شبکه‌های اجتماعی

پاول دوروف: برای بازاریابی تلگرام هیچ هزینه‌ای نکرده‌ام

فردای اقتصاد – پاول دوروف بنیانگذار تلگرام در یک مصاحبه ویدیویی گفت که ۱۰۰ درصد سهام تلگرام برای اوست و برای حفظ استقلال حاضر به واگذاری سهام به سرمایه‌گذاران دیگر نشده است.

دوروف که به ندرت به صورت ویدیویی گفت و گو کرده در مصاحبه با تاکر کارلسون یک شخصیت شناخته شده راست‌گراست گفته در حالی که رقبا ده‌ها میلیارد دلار برای بازاریابی تبلیغ می‌کنند او حتی یک دلار هزینه مارکتینگ نکرده است. او گفت که برخی رقبا با این شایعه که تلگرام توسط دولت روسیه کنترل می‌شود به دنبال جلوگیری از رشد تلگرام بودند.

دوروف گفت که چندصدمیلیون دلار ثروت پول یا به صورت بیتکوین از ده سال قبل تاکنون دارد و هیچگونه ملک یا کشتی تفریحی ندارد چراکه اولویت اصلی‌اش آزادی خودش است.

مدیرعامل تلگرام در بخشی از این مصاحبه مدعی شد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به دنبال جذب یکی از مهندسان تلگرام بودند تا برای جاسوسی از کاربران از وی استفاده کنند. آنها  پیشنهاد قراردادن ابزاری برای نفوذ در این اپلیکیشن را مطرح کرده‌اند. او گفت: از نظر امنیت اعتمادی به پلتفرمهای توسعه یافته در آمریکا ندارد.

او گفت فشار اصلی روی تلگرام نه از سوی دولت‌ها که از سمت گوگل و اپل انجام می‌شود. این دو شرکت می‌توانند هرآنچه روی گوشی می‌توانید بخوانید و ببینید را سانسور کنند.

دوروف گفت که ایده  تلگرام در روسیه شکل گرفت و رمزگذاری اولیه تلگرام توسط برادر دوروف انجام گرفت که یک متخصص ریاضی است. او قبل از تلگرام شبکه اجتماعی VK را طراحی کرد که به فیسبوک روسیه مشهور است ولی با فشار دولت در سال ۲۰۱۳ و درخواست اطلاعات توسط دولت او تمام سهم خود را در این شبکه فروخت و از مدیرعاملی آن هم استعفا کرد.

دوروف بعد از خروج از روسیه به کشورهای مختلفی رفت تا تلگرام را در آنجا توسعه دهد اما به گفته او اکثر آنها بروکراسی‌های عجیبی داشتند و اجازه استخدام راحت افراد از خارج از کشور را نمیدادند. دوروف گفت: شما باید در روزنامه‌ آگهی منتشر می‌کردید و اگر بعد از شش ماه کسی داخل کشوربرای آن شغل پیدا نشد می‌توانید نیروی مد نظر خودتان را استخدام کنید.

به گفته دوروف او حتی در سانفرانسیسکو آمریکا هم فشار نهادهای امنیتی را روی خود احساس کرد و حتی بعد از دیدار با جک دورسی بنیانگذار توییتر در خیابان به وی حمله شد از این رو او دوبی را برای پیشبرد و توسعه تلگرام در نظر گرفت چراکه در آنجا هر کسی را از هرجای دنیا میتوانید استخدام کنیدو سیستم مالیات کارآمد و زیرساخت مناسبی هم وجود دارد.

دولت امارات حتی یک بار از وی درخواست حذف پست نکرده است.

منبع
فردای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا