استارتاپ

چند نکته درباره تجاوز راننده اسنپ

طی روزهای اخیر گفت و گو با یک راننده اسنپ که متهم به تجاوز به یک مسافر این سرویس تاکسی اینترنتی است سروصدای زیادی در رسانه‌ها و  فضای مجازی ایجاد کرده است. این فرد که به اتهام تجاوز به مسافر در بازداشت به سر می‌برد در یک گفت وگو چگونگی این ماجرا را شرح داده است.او در بخشی از مصاحبه شرح می‌دهد که به دلیل داشتن سوپیشینه نتوانسته  برگه سوپیشنه را به این شرکت تحویل دهد به همین دلیل اسنپ دسترسی او را قطع کرده اما در کمال تعجب کمتر از یک روز بعد با کمک یکی از کسانی که تابلوی اسنپ در خیابان‌ها در دست دارند ( و رانندگان را تشویق به ثبت نام رایگان در این سرویس می‌کنند) با  ارایه تصویر مدرک یکی از اقوامش دوباره قادر به فعالیت در این شرکت می‌شود.

متهم در این مصاحبه می‌گوید:

اولش کار می‌کردم ولی بعد از اینکه برگه سوءپیشینه رو تحویلشون ندادم، برنامه‌ای که توی گوشی داشتم قطع شد. رفتم دفتر اسنپ و اونا گفتن باید سوءپیشینه بیاورم ولی چون سابقه داشتم بهشون نگفتم. توی راه برمی‌گشتم که دیدم چندتا جوون توی دستشون پلاکارد گرفتند که راننده برای اسنپ استخدام می‌کنند. به یکیشون مشکلم رو گفتم اون هم گفت توی فک و فامیل یا رفقام کسی رو دارم که گواهینامش رو بده. گفتم دارم. اون هم گفت از روی گواهینامه و کارت ماشین و بیمه عکس بگیرم و براش بفرستم. همون روز اون کار رو کردم و شب نشده برنامه اسنپم وصل شد و سرویس رفتم.

در مورد این موضوع ذکر چند نکته مهم است:
۱- قاطبه رانندگان اسنپ یا سرویسهای مشابه مثل تپسی افراد شریف و درستکار جامعه ما هستند که در سیستم حمل ونقل شهری مشغول به کارند و مدل جذب راننده توسط اسنپ و عدم نظارت بر ورود افراد خطاکار و سابقه‌دار به این جرگه عملا نادیده گرفتن حقوق همین رانندگان خدوم و زحمتکش است. 

۲- سرویس‌های تاکسی اینترنتی مانند اسنپ، تپسی، کارپینو و سایر استارت‌آپ‌های این بخش فضای مناسبی را برای بهبود سیستم حمل ونقل بیمار ما ایجاد کرده‌اند به همین دلیل و به درستی از ابتدای تاسیس همواره این استارت‌آپ‌ها مورد تمجید و حمایت نخبگان و رسانه‌ها قرار گرفته‌اند به همین دلیل انتقاد از عملکرد و روال‌های اشتباه آن‌ها و یا به خصوص از عملکرد برخی مدیران کم تجربه‌شان در جهت سالم‌سازی و جهت دهی صحیح آن‌هاست نه نفی و نادیده گرفتن خود این سرویس‌ها یا حمایت از رقبای سنتی که همه با مصائب آن‌ها آشنا هستیم.

۳- همچنان که در مطلب چندی قبل آی تی ایران (جلوی دیکتاتور شدن اسنپ را بگیریم) بر آن تاکید شده بود مهم‌ترین ارزش استارت‌آپ‌هایی چون اسنپ در ایجاد ارزش‌هایی چون احترام به مسافر و بازگشت اعتماد مسافران به سیستم حمل و نقل است اما در همان مطلب هم گفته شد متاسفانه که با بزرگ‌تر شدن این سرویس‌ها شاهد کم‌رنگ‌تر شدن آن ارزش‌ها هستیم و این نگران کننده است چراکه مثلا در همین اتفاق پیش آمده – تجاوز راننده اسنپ به مسافر – شاهد خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به این سرویس‌ها هستیم. مسافران در هنگام استفاده از تاکسی‌های اینترنتی به سرویس مذکور اعتماد کرده‌اند و تصور نمی‌کنند که یک فرد سابقه‌دار به راحتی و با دادن یک کپی گواهینامه یا شناسنامه یا کارت ملی از فامیل به عنوان راننده اسنپ مشغول به فعالیت شود.

۴- بر اساس مدل کسب وکار شرکتی چون اسنپ این طبیعی به نظر می رسد که این شرکت به دنبال جذب سریع رانندگان باشد به همین دلیل هم کم و بیش شاهد تبلیغات جذب راننده این شرکت و رقبایش در جذب راننده در سطح شهر هستیم نکته اما این است  شرایط جذب رانندگان بر چه اساسی است و چه نظارتی از سوی چه نهادهایی بر این فرآیند صورت میگیرد؟ چه استانداردهایی از سوی چه نهادهای شهری باید برای سرویس‌های شهری چون اسنپ مقرر شده و یا اساسا روال‌های خود این شرکت چگونه تامین کننده امنیت مسافرت شهری است؟ بر اساس قوانین اسنپ ( این مطلب را بخوانید تا ببینید چه حقوقی در اسنپ دارید و ندارید ) اسنپ هیچ مسئولیتی در قبال کارها و رفتار راننده که خلاف قوانین کشور باشد را بر عهده نمی‌گیرد و در صورت رخ دادن چنین موردی شما باید از شخص خاطی شکایت کنید نه اسنپ! اما به راستی سرویسی که مسئولیت به خدمت گرفتن رانندگان را دارد باید اجازه دهد به راحتی یک فرد سابقه دار در آن مشغول به کار شود؟ سوال این است چند راننده دیگر با مدل مشابه در اسنپ مشغول به کارند و اسنپ بعد از دریافت چنین باگی در این سیستم چه راه حلی برای عدم رخداد مجدد آن اندیشیده است؟

۵- امروزه در کشوری چون بریتانیا و در شهری چون لندن – که قطب استارت‌آپی اروپاست –  شاهد هستیم که اوبر ( که اسنپ و تپسی مدل کپی شده آن هستند ) به رغم داشتنن چندین میلیون مسافر و راننده به دلیل عدم تامین شرایط و استانداردهای مورد نیاز نتوانسته مجوز فعالیتش را تمدیدکند این نشان دهنده این است که حتی در کشورهای توسعه یافته و در شهری چون لندن موضوع نظارت بر این سرویس‌ها بسیار جدی است. 

۶- تاکسی‌های اینترنتی بر خلاف باور عمومی بر پایه سیستم حمل ونقل عمومی و چارچوب همین جامعه‌ای بنا شده‌اند که در آن زندگی می‌کنیم – ولو در نقطه تماس با مسافر از طریق اپلیکیشنن تحول روبنایی مهمی ایجاد کرده اند – و نمی‌توان انتظار داشت تمام مشکلات ریشه‌ای جامعه از طریق همین اپلیکیشن و گروه پشتیبان آن حل شود. یکی از مهم‌ترین معضلات در این بخش تعیین هویت و یا احراز هویت شهروندان است این معضل نه تنها گریبان تاکسی‌های اینترنتی که گریبانگیر برخی از دیگر استارت‌آپها از جمله در بخش فین‌تک و پرداخت را هم گرفت و منجر به مسدود شدن آن ها هم شد به نظر می‌رسد هرچند نباید از خطای باگ‌های جذب در سیستمی چون تاکسی اینترنتی راحت گذشت اما موضوع تعیین هویت افراد در سطحی کلان باید حل شود. 

۷- موضوع تجاوز به مسافر موضوع بسیار مهم و چالش برانگیزی برای تاکسی‌های اینترنتی است و اتفاقا در سال ۲۰۱۴ به دلیل اتفاق مشابه در هند اوبر از فعالیت در دهلی نو منع شد. پیگیری این موضوع و رفع و رجوع مناسب اشکالات می‌تواند به درس‌آموزی بزرگی برای استارت‌آپ‌های ایرانی منجر شود. 

مرتبط:

جلوی دیکتاتور شدن اسنپ را بگیریم

 

برچسب ها

‫74 نظرها

 1. با سلام و خسته نباشی کلا کاری به متاهل و مجرد بودن فرد تاکسیران ندارد چه بسا افراد متاهلی میشناسم که با هر مسافری یک سکس دارند و ربطی به متاهل بودنش ندارد چون مسافری که درخواست از یک راننده کند زیاد است و باید راننده هم اهلش نباشد ولی وقتی یک مسافر اهلش باشد راننده هم اهلش باشد دیگه چه می شود من فردی هستم که آژانس زیاد سوار می شوم راننده های زیادی دیدم و پیشنهادهای وحشتناکی می دهند یا اینکه از خاطراتشان در تاکسی صحبت می کنند و این دلیل تجاوز یا با هم بودن ربطی به متاهل و مجرد بودن ندارد خود اشخاص می طلبند.

 2. بدبختی کشورما دقیقا همینه که نبود آزادی و این کمبود در برخی افراد باعث شده عقده ای بشن و اين امر يعني نبود آزادی زن و مرد در جامعه اينمشکلات را پديد مياره و این مشکلات در کشور ایران از تمام دنیا بیشتره

 3. امتیاز گرفتن بعنوان کاربر واقعا چرته ده تا۵ستاره میگیری یه امتیاز نمیده اما خود بخود خودشون نمره کم می کنن

 4. از همه همکارانم خاهش میکنم اگه با من هم عقیده هستند در اعتراض به این رفتار زشت از همین لحظه در صدده ایجاد امنیت و ارامشه مسافرانه مونث که خاهران و مادرانه ما هستند به مدت یک هفته یا برای همیشه آینه وسطه اتومبیلمون رو باز کرده و روی طاغچه عقب بگذاریم. اینکاریه که من از بدو ورود به این ناوگان انجام دادم و باعث شده که خداروشکر همه مسافرانم از منه حقیر راضی باشند که رضای خدا در جلب رضایته بندگانه خداست. باتشکر فراوان خاک پای همه چشم پاکهای دنیا. Afz.aba30

 5. با نهایت تاسف و تاثر و احساس شرمندگیه فراوان از انجام این رفتار زشت و ناشایست از فرد خاطی که متاسفانه از همکارانمون بوده باید عرض کنم این عمل کثیف به نوعی باعث شد که برچسبی منفی بر تمامی رانندگان مجازی نصب بشه و بی اعتمادی تا حدودی شخصیت دیگر اعضای این ناوگان رو زیر سوال ببره، باتوجه به اینکه در همه مشاغل و شاخه ها کم و بیش چنین مشکلاتی بعضا وجود داشته و خاهد داشت عاجزانه از تمامی همکارانم که از نگاه سنگین و کم اعتمادی که مسافر قبل از سوار شدن به شخص و خودرو و پلاک اون میدوزه در عذاب هستند تمنا دارم از همین لحظه در ارایه سرویس اخلاقی نهایته ادب و احترام و بکار بگیرند که به امید خداوند متعال چهره خوب و زحمت کشه این ناوگانه کم درامد و نیازمند به حالتی بهتر از قبل بازگردد. و همینطور از مسعولین و حاکمانه این پرونده به نمایندگی از تمامیه همکارانم عاجزانه تمنا دارم در جزای این موجوده حیوان صفت هیچ تخفیفی قایل نشده و اشد مجازات را برایش درنظر بگیرید. این تمنا از طرفه تمامیه کارکنان این ناوگان تنظیم گردیده که همه ما در عین صداقته شغلی نتیجه معکوس گرفته و زیر سوال رفته ایم. باتشکر

 6. عرض ادب واحترام خدمت تمامیه کاربران اسنپ.اعم ازمسافرین رانندگان وپاسخگویان عزیز.چندین باربا دوستان اسنپی خودورانندگان غریبه موضوعی رامطرح کردم وهمگی بلااستثنانظر به عالی بودن طرح کردن.اگر پلنی برای رانندگان باشد بااین موضوع(دادرس)یعنی اگررانند اسنپ درمکانی احتیاج به کمک و دادرسی داشت ازاسنپهای اطراف خود درخواست یاری کند.مثلا درحومه های شهری که خلوت هستند.باگزینه های اورژانسی اعم از(سانحه.برخوردباافراد زورگیر.حال بدو….)ومکانیکی اعم از(مشکلات مکانیکی.پنچری.برقی.بوکسل اضطراری و….)ممنون میشم اگر جواب نظرم را ارسال کنید.باسپاس از اسنپ

 7. سلام من خودم راننده اسنپ هستم ازخودتون سوال کنید ایاهرچی ادم بیخودی داخل اسنپ است ایاادم خوب پیدا نمیشه …بیرون ازاسنپ چطور میتونی راحت به میوه فروش سرکوچتون اعتمادکنی

  1. در این که رانندگان بسیار مودب و محترم هم وجود دارن شکی نیست. ولی منظور شما از اعتماد به میوه فروش سر کوچه چی هست دقیقا؟ مطمئنا دادن میوه خراب ب مشتری با تجاوز زمین تا آسمون فرق داره.

 8. والا من تازه اسنپ نصب کردم دستم خورد نا خواسته یه شماره بهم زنگ زد منم جواب ندادم وسط ۵دقیقه منم گفتم جواب بدم کی هس شاید ۵ دقیقه هم نکشید برداشت طرف نزاشت حرف بزنم شروع کرد به فش دادن هر چی اومد رو دهنش بهم گف گفتم آقا تازه نصب کردم دستم خورد شرمنده باز هر چی اومد رو دهنش بهم گف

 9. من با دوستم سوار ماشین اسنپ شدیم از دهنش هر چی اومد علیه نظام و رهبری کرد و بعد به دوران پس از انقلاب رفته و از اونجا میگه که نمیتونم اینجا بگم اگه تا فردا اسنپ رسیدگی نکنه من از کلانتری شکایت میکنم و مدرک هم دارم.

 10. من با دوستم سوار ماشین اسنپ شدیم از دهنش هر چی اومد علیه نظام و رهبری کرد و بعد به دوران پس از انقلاب رفته و از اونجا میگه که نمیتونم اینجا بگم اگه تا فردا اسنپ رسیدگی نکنه من از کلانتری شکایت میکنم و مدرک هم دارم.

 11. سلام. ایا در حمل و نقل سنتی تا الان هیچ گونه تجاوزی صورت نگرفته است این موضوع. که یک در چند ده هزار است ظاهرا مهم نیست چون در حمل و نقل عمومی وتحت نظارت هم اتفاقا ت زیادی رخ می دهد. ممنون

  1. اگر دختر یا زن خودت باشه هم می گی مهم نیست؟ واقعا جامعه ای ک چنین آدم هایی داره متجاوز هم توش زیاده.

 12. متاهلها بدتر هستند راننده آزانسی که من و به مدت 5 سال راننده م بود تازه امسال فهمیدم که دارای 2 فرزند هست. و در این مدت از خاطرات خود و زنان که می گفت به اندازه موهای سرم با زنان بودم صحبت کرد. که باز مجرد بهتر از متاهل است.

 13. بیشتر راننده تاکسی ها و آژانس افراد مثبتی نیستند. تا یک خانم بهشون پیشنهاد می دهند با اینکه دارای زن و بچه هستند باز هم پیشنهاد خانم ها را قبول می کنند. و می گویند که خودشان می خواهند ماهم قبول می کنیم. من چند مورد به این راننده ها برخورد کردم که خودشون نیز هم پیشنهاد دوستی می دهند. ولی می گویند بیشتر مسافران پیشنهاد می دهند. من چون با آژانس های مختلف سر و کار دارم میشناسم راننده هایی را که به دنبال اینجور کارا هستند.
  ولی نمی شود جلوگیری کرد چون در جامعه این افراد زیاد شده اند.

  1. ببین شعور داشته باش نفهم
   من شوهرم مسافرکش هست
   از صبح تا بوق سگ کار میکنه و حتی بچه اشو نمیبینه شبا میاد
   چطور اینقد راحت توهین میکنی
   چون چن نفری بد بودن تو این صنف
   دلیل نمیشه به همشون توهین کنی بیشعوررر

   1. درست است ولی واقعا الان این طور شده است موبایلم که دارند به راحتی دروغ می گویند که ما تو خیابونیم اگر خونه کسی ام باشند میگن تو جاده ایم و شبم به موقع می ایند و میگن ما خسته ایم.

 14. تو گوگل سرچ میکنم “معنای Snap چیست؟” میگه پاچه کسی را گرفتن_ احتمال حاری گرفتن …
  دوباره جستجو میکنم “معنای دینگ چیست ؟” تو لغت نامه دهخدا میگه آوازی که از فلزسخت برخیزد… جستجو میکنم “معنای تپسی چیست ؟” میگه در قوامیس عرب ها به بشقاب اشاره می شود… واقعا یکبار خودتون امتحان کنید …

 15. تا حالا از خودتون پرسیدن اون راننده که تجاوز کرده به دوتا اینقدر نادان بوده که رد پا از خودش به جا گذاشته چون وقتی ثبت نام میکنید آدرس دقیق از خودش مشخصات .عکس شماره ماشین از او می گیرن زیر ده دقیقه میتونن پیداش کنن مشکل از اسنپ نیست خطرناک ترینشون اونا که تو اسنپ نیستن چون هیچ آدرسی جایی ندارن خداوکیلی خودم گرفتار یه آدم مریض جنسی شدم راننده ماشین شخصی بود خدایش فکر بد نکنین از خودم دفاع کردم ولی اگه تو اسنپ بود سریع به پشتیبانی گزارش میگردم حالا خودتون نظر بدید

 16. تا حالا از خودتون پرسیدن اون راننده که تجاوز کرده به دوتا اینقدر نادان بوده که رد پا از خودش به جا گذاشته چون وقتی ثبت نام میکنید آدرس دقیق از خودش مشخصات .عکس شماره ماشین از او می گیرن زیر ده دقیقه میتونن پیداش کنن مشکل از اسنپ نیست خطرناک ترینشون اونا که تو اسنپ نیستن چون هیچ آدرسی جایی ندارن خداوکیلی خودم گرفتار یه آدم مریض جنسی شدم راننده ماشین شخصی بود خدایش فکر بد نکنین از خودم دفاع کردم ولی اگه تو اسنپ بود سریع به پشتیبانی گزارش میگردم حالا خودتون نظر بدید

 17. طفلکی نباید به مسافر تجاوز می کرد، اون بی گناهه ، کاری نکرده ، باید صبر می کرد به اوپراتورهای اسنپ تجاوز می کرد، همون دخترهای بی تربیتی که مسئول پاسخگویی هستند،

 18. ن با این طرح به خاطر نداشتن ناظر مخالفم .اگر هر 40 نفر یک ناظر داست یه معتاد اینجوری جولان نمی داد.
  یعنی چی به یک نفر تجاوز می کنن و اینکه الان کی پاسخ گوی
  لعنت خدا زیر گل برت، پدر سوخته ها انشا.. سر مسئولانی بیاد که بدون داشتن زیر ساخت مناسب فقط با یه نرم افزار همه تاکسی رانها را زیر سوال برده است؟ این بلا سر خواهر مادر خودشون نمیاد می دانید چرا ؟ چون تاکسی سوار نمی شن . یعنی باورود هر نرم افزار بخاطر نداشتن ساختار زیرساخت مناسب ما باید تلفات انسانی بدیم. اینجوری تکنولوژی بلا جونمون می شه و امنیت را زیر سوال می برن

 19. من ۴ماه راننده اسنپ بودم با امتیاز ۴.۸ بخاطر جذب مشتری حذفم کرد و ۱۵۰هزارتومن پول منو خورد! بنده مسافری را دربست در خیابان سوار کردم که میخواست کارت دعوت پخش کنه.فهمیدم مشکل مالی داره براش انسپ توضیح دادم کنصب کردم و هدیه های خودشو خودمو استفاده کردم بعد از تمام شدن سرویس ها مسدود شدم!!! فهمیدم که تو ایران با کارکنان خوب که هم امتیاز بالا باانجام کلی کارکرد دارند وبیش از ۵۰نفر مسافر تو این۴ماه عضو اسنپ کردم اینجوری پاداش میدن!

 20. عزیز چون تو رفتی زن گرفتی باید کار کنی؟؟
  هرکی زن نگرفته آدم نیست ؟؟
  خداروشکر امثال شما کاره ای نشدن تو این مملکت

 21. من خودم راننده اسنپ هستم
  اگر اسنپ به فکر جان و ناموس مردم هستش ، باید فیلتر کنه راننده ها را ، مثلا فقط از راننده متاهل استفاده کنه و اینکه حتما راننده موقع ثبت نام ظرف مدت یک ماه علاوه بر گواهی سو پیشینه یک ضامن معتبر هم به شرکت معرفی کنه
  خلاصه اینکه باید هر کسی را گزینش نکنه

 22. من خودم راننده اسنپ هستم
  اگر اسنپ به فکر جان و ناموس مردم هستش ، باید فیلتر کنه راننده ها را ، مثلا فقط از راننده متاهل استفاده کنه و اینکه حتما راننده موقع ثبت نام ظرف مدت یک ماه علاوه بر گواهی سو پیشینه یک ضامن معتبر هم به شرکت معرفی کنه
  خلاصه اینکه باید هر کسی را گزینش نکنه

 23. این موضوع هیچ ربطی به اسنپ نداره و این ماجرا هم کلا چیز جدیدی نیست
  بارها در همون آژانس ها هم همینجور اتفاقات افتاده، کافیه یک جستجویی بکنین در بین سایت های خبری ببینین که بارها موضوع تجاوز توسط راننده تاکسی ها و خطی ها و آژانس ها اتفاق افتاده پس هیچ ربطی به اسنپ نداره، انقدر ساده لوح نباشین هیچ ربطی نداره

 24. مزخرف نگو کارتون خواب امسال توهستن که به اسم آقا زاده گی با پول بابا ماشین زیر پاشونه ول می چرخید تو این سایت مردم رو علیه هم دیگه تحریک می کنید همیشه حق با اونی که می میره این یادت باشه وقتی یه نفر میگه کمک عقب صدا میده بیا جلو بشین باید برینی بهش ادامه مسیر با این گوساله یعنی تایید روانی افکار شوم اون دیوونه

 25. موافقم به نظر من هم اون آدم خواسته اسنپ رو بدنام کنه باید اونی که مدارک رو براش فرستاده تا شب براش فعال کرده رو پیدا کنند و پدرش رو دربیارن

 26. درضمن تو خانواده که 4 تا پسر دارن دوتا نخاله درمیاد خون شون هم یکی یه حالا تو خانواده 30میلیونی اسنپ گیریم ده تا نخاله باشه باید پای خود خاطی نوشته بشه

 27. به نظر من فرد خاطی باید به شدت مجازات شود اعدام این آدم از نظر من یعنی ارزش قائل شدن به چند میلیون مسافر و راننده گان که از اسنپ خرج زندگیشان رو درمیان این افراد باید اعدام بشن آبروی رفته ناموس مردم که با زندان و حبس بر ن میگرده حتی با اعدام هم برنمی گرده ولی عبرتی میشه برا بقیه افراد جامعه که از این غلط ها نکنن

 28. اسنپ اگه میخاد موفق باشه باید روی کیفیت سفر کارکنه وگرنه میشه همو اژانسهای داغون سرکوچه

 29. همون طور که بعضی دوستان اشاره کردند برعکس این قضیه تهدیدش جدی تره یعنی صد بار پیش اومده که زنگ میزنی برا مسافر میبینی شماره الکی داده ، بعدشم این جور اتفاق ها تو همه جای دنیا و تو همه صنف ها پیش میاد تو کسایی که راننده بچه مدرسه ای ها هستند بیمار پدوفیلی نبوده اونم بیشتر از ده بار!! ما فقط روزی چهار بار پنج بار کارگر جنسی به پستمون میخوره حالا یه روانی یه خطایی کرده نباید به پای شرکت و راننده بیچاره نوشته بشه

 30. سلام این فاجعه از قبل چندین بار تهدید شده بود البته از طرفبعضی آژانسها ویا تاکسی دارها و برای من مثل روز روشن بود که فریبدادن کسی درقبال مبلقی که چنین کاری کند بسیار آسان است و چهبسیار کسانی از سر احتیاج یا اعتیاد و…حاضر بقبول اعتراف وتهیه دو طرف که نهایتن بعد از چندماه برضایت شاکیتمام میشود …منتظر م تا آخرش بین شاکی و متهم چه اتفاقی میفتد اگر با رضایت زود تمام شود حتما برنامهای ازقبل کارسازی شده است

 31. پیگیری مسئولان دادستانی از مدیران اسنپ به کجا رسید؟ کدام نهاد مسئول امنیت مسافرت با تاکسیهای اینترنتی است ؟ این ماجرا هم مثل خیلی از ماجراهای دیگه میتونه راحت به فراموشی سپرده بشه لطفا فرا موش نکنید و اگه این حادثه را پیگیری نکنید بعدی و بعدی ها در راه است. من طرفدار تاکسی های اینترنتی و رشد آنها هستم به شدت باعث بهتر شدن سفر شهری شده اند اما امنیت شوخی بردار نیست و هر کسی که در یک سرویس عمومی کار میکنه باید از نظر سلامت روان و نداشتن سابقه چک بشئود

 32. شماتهران اصلانياامثال شماهمين داستانهارادرست ميكنند
  چون تهران يكرنگ نيست ازهرجماعت بي فرهنگ وبي خانواده اي پرشده است

 33. هزاران موردقتل وجنايت درآژانسهااتفاق ميفتدوتاكسي ها
  وحالايك موردتوصدميليون سفراتفاق افتاده
  وولكن ماجرانيستيد
  همينطوراست كه يك كشورجهان دهمي هستيم وهيچ پيشرفتي نميكنيم
  اصل ولكرديم وبه فرع چسبيديم
  ومطمئناموردازطرف خانم بوده
  چون راننده به علت تعهدات كاري نميكند

 34. هزاران موردقتل وجنايت درآژانسهااتفاق ميفتدوتاكسي ها
  وحالايك موردتوصدميليون سفراتفاق افتاده
  وولكن ماجرانيستيد
  همينطوراست كه يك كشورجهان دهمي هستيم وهيچ پيشرفتي نميكنيم
  اصل ولكرديم وبه فرع چسبيديم
  ومطمئناموردازطرف خانم بوده
  چون راننده به علت تعهدات كاري نميكند

 35. حتما از این به بعد جراح قلب متخصص های امنیت شبکه برنامه نویس ها با مدرک معتبر از دانشگاه های بزرگ برای جذب راننده استفاده میکنیم.ممنون بابت اطلاع رسانی.درسته بیکار نباید راننده اسنپ بشه واقعا نکته هوشمندانه ای بود.ممنون ام که هستی

 36. من دیگه برای هیچ کاری تهران نمی یام . شهر خطرناکیه. مردم بیرحمی و خطرناکی داره. تجاوز به مسافر ؟
  متاسفم برای این مردم

 37. البته من اینم اضافه کنم که اتفاقی که الآن افتاده یعنی تجاوز به راننده ، احتمال اتفاق برعکس یعنی برای راننده هم کم نیست چون بارها شده که با یه سیمکارت سفری درخواست میشه و بعد از تأیید درخواست وقتی به مسافر زنگ میزنی اونور خط میگه شماره مورد نظر خاموش است ، من نمیدونم یه کسایی با چه روش هایی ماشین میگیرن ، به اسنپ چند بار اطلاع دادم اما در عمل هیچ فرقی نکرده !

 38. من فارغ التحصیل دانشگاه تهران هستم که به خاطر از دست دادن شغل از اردیبهشت ماه شروع به کار در اسنپ کردم ؛ نکته جالب اینه که تا دو ماه و نیم بدون دادن سو پیشینه کار می کردم و آخرشم خودم رفتم گرفتم و بردم دادم ، این مطلب عین حقیقته و گفتم که حالا حساب کنید چند نفر همین الآن اینجوری دارن کار می کنن ، این درحالیه که اسنپ خیلی منظم تره ، وضعیت بقیه از لحاظ این موارد فکر می کنم بدتر باشه .

 39. رانندگان اسنپ اکثرا قشر تحصیل کرده با مدارک لیسانس و فوق لیسانس و امثالهم میباشند و بسیار انسانهای فهیم و محجوب و با شخصیتی هستند در این قضیه باید ان کارمند خاطی مجازات شود که اگر چنین کاری را نمیکرد ان شخص متجاوز هم به تصور اینکه گواهینامه و مشخصاتش متعلق به دیگریست این چنین عمل وحشیانه ای نمیکرد

 40. اینو هم بگم که ما ایرانی ها یاد گرفتیم هر موضوعی رو بدون اینکه حتی چند ديقه بهش فکر کنیم راحت راجب بهش قضاوت میکنیم و خیلی تحت تاثیر رسانه ها و حرف بقیه هستیم.نمیدونم شاید قدرت تفکر ازمون گرفته شده. من یه پزشکم و به کرات دیدم که چطور مردم بابت بالفرض یک اشتباه پزشکی (البته اگر واقعا اشتباه رخ داده باشه!!و فضاسازی رسانه ها نبوده باشه)کل جامعه پزشکی رو زیر سوال ميبرن.کاش قبل از این همه قضاوت و جبهه گیری یکم فکر کنیم.

 41. به نظر من این قضیه اصلا ارتباطی به اصل و قوانين اسنپ نداره. اتفاقا اسنپ سرویس دهی و رانندگان بسیار خوبی داره. امنیتش هم از سایر وسایل نقلیه عمومی ما بهتره.تجاوز در تاکسی های شهری خیلی راحت تر و حتی بدون پیگیری و مشخص شدن فرد خاطی اتفاق می افته .حالا یه مورد از بین این همه سرویس دهی اسنپ اتفاق افتاده این جوری شر به پا میکنید که اسنپ خیلی بده و باید منحل بشه !! من که اصلا اعتمادی به تاکسی زرد های داخل شهری ندارم .مطمئنا اسنپ از این پس سو ئ پیشینه رانندگان رو با دقت بیشتری بررسی میکنه.

 42. باید اون راننده واونکسی که با اوراق جعلی تونسته اکانت راننده رو فعال کنه تنبیه جدی بشن
  من یه راننده اسنپم که امورم ازین راه در میاد والان چند روزه زنگ خور کم شده وگرفتاریو بی پولی ما زیاد
  از اسنپ خواهش میکنم در جذب راننده دقت کنه دوباره مشکلات این چنینی پیش نیاد تا ما هم هز نون خورن نیوفتیم
  ممنون

 43. باید از اسنپ انتقاد و در کنارش حمایت کرد تا بتونه این اشکالات رو برطرف کنه البته خود این شرکت هم باید بپذیره که اشتباه کرده فعلا که چیزی از این شرکت ندیدیم

 44. متاسفم براي افرادي كه امنيتشون رو با اين سيستم هاي بي در و پيكر به خطر ميندازن
  راننده رو چهار تا جوان بيكار تو كف خيابون استخدام ميكنن اونم فقط با كپي
  تو خيابونها هم شب تا صبح تو ماشين ميخوابن و نوعي كارتن خواب جديد درست كردن
  اونوقت اقاي وزير ( وأعظي) با افتخار از اسنپ حمايت ميكنه
  كجايي اقاي وزير تا جنايت رو ببيني
  متاسفم واقعا متاسفم كه بخاطر يك مقدار ارزوني اين بلا ها سرمون مياد

 45. فرایند جذب باید تغییر کنه،
  چه طور می شده با گواهینامه و کارت ملی یکی دیگه، هویت جعل کرد و حساب اسنپ درست کرد.

 46. فقط ما نیستیم که از امنیت پایین اسنپ و تپسی شاکی هستیم ، در سایر نقاط جهان هم همین وضعه . همین یک هفته قبل فیلمی اکران شد در سینمای آمریکا به نام RYDE . این فیلم درباره امنیت پایین تاکسی های اینترنتی هستش مثل اسنپ و تپسی و نمونه ی آمریکاییش اوبر .در این فیلم خیلی واضح داره نشون میده که امنیت این تاکسی های اینترنتی مثل اسنپ و تپسی و اوبر چقدر پایینه که یه قاتل زنجیره ای در نقش یه مسافر اسنپ درخواست می کنه و راننده رو به قتل می رسونه و بعد از اون خودش در نقش راننده ، مسافران بعدی رو به قتل می رسونه و در آخر …
  پیشنهاد می کنم این فیلم رو حتماً ببینید.

 47. آخه این چه استدلالیه !؟ یه نفر میاد تو اسنپ و حدفاصل زمانی که سوء پیشنه اش به شرکت برسه میتونه هزاران بار تجاوز کنه ؟!!!!
  بس کنید این استدلال های آبکی و بی پایه و اساس رو …
  خب اگر بخواد چنین جرایمی رو مرتکب بشه چرا میاد در داخل سیستمی که انواع مختلفی از اطلاعاتش در اون ثبت شده و به راحتی میشه که پیداش کنند . مگه کف خیابون و آدم های معلوم الحالی که به اصطلاح دنبال اُتو زدن و ولگردی و … هستن رو ازش گرفتن ؟
  خیلی راحت میاد یه چرخی تو خیابونهای معروف و مشخصی که پاتوق افراد خراب هست میزنه، بعدش هم در کمال خاطر و آسایش کیس خودشو رو پیدا میکنه و …
  چه لزومی داره بیاد تو اسنپ که تهش صددرصد دستگیریه …
  میدونید مشکل ما ایرانی ها چیه ؟
  خیلی پرتوقعیم و خیال میکنیم اگر خدمت و سرویسی هست برای ما باید خیلی ویژه ی ویژه باشه، حال و حوصله یه تحقیق و مطالعه تطبیقی با مدل های این نوع خدمات در کشورهای دیگه رو نداریم و به قولی نهایت دیدمون تا نوک دماغمونه
  تا یه سرویس راه می افته اونقدر ایراد ازش میگیرم و انگشت تو سوراخاش میکنیم تا بترکه (مثل همین نویسنده محترم که در مطلب پیشینشون هم که به واسطه خطای الگوریتمی یه اتفاقی افتاده بود، نتیجه گرفت که پس اسنپ دیکتاتوره !! در حالی که ننشسته بود فکر کنه که شرکت باید به هردوطرف راننده و مسافر پاسخگو باشه )
  بهرحال ایراداتی بر هر سرویس و پدیده ای که به صورت جدید ظهور پیدا میکنه وجود داره و راهش این نیست که با نوشتن چند مطلب جهت دار و سیاه نمایی در مورد اون و درج کامنت هایی در راستا و مکمل همون مطلب تخریبی انتظار داشته باشیم که سرویس تکمیل و اصلاح بشه بالعکس چه بسا بهانه ای به دست بهانه جویان که تمایلی به فعالیت های چنین استارتاپهایی ندارن میدیم و در نهایت باعث خشک شدن این نوع از موضوعات نو میشیم . بهتره که در بیان انتقاد انصاف و روش صحیح ابراز اون رو بلد بشیم .
  در انتها بهتره بگم خودم راننده اسنپ هستم و مشکلات موجود هم در سمت مسافرین و هم در سمت رانندگان رو به وفور دیدم و لمس کردم ولیکن با طرح صحیح مسأله تاکنون خیلی از مشکلات مذکور حل شده است .

 48. در پاسخ به علی که میگه بسیاری از تاکسی های تهران هم مال راننده های حقیقی نیست : بله ممکنه اما همون مجوز اصلی به راحتی به راننده حقیقی داده نمیشه و هویت طرف رو دقیق چک میکنن در اینجا اما با یه کپی گواهینامه که از طرف خود بازاریابهای اسنپ به طرف داده شده اون تونسته تو سیستم کار کنه .

 49. سلام من خودم راننده اسنپم و خیلی متاسف شدم برای همچین موضوعی ک پیش آمده.
  نظرم اینه ک باید شرکت با دقت بیشتری راننده جذب کنن همه چیش روی اوسل پیش میره مخصوصا قیمتا ولی برای راننده یا مسافر رو اوسل نیست راننده باید گواهی داده باشه تا بره سرکارش اگه نداره باید سخت گیر باشن حداقل از طرفی ک استخدام میشه اسم گواهی نامه با اسم صاحب ماشین مشخص شده باشه الان خیلیا دارن سواستفاده میکنن ماشین نو میخرن میدن دست راننده اجاره ای اینم مطمئنم ی اتفاقی می افته یا مسافری ک با ایمیل فقط میاد تو برنامه چی حداقل ی کد ملی نزاشتن ک آدم بدونه اعتماد داشته باشه به مسافرش یکم پیگیری کنن عالی میشه هرکی به هرکی نباشه

 50. فراموش نکنیم بسیاری از تاکسی های زرد تهران هم در اختیار راننده ی حقیقی صاحب امتیاز تاکسی نیست و هویت راننده های شخصی هم که کاملا نا مشخص . در شرایطی که فشارهای زیادی برای جلوگیری از فعالیت اپ های تاکسی یاب وجود داره امیدوارم این اتفاق تبدیل به بهانه ی جدیدی برای این تلاش ها نشه. و البته اسنپ هم باید با پذیرش مسوولیت این اتفاق و تغییر شرایط پذیرش راننده در جهت حفظ احترام و امنیت بیشتر مسافر اطمینان از دست رفته ی کاربران نسبت به خودش رو بازگردونه. همیشه مساله فقط سرویس ارزونتر نیست

 51. سلام
  عالی بود اما نکته غم انگیزناک ماحرا اینه که از بین سایتهای فعال حوزه فناوری فقط فارنت و شما به این موضوع پرداختید بقیه مث زومیت و دیجیاتو ظاهرا بصرفشون نبوده.

 52. اینکه نباید برای اسنپ شکایت کرد درست نیست باید یک جای کار او را هم درگیر کنند چون تجربه نشان داده افراد خلافکار تنها در صورتی که فقط خودشان درگیر یک بزه باشند راحت تر خلاف میکنند

 53. اسنپ در جذب راننده نه تنها بی دقتی میکنه بلکه افرادی که ازش استفاده میکنند کاملا براشون مشخصه که کیلیویی راننده جذب میکنه. راننده از زمان ثبت نام تا زمان قطع شدن سرویسش چند هفته وقت داره که توی همین فاصله هزاربار میتونه به دیگران تجوز کنه و یا ازشون دزدی کنه.
  مطمئنا برای اسنپ جذب سریع راننده مهمتر از امنیت مسافر بوده که اولویت سیستم هاش رو به این صورت گذاشته.

 54. در کنار کم کاری و اهمال اسنپ که نیازمند برخورد است، باید قانونی تصویب شود که مردم نتوانند مدارک شناسایی خود را به دیگران بدهند. باید کاری کرد تا از این به بعد من حاضر نباشم گواهینامه یا شناسنامه ام را به راحتی به دوست یا فامیلم قرض دهم و اگر دادم باید منتظر عواقب آن باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن