تکنولوژی

تبلتی برای کاغذ دوستان

شکی نیست که با توسعه تکنولوژیِ و ورود وسایل و ابزار مختلف به بازار، رنگ کاغذ در زندگی روزمره ما کمتر شده اما این اختراع ارزشمند بشر هنوز طرفداران خود را دارد و از دنیای مدرن امروز حذف نشده است. حتی بسیاری از افراد با ایده حذف کاغذ کاملا مخالف هستند. به هر حال کاغذ و قلم حس نوستالژی و خاص خود را دارد، بوی کاغذ تازه و کشیده شدن توپک جوهر خودکار یا قلم به روی فیبر استثنائی آن، انگشت‌های جوهری، خطاطی زیبا و غیره مواردی هستند که نوشتار با قلم و کاغذ را در ذهن‌ها ماندگار می‌کند.

 با وجود اینکه هنوز کاغذ در دسترس همه قرار دارد، اما تبلتی طراحی شده به نام reMarkable که 599 دلار قیمت و 350 گرم وزن دارد و تلفیق دلنشینی از تکنولوژی و ابزار سنتی نوشتار با کاغذ و قلم است. نوشتار با این تبلت با جوهر الکتریک صورت می‌گیرد،  ابعاد یک کاغذ a-4 را دارد و دقیقا حس نوشتار روی کاغذ واقعی را به کاربر القا می‌کند.

E-Ink یا جوهر الکتریک، عنصر اصلی در تمام دستگاه‌های کتابخوانی است که حس استفاده از کاغذ را تداعی می‌کند. درست مانند نوشتار روی کاغذ، متون نوشته شده روی صفحات این نوع کتابخوان‌ها در نور روز یا زیر نور مصنوعی یک لامپ، به وضوح قابل خواندن هستند. بیشتر شرکت‌های سازنده کتابخوان مانند آمازون و کوبو در محصولات خود از تکنولوژی نور LED استفاده می‌کنند تا متون، حتی بدون وجود نور محیطی نیز قابل خواندن باشد. جوهر البکترونیک نیز راه حل کارآمد و به صرفه دیگری برای کتابخوانی و نوت برداری با تبلت است زیرا دستگاه‌های مجهز به جوهر الکتریک یا E-ink قادر هستند با یک بار شارژ، هفتهها کارآیی داشته باشند.

در تبلت ریمارکبل، تکنولوژی جوهر الکتریک ارتقا یافته و همین نکته است که این دستگاه را از دیگر نمونههای مشابه در بازار جدا میکند. برای اعمال هر تغییر دردستگاههای ایاینک ابتدایی، صفحه باید مدام رفرش شود که همین مسئله نوعی محدودیت تکنیکال ایجاد میکند، اما ریمارکبل افتخار می‌کند که با جوابدهی 100 میلی ثانیه، حتی 20 ثانیه از دست آورد شرکت اپل با اپل پنسیل و آی پد نیز جلوتر است. سرعت جوابدهی بالای دستگاه به نوشتار با قلم مخصوص، حس واقعی نوشتن روی کاغذ را تداعی ایجاد می‌کند و کاربر دقیقا هم زمان با نوشتن، متن خود را می‌بیند.

تبلت ریمارکبل، با طراحی و رنگ سفید خود کاملا حس استفاده از یک کاغذ را ایجاد می‌کند. صفحه نمایش 10.1 اینچی این تبلت نیز با حاشیه سفید پوشانده شده و در زیر صفحه سه دگمه مربع شکل وجود دارد که دگمه های سمت چپ و راست مخصوص هدایت صفحات و دگمه وسطی دگمه خانه است. ریمارکبل نام خاصی به روی دگمه‌ها قرار نداده که حس استفاده از کاغذ مختل نشود. دگمه‌ای دیگر در بالای دستگاه وجود دارد که برای روشن و خاموش کردن دستگاه است. برای روشن کردن یک دستگاه خاموش تقریبا 10 ثانیه زمان لازم است. 

ریمارکبل با قلم مخصوص خود عرضه می‌شود اما صفحه استفاده از منو انعطاف پذیر است و می‌توانید با انگشت و یا هر مارکر دیگری از آن استفاده کنید اما برای نوشتن تنها قلم مخصوص دستگاه عمل می‌کند. قلم مخصوص احتیاجی به شارژ و باتری ندارد، به صورت خودکار با دستگاه سینک می‌شود و تنها با تماس با صفحه نمایش، شارژ مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

تبلت ریمارکبل با تعدادی برنامه دسکتاپ و موبایل مانند ویندوز 10 و آیفون 7 نیز سینک می‌شود که دسترسی به فایل‌های موجود روی تبلت را راحت‌تر می‌کند. این تبلت 8 گیگابایت حافظه داخلی دارد که قائدتا می‌تواند صدها هزار صفحه نوشتار باشد.

تبلت ریمارکبل با یک بار شارژ حدودا 5 روز قابل استفاده است و تا 3 هفته‌ نیز در حالت استند بای روشن باقی می‌ماند که زمان بسیار چشم گیری برای یک تبلت محسوب می‌شود. سازندگان این تبلت  قابلیت‌هایی نیز در دست توسعه دارند مانند تشخیص دست خط، به اشتراک گذری زنده متون با لینک وب و  پشتیبانی از ابزار نوت برداری ساخته شده توسط شرکت‌های دیگر که تمام این قابلیت‌ها احتمالا تا سال دیگر به این دستگاه اضافه خواهند شد.

با تجربه‌ای که تبلت ریمارکبل از نوشتن برای کاربر ارائه می‌دهد و همچنین طول عمر باتری بالای دستگاه، این تبلت برای کسی که به دنبال ابزاری مشابه کاغذ و قلم واقعی برای نوشتار می‌گردد، می‌تواند بسیار مناسب باشد. مواردی مانند قیمت نسبتا بالا، فقدان برنامه‌های مختلف، تک کاره بودن و ضخامت دستگاه می‌تواند دلایلی باشد که کاربران خرید محصول جامع‌تری مانند آیپد را بیشتر ترجیح دهند.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا