تکنولوژی

توییتر : نفوذی صورت نگرفته ولی پسوردها لو رفته است

روز گذشته رسانه‌های خبری مهم از جمله CNN، Techcrunch و هافینگتون پست در گزارش‌هایی جداگانه و البته با استناد به داده‌های پایگاه Leaked Source اعلام کرده بودند اطلاعات حساب بیش از 32 میلیون کاربر شبکه اجتماعی توییتر منتشر و توسط افراد ناشناس در فضای وب سیاه برای فروش قرار گرفته است.

این درحالی است که در روز جاری Michael Coates مسئول امنیت اطلاعات و اعتمادسازی روابط با کاربران در شبکه توییتر، به طور رسمی گزارش‌های منتشر شده مبنی بر نفوذ هکرها به توییتر را تکذیب کرد. او در توییت منتشر شده خود اینچنین عنوان کرده است:

“ما گزارش‌های موجود در خصوص افشای نام کاربری/ گذرواژه کاربرانمان در شبکه وب سیاه را بررسی کردیم و اکنون با اطمینان کامل اعلام می‌کنیم که نفوذی به سیستم‌های ما انجام نشده است.”

Coates اعلام کرده تیم متخصصان توییتر همکاری نزدیکی را با Leaked Source، اولین نهادی که گزارش‌هایی موثق در خصوص افشای اطلاعات کاربران توییتر منتشر کرده بود در دستور کار قرار داده‌اند تا از اطلاعات کاربران خود محافظت کرده و داده‌های بیشتری در این زمینه جمع‌آوری کند.

Leaked Source نیز اعلام کرده اطلاعات حساس شامل نام کاربری، گذرواژه و ایمیل چیزی نزدیک به 33 میلیون کاربر توییتر افشا شده اما شواهد امر نشان می‌دهد که کاربران (و نه شبکه اجتماعی توییتر) مورد نفوذ قرار گرفته‌اند. متن کامل بیانیه Leaked Source به این شرح است:

” اطلاعات حساس 32888300 حساب کاربری توییتر منتشر شده که این مجموعه اطلاعاتی شامل مواردی از قبیل آدرس ایمیل، نام کاربری، گذرواژه و در برخی موارد ایمیل دوم کاربران است. ما شواهد محکمی داریم که توییتر هک نشده و تنها مالکان این حساب‌های کاربری مورد نفوذ واقع شده‌اند.

در تماسی که با 15 کاربر از مجموع یادشده داشتیم، همگی صحت گذرواژه‌های درز شده خود را تایید کردند. با این وجود، به‌نظر می‌رسد ده‌ها میلیون کاربر توسط بدافزاری آلوده شده‌اند که نام کاربری و گذرواژه آنها را از طریق مرورگرهایی مانند فایرفاکس و کروم به نفوذگران ارسال کرده است.”

منبع : آی‌تی‌ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا