تکنولوژی

پیش‌بینی نحوه توسعه فناوری در دو قرن آینده

 

پیش‌گویی در مورد آینده کار چندان آسانی نیست و هرگز نمی‌توان به درستی در مورد اتفاق‌های سال‌های آتی نظر دارد. اما محققان مرکز Popular Mechanics بر پایه سیر تحولات 110 سال گذشته، 110 پیش‌بینی را برای 110 سال آینده انجام داده‌اند و ادعا می‌کنند که بخش اعظم این پیش‌بینی‌ها به حقیقت می‌پیوندد. این پیش‌بینی‌ها مربوط به بخش‌های مختلف زندگی بشر می‌شود و در برخی قسمت‌ها در مورد آینده فناوری اطلاعات هم نظراتی داده شده است.

سال‌های 2012 تا 2022

شرکت گوگل و “آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی”(DARPA) به گونه‌ای علم را جلو می‌برند که طی این یک دهه نیاز انسان به یادگیری زبان‌های جدید از بین می‌رود و همه دستگاه‌های الکترونیکی به یک مترجم هوشمند تبدیل می‌شوند. نرم‌افزارهای جدید در این دوره زمانی پیش از آنکه در خیابان‌های شهر ترافیک ایجاد شود، آن‌ها را پیش‌بینی می‌کنند و به مردم اطلاع می‌دهند. گیرنده ماهواره‌ای GPS که شرکت IBM هم‌اکنون در حال تکمیل آن است در این دوره زمانی تکمیل می‌شود و بر اساس مدل‌های هوشمند و سیستم‌‌های شبیه‌ساز، اتفاقات را پیش از رخ دادن به اطلاع مردم می‌رساند. محققان دانشگاه MIT نیز طرحی در دست دارند که تا پیش از سال 2022 به اتمام می‌رسد. در این طرح موسوم به Peltier لباس‌هایی ساخته می‌شود که در آن‌ها از حسگرهای هوشمند استفاده شده است و بر اساس دمای محیط می‌تواند بدن فرد را به دمای متعادل برساند. طی این یک دهه ماشین‌های برقی نیز عمومیت پیدا می‌کنند تا در سال 2022 بیش از 60 درصد خودروهای جهان انرژی مورد نیاز خود را از این طریق به‌دست می‌آورند. طی این دوره زمانی حجم اطلاعات با زتابایت(Zettabyte) محاسبه می‌شود. در سال 2010 حجم کل اطلاعات ذخیره شده در جهان برای نخستین بار به یک زتابایت رسید و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 2022 هزار برابر شود. برای فهم بهتر این رقم، اگر هر بایت را یک شن کوچک درنظر بگیرد، یک زتابایت به اندازه مصالح به‌کار رفته در 400 سد بزرگ خواهد بود.

سال‌های 2023 تا 2062

در این دوره زمانی لنزهای طبی از جنس پولیمرهای انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند و قابلیت نمایشگر، دوربین‌های دیجیتالی، سیستم دریافت اطلاعات و … را در اختیار می‌گیرند. گوشی‌های هوشمند این دوره می‌توانند ضربان قلب، سیستم تنفس، قند خون، فشار خون و … را آزمایش کنند. در سال 2023 میلادی نسخه دیجیتالی بیش از 160 میلیون کتاب در سراسر جهان موجود خواهد بود و اگر به طور میانگین حجم هر کتاب الکترونیکی را 3 مگابایت محاسبه کنیم، در آن سال 124 ترابایت کتاب الکترونیکی در اختیار خواهیم داشت. در سال 2045 میلادی برای نخستین بار از روبوت‌های پرستار استفاده خواهد شد و در بسیاری از موارد این دستگاه‌ها مداوای انسان‌ها را به عهده خواهند گرفت. این طور که محققان پیش‌بینی کرده‌اند، در دهه 2060 ابرکامپیوترها با توان امروزی به اندازه یک حبه قند ساخته می‌شوند و ذرات نانو اساس ساخت تمام رایانه‌ها را تشکیل می‌دهند. در این دهه با نانوتکنولوژی بسیاری از بیماری‌ها ریشه‌کن می‌شود و بسیاری از محدودیت‌های کنونی انسان از بین می‌رود. به عنوان مثال، گلبول‌های قرمز روبوتیک که در این دوره زمانی ساخته می‌شوند 200 برابر بیشتر از مدل‌های طبیعی اکسیژن را در خود نگه می‌دارند و انسان تا 4 ساعت بدون هرگونه تنفس در زیر آب دوام می‌آورد.

سال‌های 2063 تا 2122

در سال 2010 میلادی برای نخستین بار مسابقات جهانی المپیک روبوت‌ها در کشور چین برگزار شد. اما پیش‌بینی می‌شود که در دهه ششم از قرن بیست‌ویکم میلادی مسابقات جهانی المپیک انسان‌ها به طور کامل توسط روبوت‌ها برنامه‌ریزی و اجرا شود. در این دوره زمانی زیردریایی‌ها بازنشسته می‌شوند و جای خود را به روبوت‌هایی می‌دهند که به وسیله حسگرهای هوشمند، لیزر و رادارهای پیشرفته فعالیت می‌کنند و در کمتر از یک ساعت هر ماموریتی را به انجام می‌رسانند. در این سال‌ها بدن انسان به یک دستگاه متصل به اینترنت تبدیل می‌شود و پزشکان می‌توانند به صورت مستقیم وضعیت سلامت انسان‌ها را از طریق حسگرهای متصل به آن بررسی کنند. حسگرهای نصب شده در شکم انسان وضعیت تغذیه و کاهش وزن را تحلیل می‌کنند و تراشه‌های مغزی اطلاعات مربوط به خواب شما را مورد بررسی قرار می‌دهند.

دانشمندان تا پیش از سال 2122 میلادی نقشه میلیاردها سیستم ارتباطی بین نورون‌های مغز را به دست می‌آورند. بین نورون‌های مغز ده‌ها کوادریلیون(عدد یک با 15 صفر به توان 2) سیستم ارتباطی وجود دارد و این نقشه می‌تواند نحوه درمان انواع بیماری‌ها، یادگیری علوم مختلف و بسیاری از نادانسته‌ها را مشخص کند. اگر هر یک از این سیستم‌های ارتباطی به اندازه یک سکه کوچک باشد، با تمام سیستم‌های ارتباطی مغز می‌توان برجی به ارتفاع 963 میلیون مایل ساخت. با این ارتفاع می‌توان از کره‌های مریخ، مشتری و زحل عبور کرد و در اورانوس قرار گرفت. علاوه بر این، در سال 2122 میانگین عمر انسان به 150 سال خواهد رسید. این پیش‌بینی‌ها که هر کدام با جزییات کامل و به صورت دقیق انجام شده، فقط توجه محققان مرکز Popular Mechanics را به خود جلب نکرده است و دیگر شرکت‌های بزرگ هم در این زمینه گزارش‌های مفصلی را منتشر کرده‌اند که از قابل استنادترین آن‌ها می‌توان به پیش‌بینی‌های جدید شرکت سیسکو اشاره کرد.

پیش‌گویی‌های سیسکو

“دِیو ایوانس”(Dave Evans) مدیر گروه راهکارهای تجاری اینترنتی سیسکو(Cisco IBSG) در گزارش آینده‌نگرانه این شرکت توضیح داده است که در سال 2029 میلادی هر کاربر می‌تواند 11 پتابایت اطلاعات را کمتر از 100 دلار خریداری کند. این میزان اطلاعات معادل آن است که بیش از 600 سال به صورت 24 ساعته تصاویر ویدیویی با کیفیت DVD تماشا کنید.

طی 10 سال آینده سرعت شبکه‌های خانگی 20 برابر افزایش خواهد یافت و حجم تولید اطلاعات خانگی هم 20 برابر خواهد شد. در سال 2013 میلادی به طور میانگین در هر ماه 400 پتابایت اطلاعات در سراسر جهان تولید شد و به‌ازای هر انسان روی کره زمین یک میلیارد ترانزیستور ساخته شد که اندازه هر یک از آن‌ها یک ده‌میلیونیوم سکه یک سنتی بود.

اما به‌جز این آمار و ارقام، در اواسط دهه 2020 میلادی نخستین کامپیوتر کوانتومی در اختیار کاربران خانگی قرار خواهد گرفت. در این سال هر رایانه شخصی با ارزش کمتر از 1000 دلار توانایی پردازشی به اندازه مغز انسان را ارایه خواهد داد و در سال 2030 میلادی یک کامپیوتر 1000 دلاری خواهد توانست به اندازه تعداد انسان‌های ساکن در یک دهکده توان پردازشی ارایه دهد. در سال 2050 میلادی توان پردازشی یک رایانه 1000 دلاری با توان پردازشی مغز همه انسان‌های روی زمین برابری خواهد کرد.

از هم‌اکنون هر دو سال که می‌گذرد حجم اطلاعات ذخیره شده در کره زمین 6 برابر می‌شود و حجم اطلاعات سازمانی نیز در همین دوره زمانی 50 برابر افزایش میابد. در سال 2015 میلادی گوگل بیش از 715 میلیارد صفحه اینترنتی را در هر لحظه فهرست می‌کند و در همین سال تلفن، وب، ایمیل، عکس‌ها و موسیقی در مجموع 50 اگزابایت اطلاعات تولید می‌کنند. طی دو سال آینده حجم اطلاعات موجود روی شبکه جهانی اینترنت هر 11 ساعت 2 برابر افزایش میابد و در سال 2020 تعداد دستگاه‌های اینترنتی از تعداد ساکنان کره خاکی هم فراتر می‌رود. طی 5 سال آینده همه سطوح پیرامون ما به نمایشگر هوشمند تبدیل می‌شوند و در سال 2020 امکان ترجمه هر زبان برای همه دستگاه‌های الکترونیکی فراهم می‌شود.

زندگی در سال 2200

با وجود پیش‌بینی‌های فوق، مرکز Future Timeline پا را از این هم فراتر گذاشته و برای سال 2200 میلادی هم پیش‌گویی کرده است. به گفته این مرکز، در سال 2100 میلادی هوش مصنوعی از هوش انسان فراتر خواهد رفت و به کمک انسان خواهد آمد. با حسگرهای مبتنی بر هوش مصنوعی، انسان‌ سال 2100 خواهد توانست تخصص در یک رشته ورزشی را در کمتر از یک ثانیه بیاموزد یا در همین زمان نحوه استفاده از یک دستگاه پیچیده را یاد بگیرد.

در سال 2150 علم بشر به قدری پیشرفت خواهد کرد که سفر بین کرات مختلف شبیه به سفرهای درون‌شهری انجام خواهد شد و بسیاری از ساکنان زمین، ساکن کره ماه خواهند بود. در این سال‌ انسان‌های روبوتیک و مصنوعی مانند انسان‌های حقیقی زندگی خواهند کرد و شهرها از مواد فوق پیشرفته‌ای ساخته خواهند شد که می‌توانند زمین و آسمان را تمیز نگه دارند. در این سال پوست بدن انسان مانند یک نمایشگر هوشمند همه اطلاعات مورد نیاز او را در اختیارش خواهد گذاشت و انسان به محض آنکه به یک موضوع فکر کند، همه اطلاعات مربوط به آن را مقابل خود در اختیار خواهد گرفت. شهرهای این دوره زمانی مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته‌ای ساخته خواهند شد که امکان هیچ گونه جرم و جنایات در آن‌ها وجود ندارد و نه تنها انسان در محیط بیرونی به صورت دایم زیر نظر گرفته می‌شود، بلکه سیستم بیولوژیکی همه مردم هم دایما تحت کنترل است.

در پایان این قرن هر کاربر معمولی دستگاهی شبیه به چاپگرهای امروزی در اختیار خواهد داشت که به یک مرکز داده گسترده متصل شده است. در این مرکز داده اطلاعات مربوط به خوراک، پوشاک، بیماری‌ و … موجود است و کاربر بر اساس نیاز خود می‌تواند بخشی از این اطلاعات را بارگذاری کند و با کمک دستگاه یاد شده آن را چاپ نماید و از این طریق غذا، لباس یا داروی مورد نیاز خود را در آنِ‌واحد در اختیار بگیرد. این دستگاه در اصل با هدف ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بیماری ساخته می‌شود و به عنوان جایگزین سیستم‌های کارخانه‌ای، کشاورزی و توزیع مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه میانگین سن انسان‌ها سالانه 0.2 درصد افزایش میابد، پیش‌بینی شده است که بشر سال 2200 میلادی به طور طبیعی 200 سال عمر کند.

منبع : ايران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا