تکنولوژی

فاکسکان روبات‌ها را جایگزین نیروی انسانی می‌کند

کمپانی  Foxconn به علت جایگزینی ماشین‌ها به جای نیروی انسانی نیروهای انسانی خود را تعدیل می‌کند.

فاکسکان، بزرگ‌ترین تولید‌کننده قطعات الکترونیکی و همینطور شرکت اصلی تامین قطعات الکتریکی شرکت اپل، به‌تازگی بیشتر تجهیزات خود را اتوماتیک کرده است و دیگر نیازی به نیروی کار انسانی ندارد. Dai Jia-Peng، مدیر بخش توسعه تکنولوژی اتوماسیون شرکت فاکسکان در مصاحبه‌ای با Digitimes عنوان کرده است: «این حرکت با هدف توسعه صنعت تکنولوژی است. استفاده از نیروی انسانی علاوه بر اینکه سرعت بهره‌وری را پایین می‌آورد، هزینه گزافی هم در پی دارد». در همین راستا، این شرکت در 3 مرحله زمانی، همه تجهیزات و دستگاه‌های خود را اتوماتیک کرد.

اما این سه مرحله چگونه پیش رفت؟

در نخستین مرحله، روبات‌هایی در همه شعبه‌های کارخانه تعبیه شد. این روبات‌ها وظایفی را که برای انسان خطرساز و یا سخت بود به عهده گرفتند. مرحله دوم گماشتن روبات‌ها در کل خط تولید بود. با ورود به مرحله سوم، بیشتر کارمندان شرکت تعدیل شده و تعداد اندکی باقی مانده‌اند که پست‌هایی مانند مسئول تدارکات، بازرس و مهندس کنترل کیفی را دارند.

بسیاری از شعبه‌های این شرکت در حال حاضر وارد مرحله سوم شده‌اند. شعبه‌های شهرهای Chengdu ، Shenzen ، Zhengzhou در چین یا در اواخر مرحله دوم و یا اوایل مرحله سوم قرار دارند. کارخانه شهر Zhengzhou، شعبه‌ای است که بیشتر قطعات محصولات شرکت اپل در آن جا ساخته می‌شود.

فاکسکان تا امروز تقریبا 40 هزار روبات را در کارخانه‌های خود دارد و طبق گزارش‌ها، تا سال آینده نیز 10 هزار روبات دیگر به این مجموعه افزوده خواهد شد.

اگر چه فرآیند  اتوماسیون شرکت Foxconn ، سرعت ساخت را بالا برده و همینطور هزینه ساخت را کاهش می‌دهد اما  هزاران شخص را از کار بیکار می‌کند و این روند در دراز مدت ممکن است به روی اقتصاد تمام شهرهای چین، تاثیر منفی بگذارد.

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا