ایران

وزیر ارتباطات: فیلتر شبکه‌های اجتماعی مردم را از وزارت ارتباطات دلگیر کرد

آی تی ایران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار یک پیام ویدیویی به مناسبت نوروز ۱۴۰۲ گفته است که با وجود اتفاق‌های خوبی که در سال ۱۴۰۱ در حوزه فناوری اطلاعات رخ داده، اما فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت در این سال مردم را از این وزارتخانه دلگیر کرده است. همچنین زارع‌پور گفته است که با وجود فیلترینگ در سال ۱۴۰۱ آنها توانسته‌اند با تقویت خدمات و پلتفرم‌های بومی امورات مردم را مختل نکنند و در این خصوص توفقیات خوبی هم کسب کرده‌اند.

 

زارع‌پور در این ویدیو با اشاره به محدودیت اینترنت و فیلترینگ ادامه‌دار از بیش از ۷ ماه گذشته در این زمینه گفته است: «علیرغم اینکه این اتفاق با تصمیم مراجع امنیتی بود، اما همانند دو دوره گذشته که چندین پلتفرم مثل تلگرام، وایبر، وی چت، سیگنال، ویز، کلاب هاوس و… فیلتر شدند، این دوره نیز نوک پیکان انتقادها به سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشانه رفت. هرچند در همه ادوار و بارها تاکید شده این وزارتخانه در مورد محدودیت یا رفع آنها در هیچ دوره‌ای تصمیم گیر نبوده، اما ماموریت ذاتی آن ایجاد زیرساخت مناسب برای تسهیل ارتباطات جامعه است.»

 

او در ادامه توضیح داد: «تلاش کردیم با تقویت خدمات و پلتفرم‌های بومی، امورات مردم مختل نشود که به نظرم در این خصوص توفیقات بسیار خوبی کسب کردیم، اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم. وضع مطلوب ما همانطور که قبلاً گفته‌ام این است که مردم عزیز ما در فضای رقابتی هم محصولات بومی را بر مشابه خارجی شان ترجیح دهند و با اختیار به کارآفرینان هم‌وطن خویش اعتماد کنند. مطلوبی که بنظرم کاملا دست‌یافتنی است چون به توان جوانانمان و دانش فنی آنها ایمان دارم.»

 

عیسی زارع‌پور اعلام کرده که در کنار تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این زمینه پیشنهادهایی هم برای بازنگری در لیست سرویس‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در دو دهه گذشته محدود شده‌اند و ممکن است دیگر محدودیت آنها دلیلی نداشته باشد را به مراجع مربوطه داده‌اند. این برای چندمین بار در یک سال گذشته است که عیسی زارع‌پور وعده رفع فیلتر از سرویس‌های فیلتر شده در دوره‌های گذشته را می‌دهد که هنوز این وعده بعد از گذشت بیش از ۷ ماه عملی نشده است.

او در پایان ابراز امیدواری کرده که در سال ۱۴۰۲ با کمک سایر بخش‌های دولت و البته همراهی بخش خصوصی و زیست‌بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات گام‌های مهمی در راستای جهش کشور در توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال خواهیم برداشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا