تکنولوژی

عذرخواهی اپل و 50 دلار تخفیف تعویض باتری آیفون

اپل با انتشار یک نامه خطاب به مشتریانش بابت آنچه که «کج‌فهمی» بابت موضوع کند کردن گوشی‌های قدیمی این شرکت نامیده از آنها عذرخواهی کرده است.

البته اپل به عذرخواهی کلامی بسنده نکرده بلکه با اعلام اینکه باتری یک محصول مصرفی است از هر کس که آیفون 6 و  آیفون‌های بعد از آن را دارد خواسته  در ازای 29 دلار باتری خود را تعویض کنند. قیمت واقعی تعویض باتری اپل 79 دلار است و درواقع اپل به همین دلیل 50 دلار تخفیف به مشتریان می‌دهد. 

مرتبط : خشم کاربران از دستکاری  عمدی اپل

این شرکت اعلام کرده که مشتریان این شرکت از اواخر ژانویه تا دسامبر 2018 ( حدود 11 ماه ) فرصد دارند که از این تخفیف استفاده کنند. همچنین این شرکت اعلام کرده که در نسخه‌های بعدی iOS که در اوایل 2018 منتشر خواهد شد اطلاعات بیشتری از میزان سلامت باتری را قرار دهد و به این ترتیب کاربران آیفون متوجه می‌شوند که چه زمانی باتری گوشی‌شان از قابلیت لازم برای بهره‌گیری از بیشترین قدرت گوشی برخوردار نیست.

این مدل تغییر باتری یکی از مهمترین تغییرات طی یک دهه از عرضه آیفون از آغاز تا امروز بوده است. طی سال‌های گذشته دارندگان آیفون هیچ گاه نیاز به تعویض باتری خود نداشته‌اند. 

تحقیقات نشان داد که آیفون‌های 6 ، 6 اس و SE و همچنین آیفون 7 به مرور و با قدیمی‌شدن این گوشی‌ها از سرعتشان کاسته شده چون باتری آنها قادر نبوده‌اند میزان انرژی پردازش مورد نیاز را فراهم کند. 

اپل این کار را در iOS نسخه 10.2.1 حدود یک سال قبل انجام داد زمانی که میخواست مشکل آیفون 6 را که به طور ناگهانی خاموش می‌شد حل کند در واقع اپل با اینکار اعتراضات دارندگان گوشی‌ها را فروکش کرد  اما مشکلات بزرگتری را برای آینده به ارث گذاشت. اپل همچنان می‌‌گوید که به طور مصنوعی سرعت گوشی‌ها را کند نکرده بلکه در مدل عملکرد گوشی تغییر داده تا عمر گوشی به حداکثر برسد. بر اساس مقاله فنی که اپل در کنار این عذرخواهی منتشر کرده  این امکان تنها برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی گوشی فعال شده وهنوز هم فعال است. به نوشته اپل این سیستم مدیریت انرژی با نگاهی به ترکیبی از عملکرد درجه حرارت و وضعیت باتری عمل می‌کند. در چنین حالتی این سیستم عملکرد CPU و GPU را کند می‌‌کند تا از خاموش شدند ناگهانی دستگاه جلوگیری کند. 

بنا به گفته اپل کند کردن عملکرد گوشی تنها یک بخشی از کمک به حفظ باتری است این سیستم با کاهش نور صفحه نمایش، کاهش دادن حداکثر پخش صدا از بلندگوها و حتی غیر فعال کردن فلش دوربین به عملکرد بهتر باتری ضعیف شده کمک می‌کند. اما این سیستم عملکردهای دیگر گوشی مانند سلول رادیویی، GPS و کیفیت دوربین را تغییر نمیدهد.

اپل در این نامه می‌نویسد : ما همواره میخواستیم که کاربرانمان از آیفون‌هایشان برای مدت بیشتری بتوانند استفاده کنند. 

 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.