ایرانمایکروسافت

معامله ناکام خرید موتور جستجوی بینگ توسط اپل

اپل قصد خرید موتور جستجوی بینگ را داشت تا آن را به صورت پیش‌فرض روی آیفون‌ها نصب کند.

وبسایت بلومبرگ در گزارشی اعلام کرده که در سال ۲۰۲۰ مسئولین ارشد مایکروسافت قراردادی با اپل امضا کردند تا وبسایت Bing را به اپل بفروشند. اگر این قرارداد به طور کامل انجام می‌شد، اپل احتمالا قرارداد خود مبنی بر نگه داشتن گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض روی دستگاه‌های خود را تجدید نمی‌کرد.

اما بر اساس شواهد، گفتگوها بر سر این معامله بی‌نتیجه ماند که جای تعجبی هم ندارد. سهام وبسایت بینگ در بازار خواهان زیادی ندارد. از طرفی، اپل در همان دوران، بدون هیچ دردسری هر ساله ۱۹ میلیارد دلار از شرکت مادر گوگل-آلفابت- دریافت می‌کرده است تا موتور جستجوی خود را، گوگل نگه دارد.

در هر صورت خرید بینگ، معامله به صرفه‌ای به نظر نمی‌رسید و به همین دلیل مذاکرات این معامله هرگز به مراحل دیگر نرسید.

وبسایت بینگ در سال ۲۰۰۹ توسط مایکروسافت معرفی شد. هدف این وبسایت این بود که تمرکز اینترنت و کاربران آن نسبت به گوگل کمتر شود. اوایل دوران معرفی، موتور جستجوی بینگ تقریبا هیچ کاربری را راضی نگه نداشت زیرا نتوانست کیفیت قابل قبولی در نتایج جستجوی خود به کاربران ارائه دهد. با گذشت زمان این موتور جستجو ارتقا پیدا کرد اما اولین تاثیر، همیشه مهم‌ترین تاثیر است و زمان نیز همین را ثابت کرد.

بینگ، دومین موتور جستجو در دنیا محسوب می‌شود اما فاصله‌ای که بین اولین و دومین موتور جستجو در دنیای اینترنت وجود، خود به تنهایی یک دنیاست. در آگوست ۲۰۲۳، StatCounter اعلام کرد که گوگل  ۹۱.۸۵ درصد از بازار موتور جستجو را از آن خود دارد در حالیکه سهم بینگ از این بازار، تنها ۳.۰۲ درصد بوده است.

رئیس بخش تبلیغات مایکروسافت – میخائیل پاراخین، در مصاحبه‌ای ادعا کرده بود که اپل این امکان را داشت که از بینگ استفاده کرده و در مقایسه با شرکت آلفابت، بهره بیشتری از این موتور جستجو ببرد زیرا تنها کافی بود این موتور جستجو، به صورت دیفالت به روی دستگاه‌های ساخت اپل، از جمله ۱.۶۵ میلیارد آیفون، نصب گردد.

نکته جالب اینجاست که اگر شرکت بزرگی مانند مایکروسافت نمی‌تواند با گوگل رقابت کند، موتورهای جستجوی کوچک‌تر مانند DuckDuckGo چطور می‌تواند این کار بکند؟

از طرف دیگر این خبر نشان می‌دهد که رقابت در این بازار تا چه حد کم است زیرا برای اینکه موتور جستجوی شماره ۲ در دنیا بتواند کمی خود را در این بازار ابراز کند،  باید از یک شرکت بزرگ ی مانند اپل کمک بگیرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا