تکنولوژی

جانی آیو دوباره مدیر طراحی آیفون شد

طبق گزارش Bloomberg، جانی آیو که از سال 2015 به عنوان طراح ارشد در اپل مشغول به کار است، دوباره مدیریت تیم طراحی آیفون را بعد از وقفه‌ای دو ساله به دست می‌گیرد. آیو که بعد از استیو جابز، دومین عنصر تاثیر گذار در شکل گیری محبوبیت برند اپل محسوب می‌شود در سال 2015، از حجم مسئولیت‌های کاری روزمره خود کاست و به سِمت مسئول ارشد طراحی محصولات این شرکت منسوب شد که در این سِمت، آیو به روی عملکرد کارمندان نظارت داشت اما مسئولین تیم‌های طراحی، اجباری برای ارائه گزارش‌های کاری به وی نداشتند.

در آن زمان آیو 50 ساله، به بازنشستگی می‌اندیشید اما حالا ظاهرا وی دوباره قصد دارد کنترل را به دست گیرد. طبق گزارش 9to5Mac، در حال حاضر نام نائب رئیس بخش طراحی اپل-Alan Dye– از وب سایت این شرکت حذف شده است. Dye و شخص دیگری به نام Howarth از سال 2015 تا کنون و بعد از کناره گیری آیو، وظایف مدیریتی وی را به عهده داشتند.

اپل در بیانیه‌ای به بلومبرگ اعلام کرد: «با پایان پروژه اپل پارک، رهبران و تیم‌های طراحی اپل گزارش‌های خود را مستقیما به آیو ارائه خواهند کرد». در بیانیه اپل پروژه ساخت ساختمان و محوطه جدید اپل که به اپل پارک معروف است به عنوان دلیل اصلی کمتر شدن وقت آیو برای طراحی محصولات این شرکت در دوسال گذشته معرفی شد. بازگشت آیو به سمت مدیریت، در بُرحه حساسی از حیات شرکت اپل صورت می‌گیرد. اپلی که سعی می‌کند شهرت و محبوبیت خود را در صنعت‌های سخت افزاری و نرم افزاری همچنان در برترین جایگاه حفظ کند.

موج انتقادات بر محصولات این شرکت از سال 2015 شروع شد. این شرکت تا کنون محصولاتی عرضه کرده که با انتقاد و بازخورد منفی روبرو شد از جمله موس جادویی، قلمApple Pencil ، حذف خروجی هدفون و همین اواخر، طراحی آیفون 10 نیز به دلیل وجود حاشیه اضافه در بالای صفحه نمایش فول اسکرین این گوشی با انقادات فراوان روبرو شد.

روزنامه نگاران و منتقدان زیادی در حوزه تکنولوژی تا کنون درباره روند نزولی کیفیت محصولات اپل و سقوط از جایگاه والایی که در اختیار داشت، نظرهای مختلفی دادند و تمام انگشت‌ها را به سمت بخش “طراحی صنعتی” این شرکت معطوف داشتند. Josh Topolsky، موسس و سردبیر سابق The Verge، اخیرا دراین‌باره نوشته: «مشکل اصلی اپل این است که زیر انبوهی از محصولات غرق شده و مدیریت چندان موفقی در این زمینه نداشته است».

در هر حال اپل با سرمایه خیره کننده‌ معادل 250 ملیارد دلاری، هنوز هم با ارزش‌ترین شرکت در دنیاست و سهام این شرکت ارزش قابل توجهی دارد. آیفون 10 این شرکت هم با فروش خوبی روبروست و آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که سوددهی شرکت بالاست. اما تمایل آیو به بازگشت به قدرت نشان می‌دهد که اپل هدفی فراتر از بهبود وضعیت محصولات خود را در سر می‌پروراند.

منبع : آی تی ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن