تکنولوژی

لغو فیلترینگ توییتر درخواست عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از سیاست فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی در کشور خواستار رفع فیلتر از شبکه توییتر شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اعلام اینکه در عصر اطلاعات امروز بر خی از منابع هستند که مرجع مهمی برای اخذ اطلاعات محسوب می شوند، می‌گوید:« باید بپذیریم ما کشوری هستیم که در چنین عصری زندگی می کنیم و در حال حاضر نیز بی ارتباط با دنیا نیستیم بنابراین باید کاری کنیم که از عصر تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی دور نمانیم. باید تصمیم بگیریم در برابر معنا و لزوم کاربرد درجمهوری اسلامی چه روشی را در پیش بگیریم. در عصر اطلاعات بازیگر اصلی فرد در مقابل دستگاه دیجتال است به طوریکه افراد با در دست داشتن موبایل و ابزارهای هوشمند با دنیا ارتباط برقرار می کنند. 

او ادامه می دهد:« باید بپذیریم که در چنین عصری با  فیلتر کردن نمی توان مانع از نفوذ افراد به شبکه‌ها شد. توییتر نیز بخشی از این فضای زندگی امروزه است که نمی توانین با فیلتر کردن منع استفاده عمومی از آن را در پیش گرفت. باید سیاستی اتخاذ شود که افراد در حوره فرهنگی و سیاسی هم تراز با دنیای بین الملل فعال باشد و بتوانند به راحتی جای ارائه نقد و انتقاد داشته باشد و به جای تخریب و تندروی به عنوان یک مبلغ برای کشور خود عمل کند.»

فلاحت پیشه با بیان اینکه معتقدم سیاست فیلتر هیچ وقت جواب نداده است، تاکید می کند:«تجربه این مسئله از زمانی که ممنوعیت استفاده از ویدئو و یا کالاهای فرهنگی مختلف از جمله ماهواره اعمال شد، نشان داده که چنین سیاست هایی هیچگاه جواب نداده است و اینک می بینیم که افراد به راحتی در فضای ممنوعه‌ای مثل توییتر حضور دارند. این موضوع شکست سیاست فیلتر کردن را به اثبات می‌رساند. شکی نیست که نه تنها در حوزه فرهنگی بلکه در تمام حوزه‌ها جمهوری اسلامی باید با ساختار دفاعی مستحکمی حضور داشته باشد.»

به گفته او سیاست رفع فیلتر مقوله بدون زمان و مکان است و یک بحث کلی است که برای تمام دوران ها در کشور ضرورت دارد.« متاسفانه واقعیت کارکرد قوانین در موضوع رفع فیلتر در کشور نشان داده که این قوانین به صورت انفعالی عمل کرده اند؛ در ابتدا ممنوعیت اعمال می شود و پس از آن فیلتر شکن خودش را به جامعه تحمیل می کند و بعد قوانین مربوط به استفاده یا عدم استفاده از آن به ثبت می رسند.»

آی‌تی‌ایران را در توییتر دنبال کنید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن