تکنولوژی

پایانی بر انحصار رایتل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت تا جایی که امکان داشت جلوی فیلتر سلیقه ای شبکه های اجتماعی و آنچه که مورد استفاده مردم بدون پرداخت هزینه بود را گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی امروز دوشنبه در مراسم راه اندازی نسل 3 و 4 تلفن همراه توسط شرکت ایرانسل اظهار داشت: علاقه مند بودیم این فناوری همزمان توسط اپراتور همراه اول نیز ارائه شود و مراسم امضای توافقنامه را با این اپراتور نیز به صورت همزمان با ایرانسل اجرایی می کردیم اما اپراتور ایرانسل زودتر و با علاقه بیشتری مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات را برای ارتقای پروانه فعالیت خود به نسل های بالاتر اجرایی کرد و هم اکنون این اپراتور ارائه این خدمات را به صورت پایلوت در 15 نقطه تهران آغاز کرده است.

وی افزود: مذاکرات فشرده با همراه اول برای این کار نیز آغاز شده است و امیدواریم تا هفته دولت این اپراتور نیز بتواند شبکه خود را آماده ورود به نسل سوم موبایل کند.

واعظی ادامه داد: همراه اول فکر می کرد با کار رسانه ای می تواند مذاکراتش را تسهیل کند اما بعدا فهمید که وزارت ارتباطات اصولی دارد و نمی توان بدون اجرای مصوبات کار را از پیش برد.

وی با تاکید بر اینکه دولت هیچ مسئولیتی در قبال هزینه و سرمایه گذاری که اپراتور انجام داده است ندارد، گفت: چنانچه اپراتورها خودشان را با مقررات وزارت ارتباطات وفق ندهند ارائه خدمات نسل های سوم و چهارم را با برگزاری مناقصه به اپراتورهای دیگری ارجاع خواهیم داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه نمی خواهیم اول سرویسی را راه اندازی کرده و بعد اشکالات را برطرف کنیم، افزود: تا زمانی که اشکالات این شبکه برطرف نشود اجازه عملیاتی شدن نسل سوم موبایل در سراسر کشور را نخواهیم داد؛ قصد داریم برای اولین بار مردم از ابتدا یک سرویس خوب را تحویل بگیرند.

 

توصیه های وزیر به اپراتورهای موبایل

محمود واعظی با تاکید بر اینکه اپراتورهای موبایل باید کیفیت خدمات رسانی خود را افزایش دهند، افزود: مردم باید سرویس خوب، با کیفیت و تعرفه پایین دریافت کنند. از وضعیت سرویس تلفن همراه که به مردم داده می شود به هیچ عنوان راضی نیستم و امیدم این است که کیفیت این خدمات افزایش و میزان قطعی مکالمات کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه باید در کاهش تعرفه مکالمات میان اپراتورها رقابت به وجود آید، تصریح کرد: مردم بر اساس نیازمندی خود و طبق تعرفه پایین و کیفیت بالاتر اپراتور خود را انتخاب می کنند.

واعظی اضافه کرد: با اجرای طرح تغییر اپراتور بدون تعویض شماره مردم این امکان را خواهند داشت که اپراتوری را که کیفیت بهتر و تعرفه پایین تری دارد انتخاب کنند. بر این اساس کمیته ای در وزارت ارتباطات تشکیل شده تا تعرفه های اپراتورهای موبایل را بررسی کرده و آن را برای انتخاب و مقایسه مردم اطلاع رسانی کند.

 

اپراتورها رقبا را تخریب نکنند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون شاهد هستیم که رقابت بین اپراتورها فضا را به هم زده است، افزود: اپراتورها به جای اینکه به مردم سرویس بهتری بدهند به دنبال تخریب رقیب خود هستند که این کار درستی نیست. دیده می شود که هر کدام از این اپراتورها با ایجاد چند سایت خبری که 300 کاربر هم ندارد، علیه یکدیگر پیامک ارسال می کنند که این کار درستی نیست و باید آن را کنار بگذارند. باید توجه داشت که مردم فهیم هستند و بر اساس کیفیت سرویس، اپراتور خود را انتخاب خواهند کرد.

 

حل مشکل تماس تصویری با پیوست فرهنگی

واعظی در مورد مسدود شدن سرویس تماس تصویری تلفن همراه که مختص نسل سوم موبایل است، گفت: برای برقراری تماس تصویری موبایل نیازمند پیوست فرهنگی هستیم که این پیوست هم اکنون تدوین شده و در دستور کار برای تصویب در شورای عالی فضای مجازی قرار دارد. چنانچه این پیوست فرهنگی به تصویب برسد آن را به تمامی اپراتورها ابلاغ خواهیم کرد و مشکل تماس تصویری نیز حل خواهد شد. بر این اساس از اپراتورها می خواهیم در ارائه خدمات مراقبت به خرج داده و از مردم نیز می خواهیم استفاده صحیح و مفید از خدمات ارتباطی داشته باشند.

 

جلوی فیلتر سلیقه ای شبکه های اجتماعی را گرفتیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دفاع از عملکرد یکساله دولت در این حوزه به دسترسی آسان مردم به خدمات ارتباطی اشاره کرد و گفت: آنچه مربوط به فیلترینگ سایت های اینترنتی است به سایت های ضد اخلاقی، مستهجن و ضد دینی مربوط می شود که برای فیلتر آن در کشور اجماع است اما بر اساس سیاست های دولت تا جایی که امکان داشت جلوی فیلترینگ سلیقه ای شبکه های اجتماعی را گرفتیم تا آنچه که مورد استفاده و توجه مردم بود در اختیار کاربران قرار بگیرد. مردم هم اکنون در حال استفاده از ابزارهای ارتباطی هستند که هزینه ای برای آن پرداخت نمی کند و دولت تا جایی که تعهد داشته است در این زمینه محدودیتی قائل نشده است.

 

تمامی کاربران تلفن هوشمند به اینترنت متصل می شوند

وزیر ارتباطات از رفع مشکلات اینترنت در کشو به صورت قدم به قدم خبر داد و گفت: هم اکنون توسعه پهنای باند اینترنت داخلی و بین الملل در دستور کار قرار دارد و افزایش ظرفیت پهنای باند طی یک سال گذشته و در دولت یازدهم گواه این اقدام است.

وی افزود: پهنای باند اینترنت داخلی 500 گیگا بیت بر ثانیه بوده که هم اکنون به یک هزار و 200 گیگابیت رسیده و قرار است این رقم تا پایان امسال به 4 هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد.

واعظی تصریح کرد: با اجرای نسل سوم و چهارم موبایل در کشور نیز تا پایان امسال تمامی کسانی که از تلفن هوشمند استفاده می کنند به اینترنت وصل خواهند شد. در زمینه فروش پهنای باند نیز بخش خصوصی می تواند در این حوزه فعال شود و پهنای باند اینترنت وارد کشور کند.

وی ادامه داد: توزیع پهنای باند در کشور نیازمند سرمایه گذاری بسیاری است که به نظر می رسد بخش خصوصی نتواند در این زمینه وارد شود. چرا که هم اکنون برای مثال شرکت ارتباطات زیرساخت در سال جاری 10 هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاری کرده است که بازگشت سرمایه ای 5 تا 7 ساله برای آن پیش بینی می شود.

 

سهم درآمدی دولت از اپلیکیشن های داخلی صفر شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد نهضت تولید محتوا و اپلیکیشن های تلفن همراه، گفت: از تمامی شرکت های دانش بنیان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با مخابرات و آی تی می خواهیم در حوزه برنامه نویسی برای موبایل با اپراتورها هماهنگ شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، سهم درآمدی به تولید کنندگان این برنامه های کاربردی نیز علاوه بر اپراتور تعلق می گیرد، گفت: بر اساس این مصوبه دولت سهمی در درآمد کاربران موبایل از نرم افزارهای داخلی نخواهد داشت. بر این اساس سهم 30 درصدی به تولید کنندگان محتوا از درآمد اپراتور تعلق خواهد گرفت.

 

تلاش برای گرفتن باند فرکانسی 700 از صدا و سیما

واعظی با بیان اینکه باند فرکانسی 700 بهترین فرکانس برای نسل سوم موبایل است که هم اکنون در اختیار سازمان صدا و سیما قرار دارد، گفت: مذاکرات برای گرفتن این باند فرکانسی با سازمان صدا و سیما در جریان است. عمده کانال های سازمان صدا و سیما به سمت دیجیتال انتقال پیدا کرده اما برخی از کانال ها همچنان بر روی این باند فرکانسی وجود دارد که با مذاکرات صورت گرفته در آینده این باند فرکانسی خالی شده و در اختیار وزارت ارتباطات قرار می گیرد تا سرمایه گذاری اپراتورها برای نسل سوم موبایل پایین بیاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا