تکنولوژی

نت برگ، استارتاپی موفق در تخفیف روزانه

نت‌برگ شرکتی است با 120 کارمند که به واسطه آن می‌توانید از فروشگاه‌ها، مراکز خدمات مختلف و غیره تخفیف بگیرید. این شرکت با فعالیت در تهران، کرج، اصفهان، مشهد، شیراز و قزوین 2 میلیون مشترک دارد. نت‌برگ ماهانه حدود 2-3 میلیارد تومان برای مشترکان خود تخفیف می‌گیرد. این شرکت چهار سال است که با هدف معرفی مکان‌های جدید و ارائه تخفیف خوب به فعالیت مشغول است و به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده. در همین راستا چند روز پیش به دفتر مرکزی نت‌برگ در تهران رفتیم تا گفت‌وگویی داشته باشیم با علیرضا صادقیان، موسس و مدیر نت‌برگ.

علیرضا صادقیان بنیانگذار نت برگ

سیستم تخفیف روزانه (Daily Deal) چیست؟

سیستم تخفیف روزانه به نفع مشتری، کسب‌وکار و ما است. برای مشتری، چون روزانه ایمیل‌های ما را دریافت می‌کند و از محصولات جدید روز با خبر می‌شود و می‌تواند از آنها با تخفیف استفاده می‌کند. برای کسب‌وکار، چون کسب‌وکاری که تازه شروع به کار کرده نیاز به بازاریابی و مشتری دارد. روش‌های سنتی مانند روزنامه و تراکت ریسک بالایی دارند به این علت که تضمینی ندارد و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند اما سرویس ما برای شروع کاملا رایگان است. برای ما هم نفع دارد، چون از فروش کسب‌وکارها سهم خود را برمی‌داریم که این سهم بسته به نوع کسب‌وکار متفاوت است.

نت برگ از کجا شروع شد؟

نت‌برگ  در واقع از 5 سال پیش شروع شد. زمانی که من در دانشگاه کلمبیا دانشجوی مدیریت بودم. یکی از دوستان من پیشنهاد شروع این کار را در ایران داد و در آن زمان ایران هنوز این سرویس را نداشت. من به همراه پنج نفر از دوستانم این کار را از راه دور شروع کردیم. و بعد از چند ماه اسم انتخاب کردیم و دفتر گرفتیم. کار رو با سرمایه گذاری خودمان در سیزدهم مرداد شروع کردیم و اولین سایت جدی تخفیف روزانه در ایران بودیم. یک ماه پیش از شروع رسمی، با تبلیغات گسترده موفق شدیم بیست هزار ایمل دریافت کنیم.

کسب‌وکارها را چگونه انتخاب می‌کنید؟

ما یک تیم بازاریابی حدود 50 نفر برای این کار اختصاص داده‌ایم. که 40 نفر آنها در سطح شهر هستند و با کسب‌وکارهایی که تازه شروع کرده‌اند مذاکره می‌کنند. 10 نفر دیگر هم در دفتر هستند و به تماس‌های ورودی پاسخ می‌دهند.

تقسیم نیروی انسانی در نت‌برگ چگونه است؟

در نت‌برگ حدود 120 نفر کار می‌کنند. در تهران 50 نفر در بخش فروش، 10 نفر در مرکز تماس، 10 نفر مسئول محتوای وب‌سایت، 6 نفر در بخش حسابداری، 20 نفر در قسمت فنی، 3 نفر در منابع انسانی، 6 نفر هم در مدیریت شرکت.

چگونه موفق شدید اعتماد خریداران را جلب کنید؟

کار ساده‌ای نبود اما با ارائه سرویس و پیشنهادهای خوب ممکن شد. ما در تهران روزانه  30 پیشنهاد تخفیف جدید و در شهرستانها حداقل 4 پیشنهاد تخفیف جدید به سایت اضافه می‌کنیم. همچنین در چهار سال گذشته که ما فعالیت کردیم حدود 200 سایت این کار را شروع کردند اما خیلی از آنها موفق به ادامه نشدند و در تهران تنها 5 سایت دیگر این سرویس را به طور جدی ارائه می‌دهند.

به نظر شما داشتن یک انبار برای کالاها و فروش آن در سایت‌های تخفیف روزانه ایده خوبی است؟

خیر. فروش کالا در سایت های مختلف زیادی با تخفیف انجام می‌شود و تمرکز ما این نیست. مزیت رقابت ما دادن تخفیف برای خدمات است نه کالاها.

چه اندازه نگران پیشرفت رقبا هستید؟

به نظر من فاصله ما با رقبا خیلی زیاد است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. فروش روزانه ما حدود 20 هزار نت‌برگ است. تبلیغات مستمر و ارائه سرویس خوب ما را از سایرین جلو انداخت. حتی 10 بانک هم قصد ورود به این بازار را داشتند ولی موفق نبودند. همچنین سایت‌های مهم فروش کالا برای ما تحدید نیستند، چون آنها خدمات نمی‌فروشند و محدود به کالا هستند. 

نت‌برگ چه مشکلات یا چالش‌هایی دارد؟

یکی از مشکلاتی که پیش آمده، زمانی است که مشتریان با برخی صاحبان کسب‌وکار تماس می‌گیرند تا اطلاعات بیشتر بدست بیاورند اما آنها مانع خرید افراد از نت‌برگ می‌شوند و مشتری را مستقیم به فروشگاه خود هدایت می‌کنند تا سهم ما را پرداخت نکنند.

آیا در فکر فروش نت‌برگ هستید؟

خیر. چون نت‌برگ یک شرکت سودآور است ما به فروش آن فکر نمی‌کنیم. اما خب اگر پیشنهاد خوبی داشته باشیم آن را بررسی می‌کنیم.

مطالب مرتبط:

چرا باید از جریان نوپای استارتاپی ایران حمایت کنیم؟

استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر در ایران

فراخوان پذیرش استارتاپ‌ها در چرخه سوم شتابدهنده آواتک 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا