تکنولوژی

تحول جدید در دنیای باتری‌ها

باتری‌های لیتیومی یک انقلاب در صنعت دستگاه‌های شارژی بودند. البته این باتری‌ها بدون محدودیت هم نیستند. بعد از چندبار شارژ شدن، شاهد آن هستیم که کارایی روز اول خود را از دست می‌دهند و هرچه می‌گذرد شارژ کمتری نگه‌‌‌می‌دارند و از کیفیت آنها کاسته می‌شود. برای همین است که ما معمولا بعد از مدتی آنها را تعویض می‌کنیم و یا به پاوربانک‌ها پناه می‌بریم.

باتری‌های امروزی که در موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شوند معمولا بین 5 تا 7 هزار بار بیشتر توان شارژ شدن را ندارند. یعنی اگر بعد از 1 سال متوجه ضعیف شدن باتری دستگاه شدید اصلا جای تعجب ندارد. تعداد دفعاتی که باتری شارژ می‌شود بسیار محدود است و این امر در لپ‌تاپ‌ها بسیار پررنگ‌تر است.

محققان جدیدا به تکنولوژی دست پیدا کرده‌اند که توسط آن می‌توان باتری‌ها را صدها‌ هزار بار شارژ کرد. این تکنولوژی با پوشش خاصی که روی نانووایرها(NanoWires)‌ قرار می‌دهد می‌تواند کاری کند تا یک باتری بیش‌ از 200 هزار بار شارژ شود بدون اینکه ذره‌ای از توان یا گنجایش آن کم شود. همچنین مقاله کامل این تحقیق ارزشمند و انقلاب بزرگ در صنعت باتری‌ها را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا