تکنولوژی

اختلال شدید روی اینترنت ایران برای دو شب متوالی

آی‌تی‌ایران: نت بلاکس، که وضعیت اختلال و محدودیت اینترنت در سراسر دنیا را گزارش می‌کند، در دو شب گذشته، از اختلال شدید اینترنت در ایران خبر داده است. نیمه شب گذشته یعنی ۱ بامداد دوشنبه (۲۲ شهریور)  نت‌بلاکس با انتشار تصویری خبر داد که اینترنت ایران با اختلال شدیدی در دسترسی همراه شده و برای حدود نیم‌ساعت این اختلال ادامه داشته و باعث شده کاربران امکان دسترسی به وب‌سایت‌های خارجی و داخلی را نداشته باشند. در نموداری که نت‌بلاکس نیمه شب گذشته منتشر کرد، افت اتصال به اینترنت به سطح ۷۱ درصد از حد معمول خود رسیده بود. این اختلال که شدت آن کمتر گزارش شده بود در بامداد یکشنبه (۱۹ شهریور) نیز از سوی نت‌بلاک گزارش شد.

اختلال بامداد یکشنبه نوزدهم شهریور از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به برخی شرکت‌های اینترنتی و فعال در شبکه اعلام شده بود. در واقع به گفته برخی مدیران فعال در حوزه شبکه این اختلال مربوط به یک برنامه تغییرات از پیش برنامه‌ریزی شده در خصوص اصلاح سیستم برق دیتاسنتر زیرساخت بوده است.

پیگیری‌های «دنیای اقتصاد» از وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد اختلال بامداد دوشنبه گذشته تا کنون بدون پاسخ مانده است. شنیده‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از این دارد که در یک هفته گذشته شرکت ارتباطات زیرساخت تغییرات گوناگونی را روی شبکه اینترنت کشور اعمال کرده که دلیل این تغییرات هنوز مشخص نیست. همچنین دلیل قطعی اینترنت در بامداد دوشنبه نیز به دلیل همین تغییرات بوده که به صورت شفاهی تنها به برخی شرکت‌های اینترنتی و فعال در حوزه شبکه اطلاع‌رسانی شده است. شرکت ارتباطات زیرساخت تا این لحظه هیچ توضیحی در مورد تغییراتی که در شبکه ارتباطات کشور ایجاد کرده، نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا