تکنولوژی

گزارش سال ۲۰۲۳ نوبیتکس منتشر شد

پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس طی یک نشست خبری از گزارش سال ۲۰۲۳ خود را منتشر کرد و چشم‌انداز جدیدی از این صنعت در ایران و جهان ارائه داد. به گفته نوبیتکس بازار رمزارزها در جهان حالا یک بازار ۱.۶ تریلیون دلاری است و بیش از ۵۸۰ میلیون نفر در جهان در این بازار فعالیت دارند. همچنین بالغ بر ۱۵ میلیون کاربر ایرانی در این بازار فعال هستند.

مدیرعامل نوبیتکس در نشست خبری رونمایی از این گزارش با اشاره به اینکه بازار رمزدارایی، یک بازار پذیرفته‌شده است که راه خود را باز کرده و قابل حذف نیست، گفت: در منطقه، کشورهایی مانند امارات با حمایت و سیاستگذاری صحیح توانستند به هاب بلاکچین در منطقه تیدیل شوند. ترکیه هم حمایت ویژه از پلتفرم‌های داخلی برای تنظیم قوانین توسعه‌ای داشته است، اما در ایران برای ایجاد تحول، با رویه فعلی نمی‌توان از فرصت‌های بازار استفاده کرد. رسالت مهم کارآفرینان در این حوزه این است که فرصت تاریخی این صنعت را برای توسعه کشور یادآور شوند.

امیرحسین راد افزود: ارزش بازار رمز ارز یا همان رمزدارایی در جهان به ۱.۶ تریلیون دلار رسیده است و ارزش این بازار به سرعت در حال افزایش است. اکنون بیت‌کوین، به عنوان یک کلاس دارایی جدید پذیرفته شده است. حدود ۵۸۰ میلیون کاربر رمزارز در جهان وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۸ این عدد به یک میلیارد نفر برسد. بنابراین بازار رمزارز، یک بازار پذیرفته شده است که راه خود را باز کرده و تبدیل به یک کلاس دارایی شده که قابل حذف نیست، شده است.

او با بیان اینکه دیگر نمی‌توان از حذف این کلاس دارایی در دنیا صحبت کرد، ادامه داد: اکنون صحبت در مورد رشد این بازار است. شروع فعالیت بازار رمزدارایی از سال ۹۵ بود و بسیاری از شرکت‌ها از همان زمان به فعالیت پرداختند.

هم‌بنیانگذار نوبیتکس افزود: دراین سال‌ها رویکرد حاکمیت به این شکل بوده که بخشی از صنعت رمزدارایی مثل ماینینگ را به‌صورت رسمی پذیرفته، اما در سایر حوزه‌ها با دید شک و تردید نگریسته شده و سیاست‌ها نه حمایتی بوده و نه کاملا سلبی؛ اما حمایتی از این صنعت در ایران نشده و در حالیکه روزی ۱۰ درصد از ماینینگ بیت‌کوین جهان را داشتیم، امروز این رقم بسیار کوچک است.

جلوگیری از خروج سرمایه کاربران ایرانی بازار رمزدارایی

مدیرعامل نوبیتکس با بیان اینکه اگر بخواهیم تحولی ایجاد کنیم به نظر می‌رسد که با رویه فعلی نتوان از فرصت‌هایی که پیش روی ما قرار دارد، استفاده کنیم، گفت: نیازمند سیاست شفاف با نگاه توسعه‌گرایانه در قوانین و سیاستگذاری‌ها هستیم. از این منظر اگر این فرصت استفاده شود، می‌تواند نتایجی برای اقتصاد دیجیتال کشور داشته باشد که بتوانیم سهمی در آینده اقتصاد دنیا داشته باشیم. ما نیز در اهداف پیش روی خود قصد داریم تا سال ۲۰۳۰ به یکی از سه شرکت برتر خاورمیانه در حوزه فناوری‌های نوین مالی تبدیل شویم.

راد یادآور شد: حمایت از پلتفرم‌های بومی تبادل رمزدارایی و توسعه کسب‌وکارهای ین حوزه، در کنار اشتغالزایی برای نخبگان، منجر به جلوگیری از خروج سرمایه و همچنین نگهداری دارایی ایرانی‌ها در فضایی امن‌تر به‌جای انتقال به بسترهای ناشناس و خارجی می‌شود که در صورت برخوردن به مشکل، امکان پیگیری قانونی نیز در آنها وجود ندارد.

در ادامه این نشست خبری، وحید شامخی معاون توسعه کسب و کار نوبیتکس، مهدی سیلاوی مدیر محصول نوبیتکس و حدیث خسروی مدیر روابط عمومی نوبیتکس درباره گزارش سال ۲۰۲۳ نوبیتکس توضیحاتی ارائه کردند.

آمار و ارقامی از مبادلات رمزارز در ایران

نوبیتکس در گزارش سال ۲۰۲۳ این پلتفرم، علاوه بر ارائه آمارهایی از تعداد کاربران، کاربران جدید، میانگین سنی، توزیع جغرافیایی و…، به چالش‌های قانونگذاری این صنعت در سال گذشته و چشم‌انداز و اهداف پیش روی خود پرداخته است.

هدف نوبیتکس از انتشار گزارش سال، کمک به پژوهشگران و همچنین تصمیم‌گیران برای دستیابی به نگاه و تحلیلی عمیق‌تر به این بازار بزرگ در ایران و جهان است.

نوبیتکس در گزارش سال خود با مرور اتفاقات و محدودیت‌هایی تنظیم‌گری رمزارز در ایران، سال ۲۰۲۳ را سال سخت اما پرامید برای قانونگذاری رمزارز در ایران دانسته و با اشاره به فرصت‌های نگاه توسعه‌ای به صنعت کریپتو، مخاطرات نگاه محدودیت‌محور را گوشزد کرده است.

افزایش اقبال ایرانیان به رمزارزها 

این گزارش نشان می‌دهد که تعداد کاربران بزرگترین صرافی رمزارز ایران، در سال ۲۰۲۳ یک میلیون و ۳۹۲ هزار نفر افزایش یافته و در پایان این سال به پنج میلیون و ۷۶۱ هزار نفر رسیده است. البته در حال حاضر تعداد کاربران نوبیتکس از عدد شش میلیون نفر عبور کرده است.

با توجه به افزایش یک میلیون نفری تعداد کاربران نوبیتکس در سال ۲۰۲۲، افزایش نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار نفری تعداد کاربران این پلتفرم در سال ۲۰۲۳، نشاندهنده افزایش اقبال ایرانیان به بازار ارزهای دیجیتال در یک سال گذشته است.

تعداد کاربران جدید زن که در سال ۲۰۲۳ به نوبیتکس پیوستند، ۵۰ درصد از تعداد کاربران زن جدیدی که در سال قبل به نوبیتکس اضافه شدند بیشتر شده است. د رحالیکه تعداد کاربرا نزن نوبیتکس در سال ۲۰۱۹، هشت درصد کل کاربران بوده، این نسبت در سال ۲۰۲۲ به ۲۲ درصد و در سال ۲۰۲۳ به ۲۳ درصد رسیده است.

۶۸ میلیون معامله رمزارزی در یک سال 

در سال ۲۰۲۳ تعداد بازارهای ریالی و تتری نوبیتکس به عدد ۱۹۶ رسید و بیش از ۶۸ میلیون سفارش منجر به معامله در نوبیتکس ثبت شد. در این میان ۴۰۰ هزار موقعیت خرید و فروش تعهدی موفق نیز در نوبیتکس ثبت شد.

در سه سال گذشته حضور گروه‌های سنی مختلف در بازار رمزدارایی‌ها به مرور متوازن‌تر شده، اما همچنان ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها بیشترین تعداد فعالان بازار رمزارز را به خود اختصاص داده‌اند.

در حال حاضر ۷۰ درصد از کاربران نوبیتکس زیر ۴۰ سال سن دارند.

معاملات تعهدی و دیگر محصولات 

اضافه شدن امکان خرید و فروش تعهدی و استفاده از ضریب در این معاملات، اتفاق دیگری بود که در سال ۲۰۲۳ از طریق نوبیتکس منطبق با مصوبه شورای فقهی سازمان بورس در بازار رمزارز ایران رخ داد. موقعیت خرید و فروش تعهدی، موقعیتی است که کاربر با قرار دادن مبلغ ریالی یا تتری به‌عنوان وجه تضمین، از کاربران دیگر که دارایی خود را در استخر مشارکت قرار داده‌اند، وکالت خرید و فروش دارایی رمز ارزی را دریافت می‌کند. این سرویس از مدتی پیش با امکان استفاده از ضریب پنج در اختیار کاربران نوبیتکس قرار گرفته است.

معاملات تعهدی در بازارهای جهانی به‌عنوان مارجین شناخته می‌شوند، اما معامله تعهدی تفاوت‌های ماهوی با معامله مارجین دارد. در مارجین، کاربر با گرفتن قرض از بستر معاملاتی، می‌تواند به کمک اهرم تا چند برابر میزان دارایی خود معامله کند و سود خود را به همین میزان افزایش دهد. اما در معاملات تعهدی، چیزی تحت عنوان قرض و پرداخت سود در ازای این قرض وجود ندارد و کاربری که قصد دارد وارد معامله شود، با گذاشتن مبلغی به‌عنوان وجه تضمین، طی قراردادی در بستر پلتفرم، وکالت خرید و فروش با دارایی کاربری دیگر را که وکالت‌دهنده نام دارد، می‌گیرد و پس از بستن معامله، وجه وکلت‌گرفته‌شده را بازمی‌گرداند و در صورت کسب سود، بخشی از سود را به وکالت‌دهنده می‌دهد.

استیکینگ، استخر مشارکت، ییلدفارمینگ، رونمایی از کیف پول غیرمتمرکز لاکت ولت، رونمایی از صرافی غیرمتمرکز نوبی‌دکس، ارائه پروپوزال کرم‌چاله دانش صفر برای شبکه اتریوم ازسوی تیم نوبیتکس‌لبز، برگزاری هکاتون دیفای و… بخش دیگری از اقداماتی بود که در سال ۲۰۲۳ در نوبیتکس صورت گرفت.

بازدید سایت نوبیتکس در سال ۲۰۲۳ بیش از ۹۹ میلیون و از اپلیکیشن آن بیش از ۲۹۰ میلیون مرتبه بوده است. در بخش دیگری از گزارش، حجم معاملات رمزارزی نیز مورد بررسی قرار گرفته و تعداد بازارهای تتری و ریالی نوبیتکس تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۱۹۶ رسیده است، که نشان از رشد ۱۰۰ درصدی می‌دهد. همچنین تعداد کل سفارش‌های منجر به معامله بیش از ۶۸ میلیون عنوان شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا