تکنولوژی

قطع دسترسی کاربران زیر 13 سال به فیس بوک و اینستاگرام

اینستاگرام و شرکت مادرش، فیس‌بوک در حال قانون گذاری برای ممنوعیت عضویت کاربران زیر سن قانونی در سرویس‌های خود هستند.  طبق قوانین جدید این دو شرکت که فعلا در دست بررسی است، سیستم‌هایی اعمال خواهد شد تا با استفاده از تکنولوژی تشخیص داده شود کدام یک از کاربران زیر سن قانونی هستند که حداقل 13 سال اعلام شده است.

تا پیش از این فیس بوک تنها اکانت‌هایی را نظارت می‌کرد که توسط دیگر کاربران، گزارش داشتن صاحب کم سن و سال دریافت می‌کردند اما حالا این شبکه قرار است به صورت سیستماتیک و جدای از گزارش‌های دریافتی درمورد اکانت‌ها، سن و سال صاحب آنها را تشخیص داده و در صورت نقض قانون، اکانت آنها را قفل کند.

اکانت‌هایی که در مورد سن صاحبان آن شک و شبهه وجود داشته باشد، باید مدارک لازم برای داشتن سن لازم را ارائه کنند مانند ارائه کارت شناسایی و در غیر این صورت اکانت مربوطه قفل خواهد شد و دسترسی کاربر به آن اکانت امکان پذیر نخواهد بود. این درحالیست که تا کنون شبکه فیس بوک در هیچ قسمتی از مراحل ثبت نام از کاربران مدارک  تایید هویتی درخواست نمی‌کند.

البته فیس بوک مدت‌هاست که جذابیت خود را برای کاربران جوان‌تر از دست داده و اکثر جوانان و نوجوانان بیشتر به سمت اینستاگرام تمایل دارند. نظارت و قطع کردن دسترسی کاربران نوجوان در اینستاگرام می‌تواند به صورت قابل توجهی تعداد کاربران شبکه اینستاگرام را کاهش داده و بالطبع درآمد تبلیغاتی این سرویس را نیز کمتر کند. البته طبق گفته مقامات این دو سرویس، اکانت‌های ناقض قانون جدید، قرار نیست سریع قفل شده و دسترسی کاربران آنها قطع شود و ان سرویس در مورد اکانت‌های مشکوک بررسی‌های بیشتری انجام خواهد داد.

 13 سال تمام سنی است که توسط ارگان “حفاظت از حریم شخصی کودکان” در آمریکا  تصویب شده و زبق آن، شرکت‌های دیجیتال برای کاربران زیر این سن باید قبل از انجام هرگونه ثبت نام و دریافت اطلاعات، رضایت پدر یا مادر وی را دریافت کنند.

اما چرا فیس بوک حالا به یاد چنین قانونی افتاده؟ دلیلش درگیری‌ها و اتهاماتی است که اخیرا به سمت این شرکت روانه شده است.  بعد از جنجال شرکت  Cambridge Analytic که فیس بوک را در دردسر بزرگی انداخت، این شرکت حالا تلاش می‌کند اعتبار از دست رفته خود را بازیابد.

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

  1. سلام این اتفاق برای من افتاده است الان پیجم قفل شده است در صورتی که من ۳۱ سال سن دارم ولی در جواب میاید ک سن من ۱۳ سال به پایین است لطفا میتوانید کمکم کنید به پیجم برگردم و پیجم باز شود .من عکس پاسپورت هم فرستادم دوباره زد سنت پایینه . با تشکر

    1. من هم همینطور من یک اکانت با هزار تا فالوور داشتم ولی سنم رو نزده بودم وقتی خواستم ستم رو بزنم حواسم نبود چند سال جابه جا زدم برام پیام اومد که ما اکانتت رو پاک می‌کنیم چون زیر 13سال سن داری آخر چه کنم من 15 سال سن دارم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا