تکنولوژی

تولید پوست الکتریکی برای زیرنظر گرفتن علائم حیاتی

دستگاه‌های زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند اطلاعات مختلفی درباره بدن شما ارائه دهند اما کمتر محصولی پیدا می‌شود که این کار را بدون چسبیدن و اتصال با بدن انسان انجام دهند.

احتمالا نکته فوق الذکر را محققان دانشگاه توکیو با مشارکت شرکت Dai Nippon Printing، هنگام طراحی و ساخت دستاورد جدیدشان، مد نظر قرار داده‌اند. مهندس محققان این دانشگاه توانسته‌اند دستگاهی تولید کنند که شبیه یک صفحه فوق العاده نازک است و قابلیت چسبیدن به پوست بدن را دارد که Electronic skin یا پوست الکتریکی نام دارد.

این دستگاه متشکل از میکرو ال‌ای‌دی‌های 16*24 است و سیم کشی کشسان دارد که همه درون حفاظ پلاستیکی صفحه مانند آن تعبیه شده‌اند. محققان می‌گویند که این صفحه می‌تواند تا یک هفته به روی پوست متصل باشد و هیچ گونه حساسیتی نیز در بر نخواهد داشت.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این محصول، اولین صفحه الکتریکی کشسانی نیست که تاکنون تولید شده اما دوام آن روی پوست انسان بسیار بالاست و می‌تواند تا 45 درصد کش آمده و روی پوست باقی بماند.

البته شاید وسوسه شوید تا از این صفحه الکتریکی برای دریافت نوتیفیکیشن‌های خود استفاده کنید اما بهتر است بدانید که این دستگاه با هدف استفاده در بخش پزشکی تولید شده است. این پوست الکتریکی به یک الکتروکاردیوگرام وصل است و می‌تواند اطلاعاتی نظیر ضربان قلب در لحظه را گزارش دهد. همچنین، یک مودال ارتباطی بدون سیم نیز با این سیستم متصل است که می‌تواند علائم حیاتی را به دستگاه دیگر و یا روی فضای ابری ارسال کند.

محققان مدعی هستند که از این وسیله می‌تواند برای تحت نظر گیری افراد مسن بسیار مفید باشد. از آنجاییکه جمعیت ژاپن به سرعت در حال پیر شدن است، چنین سیستمی می‌تواند مراقبت های پزشکی را ساده‌تر کند.

رهبر این پروژه، پروفسور Takao Someya در بیانیه‌ای اعلام کرد :” قشر مسن جامعه می‌توانند از سنسورهای مرتبط با تکنولوژی‌های پوشیدنی، بهره زیادی ببرند و خیلی از اقدامات اولیه پزشکی و پرستاری حالا با این دستگاه، راحت‌تر از گذشته خواهد بود. سیستم ما یکی از پر درخواست‌ترین تکنولوژی‌هایی بوده است که جامعه به آن نیاز داشته و می‌تواند کیفیت زندگی را برای بسیاری از مردم بالاتر ببرد.”

Dai Nippon Printing قصد دارد این محصول را تا سه سال آینده وارد بازار کند و قبل از آن باید عوامل مختلفی مانند امکان تولید انبود آن، بررسی شود.

منبع : آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا