تکنولوژی

مدیرعامل گوگل: هوش مصنوعی مثل آتش است!

هوش مصنوعی با سرعت سرسام آوری رو به رشد است. گوگل به عنوان یکی از قدرتمندترین شرکت‌های فعال در این زمینه نیز مجدانه تلاش می‌کند تا این تکنولوژی را گسترش دهد و در دسترس حداکثری کاربران در سرتاسر دنیا قرار دهد.

اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم که سال 2017، سال هوش مصنوعی بود. در این سال شاهد تولد بیکسبی (دستیار هوشمند سامسونگ) بودیم و به علاوه سرویس‌های قدیمی‌تری مانند الکسا و دستیار گوگل نیز پیشرفت‌های چشم‌گیری داشتند و راه خود را به خوبی از طریق بلندگوهای هوشمند به خانه‌های مردم باز کردند. هوش مصنوعی در چند سال اخیر رشد فزاینده داشته و پیشبینی می‌شود که تا سال 2025 به ارزش جهانی معادل 23.4 میلیارد دلار برسد.

اما با افزایش استفاده شرکت‌های سازنده از تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI، نگرانی‌هایی نیز اعم از مسائل عملی و اخلاقی به وجود آمده است. حتی ساندار پیچای، مدیرعامل شرکت گوگل نیز معتقد است که با چنین تکنولوژی عظیمی باید با احتیاط برخورد شود. وی در مصاحبه‌ای با Recode و MSNBC، اعلام کرد که یکی از مهم‌ترین مسائلی که جامعه بشریت باید با آن رودرو شود، هوش مصنوعی است. به عقیده وی، درجه اهمیت این تکنولوژی حتی می‌تواند مانند الکتریسیته یا آتش باشد، هر دو عنصری که برای جامعه بشری مفید هستند اما اگر به دقت با آنها برخورد نشود، حتی می‌توانند کُشنده نیز باشند. هوش مصنوعی نیز مانند این دو عنصر، فواید و مزایای زیادی دارد ولی باید با احتیاط  و آگاهی ما انسانها جلو رود.

به عقیده پیچای، هوش مصنوعی قطعا در پیشرفت بشریت نقش به سزایی خواهد داشت مانند پیدا کردن راه درمانی برای بیماری صعب العلاج سرطان. اما زاویه تاریکی نیز دارد که باید به آن توجه داشت و از قلم ننداخت، درست مثل آتش که بسیار مفید است اما باید با احتباط با آن کار کرد.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا