تکنولوژی

مقابله اروپا و آمریکا با اخبار جعلی در فضای مجازی

کشورهای اروپایی و آمریکا قصد دارند به طور جدی با انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی مقابله کنند و برای مبارزه با حملات سایبری بیشتر با یکدیگر هماهنگ شوند.

به گزارش فارس، تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و ناتو از جمله آمریکا و انگلیس قراردادی به منظور تاسیس مرکزی تازه در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند امضا کرده اند تا با حملات سایبری و دیگر تهدیدات نوظهور مانند بازنشر اخبار جعلی در اینترنت مقابله کنند.

از جمله کشورهای امضاکننده این قرارداد عبارتند از فرانسه، آلمان، سوئد، مجارستان، فنلاند، لیتوانی و لتونی. یکی از اهداف امضای این پیمان مقابله با روسیه دانسته می شود. روسیه متهم به تولید اخبار جعلی در اینترنت به منظور حمایت از ترامپ و آسیب زدن به وجهه هیلاری کلینتون در زمان رقابت های انتخاباتی در آمریکا بود. همچنین ادعا شده این کشور حملات سایبری فراوانی را بر علیه کشورهای اروپایی و آمریکا سازماندهی کرده است.

روسیه بارها مشارکت در چنین حملات سایبری را رد کرده است. اما طرف مقابل بر ادعاهای خود اصرار دارد. آلمان و فرانسه که به زودی انتخابات هایی را در کشورهای خود برگزار می کنند، نگران سوءاستفاده دیگر کشورها از فضای سایبری برای تاثیرگذاری منفی هستند.

قرار است گروهی از متخصصان دولت های عضو مبنای اولیه این گروه را تشکیل دهند. بودجه این مرکز حدود 1.5 میلیون یورو خواهد بود که نیمی از آن توسط فنلاند و دیگر دولت های عضو تامین می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا