تکنولوژی

برترین برندهای جهان دیجیتال

نام نویسنده: ندا لهردی


دنیای اطراف ما پر شه است از انواع نام‌ها و برندهایی که در زمینه‌های مختلف وجود دارند و گاهی بعضی از آنها برایمان جذاب‌تر و جالب‌تر می‌شوند.

 در حقیقت این حس جذابیت معمولا از تجربه‌ها یا شنیده‌های خوب و مثبتی می‌آید که در طول زمان به وجود آمده‌اند و در نهایت می‌توانند محبوبیت و موفقیت یک برند را تضمین کنند. درست به همین دلیل هم هست که موسسه تحقیقاتی Harris Poll EquiTrend هر سال به بررسی و انتخاب بهترین و محبوب‌ترین برندهای جهان در صنایع و زمینه‌های مختلف می‌پردازد. 
این موسسه در بررسی‌های خود با استفاده از معیارهای استاندارد برندسازی، میزان آشنایی افراد با یک برند کیفیت، میزان فروش، ارتباط و تعامل مناسب با مشتریان و البته جوایز و استانداردهایی که هر برند دریافت کرده است، بهترین و محبوب‌ترین برندها را در زمینه‌های مختلف انتخاب و معرفی می‌کند. امسال هم این موسسه با تحقیقات مختلف و نظرسنجی از حدود 40 هزار نفر، از میان بیش از 1500 برند مختلف از 155 دسته‌بندی متفاوت نتیجه تحقیقاتش را اعلام کرده است. در این بررسی مانند هر سال برندهای مربوط به محصولات دیجیتال شخصی، لوازم الکترونیک مصرفی، سرویس‌های آنلاین و شبکه‌ها و اپراتورهای مخابراتی جایگاه خاصی دارند. 
 
اپل همیشه محبوب
در بررسی‌های امسال این موسه مشخص شده است که اپل همچنان محبوب‌ترین و بهترین برند در بازار محصولات دیجیتال شخصی است که هنوز هم بیشترین توجه کاربران و خریداران را به خودش جلب می‌کند. در حالی که بسیاری نگران این بودند که اپل بعد از استیو جابز نتواند روند موفقیت خودش را تکرار کند و ادامه بدهد، این شرکت در فصل دوم امسال عملکردی فراتر از انتظار و پیش‌بینی‌های قبلی را از خودش نشان داد و ثابت کرد که با فروش 2/31 میلیون آی‌فون همچنان یکی از برترین‌های بازار این محصولات است. این شرکت امسال در سه دسته‌بندی مختلف شامل کامپیوتر، گوشی موبایل  تبلت به‌عنوان محبوب‌ترین و برترین برند جهان انتخاب و معرفی شده است.
این شرکت که در سال‌های اخیر در بازار محصولات دیجیتال شخصی و قابل حمل به خصوص موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها حضور پر رنگ و موفقی داشته است، اما گویا در بازار کامپیوترهای شخصی هم همچنان محبوب‌ترین برند است.
 
کامپیوترهای شخصی
در میان برندهای مختلف کامپیوترهای شخصی در بازار، اپل رقبای دیگر را پشت سر گذاشته است. در حالی که کامپيوترهای شخصی بازار رو به افولی دارند و تحت تاثیر محبوبیت و تب دستگاه‌های دیجیتال هوشمند در بازار قرار گرفته‌اند، هنوز جنگ رقابتی در این بازار وجود دارد. در حالی که شرکت HP سال‌های سال به‌عنوان برترین و پرفروش‌ترین تولیدکننده کامپیوترهای شخصی شناخته می‌شد، اما حالا اپل عنوان محبوب‌ترین برند سال 2013 را در این بازار به دست آورده است. بعد از اپل به ترتیب HP، Dell و Sony در رتبه‌های بعدی قرار دارند. علاوه بر اینها، برندهای کامپیوتری دیگری که در این مطالعه در جایگاه‌های پایین‌تری قرار دارند به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: Acer، Asus، Compaq، Fujitsu، Gateway، Lenovo، Panasonic، Samsung و Toshiba.
 
تبلت‌ها
در دنیای بزرگ و پر رونق تبلت‌ها آی‌پدهای اپل همیشه جایگاه خاصی داشته و بیشترین طرفداران را دارند. اپل در سال 2012 با عرضه آی‌پد مینی توانست عنوان برند برر سال 2012 در بازار تبلت را در اختیار بگیرد. این دومین سال متوالی بود که اپل این عنوان را به خودش اختصاص داد. حالا اپل برای سومین بار این عنوان را گرفته است. کیندل فایرهای شرکت آمازون هم طرفداران زیادی دارند و در سال 2012 نسخه HD و بزرگ‌تر آنها روانه بازار شد تا رقیب جدی برای اپل باشد. به این ترتیب نسل جدید تبلت‌ها به سرعت روانه بازار می‌شوند تا رقابت میان شرکت‌های برتر این حوزه را جدی‌تر کنند. در بررسی‌های امسال، اپل باز هم عنوان برترین و محبوب‌ترین برند سال را به خودش اختصاص داد و بعد از آن به ترتیب Amazon با کیندل فایر، Google با نکسوس، Samsung با تبلت‌های گلکسی و HP با تبلتهای Slate جایگاه‌های بعدی را در اختیار دارند. برندهای دیگر در این بررسی به ترتیب حروف الفبا شامل BlackBerry PlayBook Microsoft Surface، Motorola Zoon و Nook HD بودند.
 
گوشی‌های موبایل
در بازار موبایل‌ها برندهای مختلفی وجود دارند و رقابت به شکلی بسیار جدی دنبال می‌شود. در این دسته‌بندی هم اپل عنوان محبوب‌ترین برند سال 2013 در بازار موبایل را به خودش اختصاص داده است. آی‌فون همچنان پرطرفدارترین گوشی موبایل در سرتاسر جهان است که هر روز محبوبیت آن هم بیشتر و بیشتر می‌شود. بعد از آی‌فون شرکت اپل، به ترتیب برندهای HTC، Samsung و LG جایگاه‌های بعدی را به عنوان محبوب‌ترین بندهای موبایل جهان در اختیار گرفته‌اند. دیگر برندهایی که در این بررسی در نظر گرفته شده‌اند به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: BlackBerry، Kyocera، Motorola، Nokia، Pantech، Sanyo، Sharp، Sony و T-Mobile. 
 
لوازم مصرفی الکترونیک و پرینترها 
در میان لوازم مصرفی الکترونیک تلویزیون‌ها همیشه بیشترین سهم را داشته‌اند و پرفروش‌ترین محصولات بوده‌اند. با این توضیح بد نیست بدانید که در بررسی‌های امسال سونی به عنوان محبوب‌ترین و برترین برند سال انتخاب شده است و بعد از آن به ترتیب برندهای Samsung، LG، Vizio و Panasonic در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
در بازار پرینترها هم همچنان HP حرف اول و آخر را می‌زند. در بررسی امسال این شرکت عنوان محبوب‌ترین برند در بازار پرینتر را به‌دست آورده است و بعد از آن به ترتیب Canon، Kodak، Samsung و Xerox رتبه‌های بعدی را در اختیار دارند. این در حالی است که شرکت‌های دیگری مانند Brother، Dell، Epson Konica Minolta، Kyocera، Lexmark، Panasonic، Ricoh، Sharp و Toshiba هم در این بررسی شرکت داشته‌اند.
 
دوربین‌های دیجیتال و کنسول‌های بازی
در بازار دوربین‌های دیجیتال هم در حالي که رقابت بسیار نزدیک است، اما گویا Canon توانسته عنوان محبوب‌ترین و برترین برند را به خودش اختصاص بدهد. بعد از آن به ترتیب Nikon و Sony در رتبه‌های بعدی قرار داند. در میان کنسول‌های بازی ویدئویی هم در حالی که رقابت میان سه شرکت Microsoft، Sony و Nintendo به شکلی جدی دنبال می‌شود، اما Xbox 360  مایکروسافت پیروز شده و عنوان برترین برند امسال را به خودش اختصاص داده است. بعد از آن به ترتیب Nintendo Wii و Sony PSP/PSP Vita قرار دارند.
 
 
اپراتورهای موبایل
در میان اپراتورهای موبایل هم رقابت برای ارائه خدمات بهتر و متنوع‌تر جریان دارد. با این همه اما گویا شرکت Verizon توانسته گوی رقابت را از دیگر شرکت‌ها برباید و عنوان برترین برند سال را در اختیار بگیرد. بعد از این شرکت هم AT&Tرتبه بعدی را در اختیار دارد. در این بررسی، اما نام شرکت‌های بزرگ دیگری مانند Sprint، T-Mobile و Virgin هم قرار داشته‌اند.
 
 

منبع : دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. بازتاب: ks quik 2000
  2. بازتاب: rich89bet

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا