تکنولوژی

بزرگان تکنولوژی در ۲۰۱۷ چه خواهند کرد؟

در چند سال اخیر، نبرد اصلی در دنیای تکنولوژی بر سر اسمارت‌فون‌ها بوده است. با اینکه در سال 2017 نیز قضیه به طور کامل تغییر نخواهد کرد اما خواهیم دید که غول‌های پیشتاز در این عرصه بر روی تکنولوژی‌ها و حوزه‌های جدید و نوظهوری تمرکز خواهند کرد. در پایین نگاهی به عرصه‌های رقابت احتمالی انداخته‌ایم.

خودرو

سیستم یکپارچه سازی اسمارت‌فون و خودرو به خوبی و با جدیت آغاز شده است. گوگل و اپل پلتفورم‌های مختص خودرو را با نام‌های Android Auto و CarPlay گسترش دادهاند. هدف این است که تلفن شما به ابزاری مهم و حیاتی در سرگرمی‌ها و نیازی ضروری در ارتباط درون خودرویی تبدیل شود و از برنامه‌هایی مانند اپلیکیشن ارسال پیامک، موزیک و مسیریابی و حتی برقراری تماس، بدون چشم برداشتن از جاده هنگام رانندگی بتوان استفاده کرد.

با ظهور اندروید و iOS در پیشرفت سیستم اطلاعات درون خودرویی، چیزی که یقینا حس خواهید کرد، تجربه کاربری لذت بخش‌تر و  فراتر از آنچه که کارخانه‌های خودروساز برای محصولاتشان فراهم می‌کنند خواهد بود. در کشور هند، خودروسازان اکثرا از سیستم CarPlay یا Android Auto به صورت پیش فرض در خودروهایی که به فروش می‌رسانند استفاده می‌کنند و این آمار مطمئنا در سال 2017 افزایش خواهد یافت.

اسپیکرهای هوشمند

با تولید اسپیکر Echo، شرکت آمازون دریچه جدیدی از این حوزه را به روی تولیدکنندگان عرصه تکنولوژی باز نموده و احتمالا شرکت‌هایی همچون گوگل، مایکروسافت و اپل در سال 2017 به فکر درآمد زایی از طریق دستگاه‌های مشابه Echo خواهند افتاد. آمازون  زمانی تصمیم به رونمایی از این اسپیکر گرفت که رقبای او یعنی گوگل با تکنولوژی “Now“، اپل با “Siri” و مایکروسافت با “Cortana” خودشان را به اسمارت‌فون‌ها و دستگاه‌های محاسباتی محدود کرده بودند. با وجود این اسپیکرها که به اینترنت متصل هستند، کاربران می‌توانند با آنها صحبت کنند و پاسخ‌های مرتبط با سوالشان دریافت کنند و همچنین به اپلیکیشن‌های سازگار متصل شوند و البته مهم‌تر از همه قادر به پخش موسیقی هستند.

گوگل قبلا نشانه‌هایی از علاقه شرکت به این بخش نوظهور از تکنولوژی نشان داده است و با رونمایی از Google Home که صدای شما را تشخیص می‌دهد و قادر است وظایف مختلفی انجام دهد و به دیگر گجت‌های هوشمند داخل منزل متصل شود، می‌توان به این قضیه پی برد. قطعا این نوع دستگاه‌ها در آینده می‌توانند به دستیارهای هوشمند خیلی خوبی تبدیل شوند.

دستیارهای مجازی

با وجود اینکه جا افتادن اسپیکرهای هوشمند و همگانی شدن آنها زمان می‌برد، اما دستیارهای صوتی مجازی در سال 2017 بیشتر از همیشه در بین کاربران رایج خواهند شد. این دستیاران شامل Siri اپل، Assistant گوگل، Cortana مایکروسافت و Alexa شرکت آمازون می‌شود. گوگل با استفاده از قابلیت‌های دستیار مصنوعی در Assistant که در اسمارت‌فون‌ Pixel این شرکت دیده‌ایم، گلوله آغاز این موج از پیشرفت را شلیک کرده است.

شرکت‌ها سخت در تلاش هستند تا بتوانند این دستیارها را به شنوندگانی بهتر تبدیل کنند، یعنی بتوانند متن را جدا از کلمات و عبارات کلیدی درک کنند و از این طریق آماده انجام درخواست‌ها و وظایف به بهترین نحو ممکن باشند. نکته‌ دیگر این است که هرچه خدمات و پیشرفت‌های بیشتری در زمینه دستیارهای صوتی ارائه شود،  هوش مصنوعی، قابلیت درک و یادگیری بیشتری پیدا خواهد کرد و هرچه کاربران بیشتر از قبل از آنها استفاده کنند، اولویت‌ها را بهتر از قبل تشخیص خواهند داد.

هوش مصنوعی

حوزه‌ی هوش مصنوعی احتمالا بخش اعظمی از 2017 را به خود اختصاص خواهد داد و هنگامی که از تکنولوژی استفاده کنید احتمالا بیشتر آن را لمس خواهیم کرد. بهترین مثال آن نیز نحوه شناسایی دوستان شما توسط اپل، گوگل و فیسبوک در تصاویری که بر روی آن کلیک می‌کنید، است. در حال حاضر، تکنولوژی هوش مصنوعی در حال یادگیری آموزه‌های بشر است که اکثرا حول کلمات و عبارات کلیدی انجام می‌گیرد. نسل تکامل یافته بعدی قادر خواهد بود که همه چیز را به تنهایی و بدون آموزش یاد بگیرد، همانطور که شبکه‌های عصبی پیشرفته را بیش از پیش مشاهده می‌کنیم. از آنجایی که فیسبوک و گوگل تا حد زیادی به ربات‌ها تکیه می‌کنند، کسی نمی‌داند مکالمه شما در اینده با یک نماینده تجاری، با یک شخص واقعی انجام می‌شود یا با یک ربات. 

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا