ارز دیجیتال

معامله در صرافی های ارز دیجیتال خارجی چه ریسکی به همراه دارد؟

ایرانیانی که به خرید ارز دیجیتال علاقه‌مند هستند، در هنگام استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال خارجی با خطرات متعددی روبه‌رو می‌شوند. خطر اصلی مربوط به تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران اعمال کرده است. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال در ایالات متحده مستقر هستند و باید از قوانین این کشور پیروی کنند؛ قوانینی که هرگونه تراکنش مالی با ایران را ممنوع می‌کنند. به این ترتیب، ایرانی‌هایی که برای خرید و فروش ارز دیجیتال از این صرافی‌ها استفاده می‌کنند، در معرض خطر مسدود شدن یا بسته شدن حساب‌های کاربری خود قرار دارند؛ خطری که می‌تواند به از دست رفتن سرمایه‌های آن‌ها منجر شود.

ریسک‌های صرافی ارز دیجیتال خارجی؛ تحریم‌ها

در حال حاضر، معامله‌گران ایرانی ارزهای دیجیتال به دلیل تشدید تنش سیاسی بین ایران و ایالات متحده با خطر قابل توجهی از تحریم‌ها روبه‌رو هستند. دولت آمریکا چندین دور تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال کرده است که تجارت بین‌المللی و دسترسی به بازارهای مالی جهانی را برای ایرانیان محدود می‌کند.

علاوه بر این، وزارت دادگستری ایالات متحده چندین فرد ایرانی را به نقض تحریم‌ها از طریق تراکنش در ارزهای دیجیتال متهم کرده است. این تحریم‌ها منجر به افزایش نظارت بر بازار ارزهای دیجیتال توسط رگولاتورها، مقامات اجرایی تحریم‌ها و موسسات مالی شده‌اند.

این تحریم‌ها شرکت معامله‌گران ایرانی در مبادلات یک صرافی ارز دیجیتال خارجی را دشوار کرده‌اند. بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال برای دور زدن محدودیت‌ها به سمت صرافی‌های همتا به همتا حرکت می‌کنند که این امر آن‌ها را در معرض خطر قانونی شدیدتری قرار می‌دهد.

علاوه بر این، عدم شفافیت قانونی در مورد مقررات ارزهای دیجیتال و اعمال تحریم‌ها، حرکت ایمن در بازار را برای معامله گران ارز دیجیتال ایرانی چالش‌برانگیز می‌کند. درواقع، معامله‌گران ارزهای دیجیتال ایرانی در توانایی خود برای حضور در بازار بین‌المللی محدود هستند و در صورت گرفتار شدن در فعالیت‌های غیرقانونی، ممکن است با عواقب قانونی قابل توجهی مانند از دست رفتن سرمایه یا بلوکه شدن آن مواجه شوند.

ریسک‌های صرافی ارز دیجیتال خارجی؛ مقررات

یکی دیگر از ریسک‌های مرتبط با خرید ارز دیجیتال در صرافی‌های خارجی برای ایرانیان، موضوع قوانین و مقررات است. بیشتر صرافی‌های رمزنگاری تحت نظارت هیچ نهادی قرار ندارند و فاقد حاکمیت مناسب هستند و این امر، پلتفرم‌ها را در برابر هک و سرقت آسیب‌پذیر می‌کند.

این فقدان مقررات می‌تواند به ویژه برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال ایرانی خطرناک باشد، زیرا آن‌ها در حال حاضر با محدودیت‌های ارتباط با نهادهای مالی جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین احتمالا برای جبران ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا جرایم سایبری با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

مقررات ارزهای دیجیتال نیز به خوبی تعریف نشده‌اند و این امر، خطر قانونی پیش روی معامله‌گران ایرانی رمز ارزها را تشدید می‌کند. برای ذینفعان این صنعت، بسیار مهم است که با چارچوب نظارتی جامع‌تری کار کنند؛ چارچوبی که ویژگی‌های تراکنش‌ها، توزیع و امنیت صرافی ارز دیجیتال را در نظر بگیرد. که ویژگی‌های تراکنش‌ها، توزیع و امنیت صرافی ارز دیجیتال را در نظر بگیرد. از طریق تلاش مشترک همه ذینفعان، معامله‌گران ایرانی ارزهای دیجیتال می‌توانند با کاهش ریسک و خیال راحت‌تر در فعالیت‌های جهانی کریپتو شرکت کنند.

ریسک‌های صرافی ارز دیجیتال خارجی؛ ژئوپلیتیک

معامله ایرانیان در صرافی ارز دیجیتال خارجی، خطرات ژئوپلیتیکی نیز به همراه دارد. زیرا روابط ایران با بسیاری از کشورهای میزبان این مبادلات، شکننده است. این بی‌ثباتی می‌تواند بر عملکرد پلتفرم‌ها تاثیر بگذارد و برای معامله‌گران ایرانی خطراتی ایجاد کند.

نوسان در روابط سیاسی می‌تواند به معنای تغییرات ناگهانی در سیاست‌ها باشد که امکان دارد منجر به تحریم یا توقف عملیات تجاری شود و سرمایه‌گذاران ایرانی را با زیان‌های مالی قابل توجهی مواجه کند. بنابراین، معامله‌گران ایرانی رمز ارزها باید هنگام معامله در مبادلات خارجی، بااحتیاط رفتار کنند. زیرا با خطرات قابل توجهی روبه‌رو هستند که ممکن است کل سرمایه آن‌ها را تهدید کند.

راه‌حل معامله‌گران ایرانی برای خرید دیجیتال
راه‌حل معامله‌گران ایرانی برای خرید دیجیتال

دسترسی به صرافی ارز دیجیتال خارجی

وزارت خزانه‌داری آمریکا قوانین سختگیرانه‌ای در مورد دور زدن تحریم‌ها دارد و به طور مستمر تلاش می‌کند معامله ارزهای دیجیتال را برای ایرانیان محدود سازد. با این حال، بسیاری از ایرانیان راه‌هایی برای دور زدن این محدودیت‌ها و دسترسی به مبادلات رمزنگاری پیدا کرده‌اند.

ایرانیان می‌توانند از طریق تغییر آی پی به صرافی‌های رمزنگاری خارجی دسترسی داشته باشند. تغییر آی پی کاربران ایرانی اجازه می‌دهد به سروری در خارج از ایران متصل شوند که به آن‌ها امکان دسترسی به صرافی ارز دیجیتال خارجی را می‌دهد. اما این کار، ریسک و خطرات بسیار بالایی را به همراه دارد.

استفاده از تغییر آی پی برای دسترسی به مبادلات رمزنگاری اصلا ایمن نیست و کاربران باید در این زمینه کاملا محتاط باشند. وزارت خزانه‌داری آمریکا از طریق یک سیستم پیچیده بر فعالیت‌های صرافی‌ها نظارت می‌کند. علاوه بر این، معامله ارزهای دیجیتال توسط ایرانیان در صرافی‌های تحت نظارت خود را غیرقانونی می‌داند و متخلفان را با جریمه‌های سنگین و تحریم روبه‌رو می‌کند.

استفاده از تغییر آی پی، امکان دسترسی به برخی صرافی‌های خارجی ، یعنی آن‌هایی که قوانین احراز هویت ندارند را فراهم می‌کند. اما هر لحظه امکان لو رفتن آی پی اصلی شما از داخل ایران وجود دارد که ممکن است به بلوکه شدن دارایی شما ختم شود.

راه‌حل معامله‌گران ایرانی برای خرید دیجیتال چیست؟

در حال حاضر، چندین صرافی ارز دیجیتال خارجی وجود دارد که خدمات خود را از معامله‌گران ایرانی دریغ نمی‌کنند. اما بسیاری از این صرافی‌ها به اندازه صرافی‌های تابع قوانین مربوط به تحریم‌ها، اعتبار و شهرت ندارند.

معامله‌گران ایرانی می‌توانند از صرافی‌های غیرمتمرکز یا معاملات همتا به همتا و یا صرافی ارز دیجیتال مطمئن مثل والکس برای خرید ارز دیجیتال بهره ببرند. با این حال، این جایگزین‌ها با خطرات و چالش‌های مختلفی مانند نقدینگی نه چندان زیاد، قیمت‌های ناهماهنگ و عدم نظارت دست و پنجه نرم می‌کنند.

درنهایت، استفاده از صرافی‌های داخلی باقی می‌ماند که در حال حاضر بهترین و کم‌خطرترین روش موجود است. در این صرافی‌ها می‌توان با ارز پایه ریال و حساب بانکی داخلی معامله کرد که مزیت بسیار بزرگی است.

جمع‌بندی

مطمئنا تمام کاربران ایرانی تمایل دارند به صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال خارجی دسترسی داشته باشند. اما در حال حاضر، استفاده از صرافی ارز دیجیتال خارجی با خطرات و ریسک‌هایی همراه است که در مورد آن‌ها بحث کردیم. به نظر می‌رسد استفاده از صرافی‌های داخلی فعلا تنها راه علاج برای معامله‌گران ایرانی باشد.

نوشته های مشابه

‫31 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا