تکنولوژی

روبات‌های نظافت‌چی در والمارت به‌کارگرفته شدند

طبق گزارش‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت در حال تست نوعی روبات است که به صورت اتوماتیک می‌تواند کف فروشگاه‌ها را نظافت کند. این روبات‌ها در حال حاضر در 5 شعبه از فروشگاه‌های والمارت در حال استفاده به صورت آزمایشی هستند. این روبات نظافت‌چی که توسط شرکت Brain Corp طراحی شده، به چند دوربین، حسگر و حتی سنسور LIDAR مجهز شده که به روبات امکان مانور دادن در راهروها، اطراف قفسه‌ها و دیگر اشیاء را به او می دهد. این روبات س از اینکه یکبار توسط راننده به حرکت در بیاید، قادر است تمامی مسیرهای پیموده شده را  اینبار بدون نیاز به راننده و راهنما طی کند و نظافت را با دقت کامل انجام دهد.

«فیل دافی» معاون بخش نوآوری و بازاریابی موسسه Brain Corp در مصاحبه خود گفته که این تکنولوژی در حال حاضر در 50 مرکز خرید و فروشگاه در سراسر ایالات متحده استفاده می‌شود. او در اینباره گفت: «تکنولوژی شرکت ما در حال حاضر در فرودگاه‌ها، مراکز آموزشی، موسسات تحقیقاتی و صنعتی استفاده می‌شود. علاوه بر این، قرار است شرکت ما با همکاری موسسه SoftBank Robotics از این تکنولوژی و روبات‌ها در سال 2018 در کشور ژاپن هم استفاده کند.

با معرفی و به کارگیری چنین تکنولوژی‌هایی، اولین سوالی که ممکن است در ذهن اکثر مردم شکل بگیرد این است که «چند نفر قرار است از کار بیکار شوند». شرکت والمارت همچنین در حال استفاده آزمایشی از نوعی روبات اسکنر است که قادر است آیتم‌ها و محصولاتی که در قفسه‌های اشتباهی قرار گرفته‌اند را شناسایی کند و حتی می‌توانند قیمت‌ها و دست بندی محصولات را هم چک کنند. با این حال، والمارت معتقد است که این تکنولوژی‌ و روبات‌ها جهت تقویت نیروی اجرایی فروشگاه‌ها به کارگرفته خواهند شد و قرار نیست جایگزین نیروی کاری انسانی شوند. والمارت می‌گوید با استفاده از این روبات‌ها می‌توان نیروهای انسانی را در دیگر بخش‌ها به کار گرفت. یکی از سخنگویان والمارت در مصاحبه خود درباره این روبات می‌گوید: «تیم نیروی انسانی والمارت از دیدن این روبات ها بسیار شگفت‌زده است». البته به‌نظر می‌رسد این شگفت زدگی شامل تمامی کارکنان و شعبه‌های والمارت نمی‌شود چراکه یکی از کارکنان والمارت اخیرا در وبسایت LinkedIn گفته که کارکانان والمارت هیچ علاقه‌ای به این روبات‌ها ندارند!

منبع : آی‌تی‌ایران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن