شود. در حال حاضر دادگاه برای نخستین جلسه استماع شکایت SEC از تسلا ماه فوریه ۲۰۱۹ را تعیین کرده است.

منبع: TheVerge

مرتبط: 

شکایت SEC از تسلا به خاطر یک توییت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا