تکنولوژی

رشد نسبی بازار نرم‌افزارهای امنیتی در جهان

 با افزایش حجم اطلاعاتی که این روزها در دنیای مجازی جا به جا و منتقل می‌شود، نرم‌افزارها و سرویس‌های امنیتی اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. با این اوصاف است که بازار نرم‌افزاری امنیتی در سال‌های اخیر روند رشد نسبی را طی کرده است. بررسی‌های اخیر موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می‌دهد که درآمد جهانی بازار نرم‌افزارهای امنیتی در سال 2015 به 1/ 22 میلیارد دلار رسیده که این میزان در مقایسه با سال 2014 رشد 7/ 3درصدی داشته است. نرم‌افزارهای مدیریت وقایع و اطلاعات امنیتی بخشی از این بازار است که سریع‌ترین روند رشد را در سال گذشته میلادی تجربه کرده است. این دسته از نرم‌افزارهای امنیتی رشد سالانه 8/ 15 درصدی را در یکسال گذشته به ثبت رسانده‌اند. این در حالی است که نرم‌افزارهای امنیتی مصرفی سریع‌ترین روند نزولی را با کاهش سالانه 9/ 5 درصدی درآمد جهانی‌شان، به ثبت رسانده‌اند.
در سال 2015، پنج شرکت تولیدکننده برتر این بازار سهم 6/ 37 درصد از کل درآمد بازار جهانی نرم‌افزارهای امنیتی را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان نسبت به سال 2014 کاهش 1/ 3 درصدی داشته است. این تولیدکنندگان همچنین یک کاهش کلی 2/ 4 درصدی را در سال 2015 نشان داده‌اند، درحالی‌که بقیه این بازار رشد سالانه قوی 2/ 9درصدی را در این زمان تجربه کرده‌اند. «سید دشپاند» یکی از کارشناسان موسسه گارتنر در این مورد می‌گوید:‏ «رشد پایین درآمد و سهم میان تولیدکنندگان بزرگ و مهم با محصولات مختلف و متنوع، در مقابل رشد خوب تولیدکنندگان کوچک‌تر که بیشتر روی نرم‌افزارهای امنیتی متمرکز هستند، قرار دارد.» شرکت Symantec همچنان برترین تولیدکننده بازار جهانی نرم‌افزارهای امنیتی است، درحالی‌که این شرکت برای سومین سال متوالی شاهد کاهش درآمدش بوده و حتی بالاترین میزان کاهش درآمدش را در سال گذشته میلادی تجربه کرده است.
 
 
درآمد این شرکت از نرم‌افزارهای امنیتی‌اش در سال 2015 کاهش 2/ 6 درصدی داشته و به 4/ 3 میلیارد دلار رسیده است. 74 درصد از درآمد این شرکت در سال 2015 از فروش نرم‌افزارهای امنیتی مصرفی و پلت‌فرم‌های حفاظت از محصولات نهایی، آمده است که این میزان هم نسبت به سال 2014 کاهش7 درصدی را تجربه کرده است. درآمد شرکت بزرگ Intel از نرم‌افزارهای امنیتی هم در سال 2015 کاهش یافته است. به این ترتیب درآمد این شرکت با کاهش سالانه 1/ 4 درصدی در سال 2015 به 75/ 1 میلیارد دلار رسیده است. این کاهش به‌طور عمده در بازار محصولات مصرفی و پلت‌فرم‌های حفاظت از محصولات نهایی این شرکت اتفاق افتاده است که 75 درصد از سهم درآمد Intel را به خودشان اختصاص می‌دهند. در نتیجه کاهش فروش این محصولات به کاهش کل درآمد شرکت Intel منجر شده است. IBM هم یکی از تولیدکنندگان بزرگ و مهم بازار جهانی نرم‌افزارهای امنیتی است که رشد نسبی را در این بازار به ثبت رسانده است. درآمد این شرکت از نرم‌افزارهای امنیتی با رشد سالانه 5/ 2درصدی به 45/ 1 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است. این شرکت به خاطر عملکرد مناسب در بازار نرم‌افزارهای مدیریت وقایع و اطلاعات امنیتی و ارائه سرویس‌های امنیتی ویژه کسب‌وکارها توانسته است رشد مثبتی را تجربه کند.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا