تکنولوژی

روبات‌های قاتل دو دهه دیگر می‌آیند

به گفته “اریک اشمیت”، رئیس سابق گوگل، روبات‌های قاتلی که در فیلم‌ها می‌بینیم، می‌توانند در عرض دو دهه آتی با یک پیشرفت سریع در هوش مصنوعی تبدیل به یک واقعیت شوند.

به گزارش ایسنا، “اریک اشمیت”(Eric Shmidt) مدیرعامل سابق گوگل، هشدار داده است که رایانه‌های قاتل ممکن است طی 10 یا 20 سال آینده، کشتار انسان‌ها را شروع کنند.

وی گفت که ربات‌های هوشمند وحشتناکی که در فیلم‌ها نشان داده می‌شوند، می‌توانند طی 20 سال آینده تبدیل به یک واقعیت شوند.

اگرچه به نظر نمی‌رسد اشمیت بیش از حد در مورد این موضوع نگران باشد، زیرا او فکر می‌کند که بشریت قادر به کنترل این موجودات وحشتناک خواهد بود.

اشمیت در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: من با اطمینان می‌توانم پیش‌بینی کنم که ربات‌های قاتل یک تا دو دهه دیگر پدیدار می‌شوند. بنابراین باید در مورد آنها نگران باشیم.

وی افزود: اجازه دهید واضح صحبت کنم؛ انسان‌ها مسئول هوش مصنوعی باقی خواهند ماند، نکته دیگر که من می‌خواهم به همه یادآوری کنم این است که این تکنولوژی‌ها خطاهای جدی دارند و نباید آنها را در تصمیمات حیاتی دخیل کرد.

بنابراین به شخصه نمی‌خواهم در یک هواپیما باشم که در آن کامپیوتر تمام تصمیمات عمومی را در مورد پرواز انجام داده است. حرف من این است که تکنولوژی فقط به اندازه کافی قابل اعتماد نیست. خطاهای زیادی در استفاده از آن وجود دارد. این مشاوره من است، هوش مصنوعی شما را هوشمندتر می‌کند و مزایای زیاد دیگری دارد، اما من هیچگاه آن را مسئول فرمان و کنترل نخواهم کرد.

“الون ماسک”، مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس‌ایکس و شرکت فناوری تسلا نیز درباره خطر هوش مصنوعی و واقعیت ربات‌های قاتل هشدار می‌دهد. این کارآفرین میلیاردر سال گذشته گفت که بشریت با وجود رشد و پیشرفت ماشین‌ها، تنها 1 در 10 یا حتی 1 در 20 شانس زنده ماندن خواهد داشت.

دانشمندان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که در سالهای نخست دهه 2020 تا 2030، هوش مصنوعی تقریبا به طور کامل همه وظایف انسان را بر عهده خواهد گرفت، به عنوان مثال در مورد ترجمه زبان سال 2024، نوشتن مقاله سال 2026 و بارگذاری و راندن کامیون در سال 2027 میسر خواهد بود.

هوش مصنوعی به زمان بیشتری نیاز دارد تا کارهایی را انجام دهد که نیاز به تعامل عمیق‌تر با انسان دارند.

به اعتقاد دانشمندان، سال 2049 سال شکوفایی هوش مصنوعی است، چرا که با وجود پیشرفت‌های بسیار در استفاده از ابزارهای کامپیوتری در عرصه جراحی، به عنوان جراح مستقل عمل خواهد کرد.

تحولات و توسعه در هوش مصنوعی توجه مقامات ایالات متحده آمریکا را جلب کرده است. چین نیز در حال حاضر با برنامه هوش مصنوعی در حال پیشرفت است. این کشور می‌خواهد تا سال 2030 رهبر جهانی در این زمینه شود.

اشمیت می‌گوید: این برای چین یک برنامه ملی است. آنطور که من فهمیدم، چین به دنبال این است که صدها هزار مهندس در زمینه هوش مصنوعی ترتیب کرده و آموزش دهد.

اشمیت بار دیگر تاکید کرد که چین احتمالا در زمینه هوش مصنوعی از آمریکا پیشی گرفته است. اگر آمریکا بخواهد از این وضعیت جلوگیری کند، آنگاه باید یک برنامه حرکت ملی در زمینه هوش مصنوعی راه‌اندازی کند و تغییراتی در سیاست مهاجرتی خود در نظر بگیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا