موبایل

شارژ موبایل با راه رفتن!

امروزه، موبایل شاید انتخاب خیلی‌ها نباشند اما بدون شک یکی از ضروری‌ترین‌ها هستند. گوشی‌ها روز به روز هوشمند‌تر می‌شوند اما خیلی از آنها باتری چندان قدرتمندی ندارند. همه ما تجربه تمام شدن شارژ گوشی را داریم و بسیاری اوقات مجبوریم سراسیمه به دنبال سیم شارژ بدویم. حالا محققان دستگاهی تولید کرده‌اند که به کاربر امکان می‌دهد تنها با دویدن یا راه رفتن و یا حتی حرکت کردن گوشی هوشمند و یا هر دستگاه الکتریکی دیگر آن را شارژ کند.

محققان دانشگاه US’s Vanderbilt، وسیه‌ای فوق نازک طراحی کرده‌اند که می‌تواند از طریق حرکات انسان‌ها مانند راه رفتن و یا حتی دست تکان دادن، الکتریسیته دریافت کند. این وسیله از نوع خاصی از باتری شامل فسفر استفاده می‌کند که تنها به اندازه چند اتم ضخامت دارد و حتی حرکات با فرکانس‌های بسیار پایین را تبدیل به شارژ الکتریکی می‌کند. 

Cary Pint، یکی از پروفسورهای دانشگاه Vanderbilt گفت: “در آینده، ما انسان‌ها خودمان تبدیل به انبارهای انرژی برای شارژ دستگاه‌های موبایل خود خواهیم شد و قادر خواهیم بود با استفاده از حرکات خود و یا از محیط اطراف، شارژ مورد نیاز دستگاه‌ها را دریافت کنیم”.

دانشمندان برای طراحی این دستگاه شیوه متقاوتی از آنچه تا کنون شاهد آن بوده‌ایم اعمال کرده‌اند. نسبت به دیگر دستگاه‌ها و مدل‌های مشابه، اختراع این محققان 2 مزیت ویژه دارد.

1- مواد استفاده شده در باتری این دستگاه به اندازه‌ای کوچک و باریک است که می‌تواند در آینده حتی داخل لباس‌ها آن را تعبیه کرد.

2- این دستگاه می‌تواند از حرکات با فرکانس خیلی پایین (کمتر از 10Hz) شارژ دریافت کند.

Pint در ادامه سخنان خود افزود: “هنگامی که الکترودهای مثبت و منفی اتصالی پیدا می‌کنند، ممکن است باتری دستگاه اتش بگیرد. محصولی که ما طراحی کرده‌ایم دو الکترود مشابه دارد و هیچ نوع خطر آتش سوزی آن را تهدید نمی‌کند”.

دیگر دانشمندان و گروه‌های تحقیقاتی در سرتاسر دنیا نیز به روی توسعه دستگاه‌های تبدیل کننده انرژی مکانیکی به الکتریسیته فعالیت می‌کنند. اما دست یافته‌های آنان تنها در موارد حرکات بالای 100Hz فرکانس کاربرد دارد و حرکات کوچک انسان را دریافت نمی‌کنند. Pint اشاره می‌کند: “یکی از مهم‌ترین کاربردهای این تکنولوژی می‌تواند تلفیق آن با لباس باشد. مثلا  لباس‌ها با استفاده از این شیوه، تنها با اشاره کاربر روی گوشی هوشمند تغییر رنگ یا طرح بدهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا