تکنولوژی

سرمایه‌گذاری جدید روی ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا، محبوب‌ترین مرجع دیجیتالی آنلاین، همزمان با پانزدهمین سال تولد خود هدیه‌ای ارزشمند دریافت کرد. بنیاد ویکی‌کدیا با راه‌اندازی ساختار مالی جدیدی، روند سرمایه‌گذاری روی ویکی‌پدیا را بهبود خواهد بخشید تا این دایرة‌المعارف دیجیتالی آنلاین دیگر نیازی به جمع‌آوری کمک‌های مالی جزئی از کاربران نداشته باشد. هدف این بنیاد، جمع‌آوری 100 میلیون دلار سرمایه در طول یک دهه آتی است تا از ادامه حیات ویکی‌پدیا اطمینان حاصل شود. 

بدنیست بدانید در حال حاضر بیش از 36 میلیون مطلب در ویکی‌پدیا ثبت شده است و چیزی در حدود هشتاد هزار داوطلب، در هر ساعت چیزی نزدیک به پانزده هزار ویرایش مطلب و ایجاد 7 هزار مطلب جدید را برعهده دارند. 

موسس ویکی‌پدیا، جیمی ویلز همزمان با جشن 15 سالگی ویکی‌پدیا گفت:

” در زمان راه‌اندازی، ایده داشتن چنین دایرة‌المعارف آنلاینی که هر شخصی توانایی ویرایش آن را داشته باشد غیرممکن به‌نظر می‌رسید اما این مرجع آنلاین در طول 15 سال گذشته توانسته فراتر از انتظارات ظاهر شود.”

با این وجود، حصول چنین عملکردی برای این دانشنامه آنلاین را باید تا حد زیادی مدیون خواننده‌های آن باشیم. ویکی‌مدیا امیدوار است در هفت سال آینده چیزی در حدود 100 میلیون دلار جمع‌آوری کند تا در نهایت بتواند به اهداف خود در سال 2026 میلادی جامه عمل بپوشاند. 

منبع : آی تی ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا