تکنولوژی

اپل در مظان اتهام (دوباره)

نقض حقوق مربوط به پتنت‌ها این روزها زیاد به گوش می‌رسد. کمپانی‌های مختلف مدام از یکدیگر شکایت می‌کنند و ادعا می‌کنند خالق اصلی یک تکنولوژی خاص خودشان بوده‌اند. اپل هم معمولا هدف بسیاری از این کمپانی‌های صاحب پتنت قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد این شرکت بار دیگر در مظان اتهام قرار گرفته است. کمپانی کره‌ای فرست‌فیس ادعایی مبنی بر مالکیت پتنت اسکنر اثر انگشت را مطرح کرده است. این اسکنر بر روی دکمه‌ی هوم موبایل‌های اپل قرار دارد و این شرکت ادعا کرده که اپل این پتنت را بدون اجازه آنها استفاده کرده است.

اتهامات این شرکت به طور مستقیم توسط یکی از بنیان‌گذاران آن، جونگ جائی-لارک، ثبت شده است. به گفته‌ی او کمپانی فرست‌فیس قبلا پتنت سیستم تشخیص اثرانگشت موبایل را ثبت کرده است. به ادعای لارک شرکت آن‌ها در سال ۲۰۱۱  سیستم اثر انگشت زیر دکمه هوم را در کشورهایی مثل ژاپن، کره و آمریکا ثبت کرده‌ است. البته این حرف‌ها ممکن است چیزی به جز یک ادعا نباشند، که برای به چنگ آوردن مقداری پول از اپل مطرح شده‌ است.

البته اگر واقعیت هم باشد، جای تعجب ندارد چون قبلا هم اپل سابقه این کار را داشته است. پرونده‌ نقض پتنت دیگری توسط اپل به تازگی بسته شده است که این کمپانی مجرم شناخته شد. اپل باید ۵۰۰ میلیون دلار به شرکت VirnetX Holding بپردازد. این جریمه مربوط به نقض حقوق پتنت فیس‌تایم، وی‌پی‌ان فوری VPN on Demand و آی‌مسیج است. حالا اگر این شکایت اخیر هم به نفع این شرکت کره‌ای به پایان برسد اپل باز هم باید مبلغ قابل توجهی را به عنوان جریمه پرداخت کند.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا