تکنولوژی

پشتیبانی آیفون از NFC

اپل طی هفته‌های آینده، قابلیت‌های جدیدی از نسخه بعدی سیستم عامل انحصاری خود یعنی «iOS 12» را معرفی خواهد کرد اما بازار شایعات مختلف درباره این قابلیت‌ها، حسابی داغ است. یکی از قابلیت‌های پیش بینی شده نسخه دوازدهم آی‎او‌اس، قابلیت باز کردن درب اتاق هتل‌ها با آیفون است که این کار قرار است با کمک تکنولوژی NFC یا ارتباط حوزه نزدیک صورت خواهد گرفت.

کاری که قرار است با کمک تکنولوژی NFC انجام شود، تنها یکی از کاربردهای این تکنولوژی است که در نسخه آی‌اواس 12 برای برنامه نویسان قابل دسترس شده است. پیش از این یعنی در نسخه آی‌اواس11، برنامه‌هایی که توسط خود اپل ساخته نشده بودند، دسترسی کمی به این تکنولوژی داشتند اما طبق گزارش‌ها، بیشتر این محدودیت‌ها به زودی برداشته خواهد شد و دست برنامه نویسان هم باز می‌شود.

با کمک تکنولوژی جدید، کاربران آیفون می‌توانند تنها با نزدیک کردن گوشی خود به درب اتاق هتل، آن را باز کنند (کاری که همین حالا با اپل واچ نیز می‌توان انجام داد). تراشه مخصوص NFC، در حال حاضر تنها برای Apple Pay مورد استفاده قرار می‌گیرد اما از این بعد احتمالا می‌توان از آن برای کارهای دیگری مانند باز کردن درب خودرو و پرداخت هزینه حمل و نقل عمومی نیز استفاده کرد.

 

این قابلیت برای چه گوشی‌هایی عرضه می‌شود؟

پیش بینی می‌شود که این قابلیت در کنفرانس برنامه نویسان امسال اپل «WWDC 2018» در تاریخ چهارم ژوئن معرفی شود. طبق شایعات، کارمندان خود شرکت اپل از همین حالا از این قابلیت برای باز کردن درب اتاق‌های دفتر اصلی شرکت خود در کوپرتینو استفاده می‌کنند.

تراشه NFC بعد از آیفون6، در همه مدل‌های این گوشی تعبیه شده اما گوشی‌های قبل از آن به این تراشه مجهز نیستند. پس اگر آیفون مدل بالاتر از آیفون 6 دارید، احتمالا از بیشتر قابلیت‌هایی که اپل قرار است با کمک این تکنولوژی ارائه کند، بهره مند خواهید شد.

پیش‌بینی می‌شود که آی‌او‌اس 12، برای موبایل‌های 5 اس و قبل از آن عرضه نشود.

در پایان باید به این نکته هم توجه کرد که تقریبا همه کاربران اندروید سال‌هاست که از تکنولوژی NFC استفاده می‌کنند.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا