پوشیدنی هوشمند

چرا ساعت‌های هوشمند دیگر تهدیدی برای ساعت‌های سوئیسی نیستند؟

ساعت‌های هوشمند و به خصوص ساعت اپل دیگر تهدیدی علیه صنعت ساعت‌سازی سوئیس محسوب نمی‌شوند.

بر اساس تحقیقی از مورگان استنلی خروج ساعت‌های ساخت صنعت تکنولوژی به این دلیل از دایره تهدیدهای صنعت ساعت‌سازی لوکس خارج شده که بزرگان کهنسال این صنعت طی یک دهه اخیر روی ساخت ساعت‌های با کیفیت‌تر، قیمت‌ گران‌تر و کاهش تولید تمرکز کرده‌اند.

زمانی که ساعت اپل در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد بسیاری تصور می‌کردند صنعت سنتی ساعت‌سازی لوکس به دلیل نداشتن قابلیت‌های سلامت پتانسیل رقابت با رقبای تکنولوژی محور را ندارد.

مقایسه میزان فروش ساعت‌های هوشمند و ساعت‌های سوئیسی در سال ۲۰۲۲ / ارقام به میلیارد دلار

ساعت‌های هوشمند همچنان اختلاف زیادی از نظر فروش با ساعت‌های سوئیسی دارند به طوری که اپل در یک فصل بیشتر از کل صنعت ساعت‌های سوئیسی در یک سال فروش دارد اما آمارها نشان می‌دهند که حجم فروش برای نخستین بار از زمان رونمایی اپل‌واچ شروع به کاهش پیدا کرده است. فروش ساعت‌های هوشمند در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل ۱۷ درصد کاهش یافته و تعداد ساعت فروخته شده اپل نیز ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

تحلیل‌گران مورگان استنلی معتقدند که در آینده تاثیر منفی افزایش ساعت‌های هوشمند بر کل صنعت ساعت‌سازی سوئیس نسبتا ناچیز خواهد بود و به جز برخی برندها مانند Rado و Tissot بقیه اوضاع مناسبی در این بازار خواهند داشت.

رشد فروش سالانه ساعت‌های سوئیسی نیز در حال حاضر ۷ درصد است که نشان دهنده رشد تمایل به خرید محصولات لوکس است.

سال ۲۰۲۲ برای صنعت ساعت‌های سوئیسی بسیار پرمنفعت بود که ناشی از رونق دوباره تقاضا برای ساعت‌های مکانیکی به ویژه در آمریکا بود. صادرات ساعت‌های سوئیسی در این سال ۱۱.۸ درصد افزایش یافت و به ۲۴.۸ میلیارد فرانک سوئیس ( ۲۸ میلیار دلار) رسید.

مورگان استنلی انتظار دارد که حجم صادرات ساعت‌های سوئیسی د رسال جاری تا یک میلیون واحد افزایش یابد که اکثر افزایش آن مربوط به ساعت‌های سری مون‌سواچ – ساعتی تولید شده با همکاری مشترک اومگا و سواچ – خواهد بود. بر اساس گزارش مورگان استنلی پیش بینی می‌شود حدود ۱.۸ میلیون مون‌سواچ در سال ۲۰۲۳ فروخته شود. میزان فروش این ساعت در سال ۲۰۲۲ یک میلیون دستگاه بود.

مون سواچ اکنون قیمتی حدود ۲۷۰ فرانک سوئیس دارد در حال شکستن کاهش حجم فروش ساعت‌های سوئیسی ارزان‌قیمترتر با مکانیزم کوارتز است.

با این همه تعدا ساعت‌های مکانیکی تولید شده در سال ۲۰۱۴ تاکنون حدود ۲.۱ میلیون دستگاه کاهش یافته است. مورگان استنلی تخمین می زند که میزان صادرات ساعت‌های سوئیسی ۱۰.۷ میلیون دستگاه کمتر از سال ۲۰۱۴ است.

ساعت‌های اپل با بیش از ۲۰ میلیارد دلار فروش در صدر فروش ساعت در جهان قرار دارند ولی جایگاه‌های بعدی به رولکس، ریچمونت و سواچ اختصاص دارد. سامسونگ و گارمین هم در رده‌های پنجم و ششم پرفروش‌ترین ساعت‌های جهان قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا