تکنولوژی

اپل اطلاعات تماس کاربران را ضبط می‌کند

شرکت روسی که نرم‌افزار هک آیفون را تولید می‌کند، اوایل این هفته اعلام کرد که شرکت اپل بدون اطلاع رسانی اطلاعات تماس کاربران از جمله تماس‌های صوتی و تماس‌های تصویری “FaceTime” را بر روی اکانت “iCloud” کاربران ذخیره می‌کند. اما حالا معلوم شده که این ویژگی که در سیستم عامل جدید “iOS” و “macOS” هم وجود دارد، جهت رفاه و سهولت کاربران ساخته شده‌ است. پس هیچ دلیلی برای ترس و وحشت وجود ندارد ولی  اپل مطمئنا می‌توانست در مورد این مسئله کاربرانش را خیلی بهتر آگاه کند.

اگر “iCloud” را بر روی دستگاهتان فعال کرده‌اید، که البته اکثرا این کار را می‌کنند، اپل تمام تماس‌های شما از جمله تماس‌های صوتی، “FaceTime”، “Skype”، “WhatApp”، “Viber” و دیگر برنامه‌ها را ذخیره خواهد کرد.

همه‌ی اطلاعات به اکانت “iCloud” شما انتقال پیدا خواهد کرد، از جمله شماره، تاریخ، زمان و مدت تماس. دلیل این کار نیز خیلی ساده است. اپل با این کار شما را قادر می‌سازد که به تماس‌های قدیمی و یا از دست رفته‌ی تمامی دستگاه‌هایتان دسترسی کامل داشته باشید. این کار در واقع بخشی از امکانات Continuity است که اپل با اجرای آن به کاربر امکان می‌دهد که در دستگاه‌های مختلف به اطلاعات تماس دسترسی داشته باشد. مثلا شماره تلفنی که با آن Facetaime کرده‌اید را هم روی مک وهم iOS میتوانید بیابید. 

در جریان این کار محتوای تماس شما ثبت نخواهد شد، بنابراین اپل به متن مکالمات شما گوش نخواهد داد.

با این حال نگرانی کاربران این است که اپل ممکن است اطلاعات تماس ذخیره شده را رمزگشایی کرده و در صورت درخواست مراجع قضایی، این اطلاعات را در اختیارشان قرار دهد. هکرها نیز امکان دارد به این اطلاعات دست پیدا کنند، شرکت “Elcomosoft” اخیرا نرم‌افزار هک گوشی خود را به روز رسانی کرده تا بتواند اطلاعات تماس کاربران را تنها با گرفتن یک تائیدیه از کامپیوتر متعلق به صاحب اکانت “iCloud”، به دست بیاورد.

برای از بین بردن این اطلاعات تماس، باید آنها را از روی دستگاهتان پاک کنید، در غیر این صورت اطلاعات تا 4 ماه بر روی “iCloud” باقی خواهد ماند. تماس‌های “FaceTime” نیز حداکثر 30 روز باقی خواهد ماند.

سخنگوی اپل درباره این مسئله گفت: ” ما همگام‌سازی تماس‌ها را جهت رفاه کاربران تعبیه کردیم تا بتوانند تماس‌های از دست رفته را از طریق دیگر دستگاه‌های متصل به همان اکنت “iCloud” پاسخ دهند. او در ادامه گفت: ” اطلاعات تماس با وارد کردن رمز عبور کاربران قابل دسترسی است و دسترسی به اطلاعات “iCloud” از جمله بک‌آپ ها با وارد کردن اپل آی‌دی و کلمه عبور کاربران قابل دسترسی خواهد بود. اپل توصیه کرده که کاربران از رمزهای عبور سخت و پیچیده و تائیدیه‌های دو قسمتی استفاده کنند.

وبسایت “MacRumours” هم گفته در حالی که اپل توضیح دقیقی درباره ثبت این اطلاعات به کاربران ارائه نکرده، اما در گزارش 63 صفحه‌ای اپل درباره امنیت “iOS 10″، ثبت اطلاعات تماس در بک‌آپ “iCloud” به طور کامل شرح داده شده است.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.