شبکه‌های اجتماعی

نصب تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی کانادا ممنوع شد

کانادا نیز به جمع تحریم‌کنندگان تیک‌تاک پیوست و استفاده از این شبکه اجتماعی را در تمامی‌دستگاه‌های دولتی این کشور ممنوع کرد.

این اقدام کانادایی‌ها در حالی صورت گرفت که پیش از این دولت فدرال آمریکا، چندین ایالت این کشور و اتحادیه اروپا، کارکنان خود را از نصب تیک‌تاک در دستگاه‌های رسمی‌و دولتی منع کرده بودند.

بر اساس پیامی‌که برای کارمندان سازمان امور جهانی (Global Affaris) کانادار ارسال شده، اپلیکیشن تیک‌تاک به صورت خودکار از تمامی‌دستگاه‌های موبایلی دولتی حذف و مسدود خواهد شد.

در این گزارش که توسط نشنال پست منتشر شده، آمده است دولت به زودی این سیاست را که گفته می‌شود از یکم مارس اجرا می‌شود، اعلام خواهد کرد.

در بخشی از این پیام آمده است بررسی رفتار و عملکرد این اپلیکیشن تلفن همراه در حوزه دیجیتال و در ارتباط با خط مشی سرویس‌ها، نشان داد که روش‌های گردآوری اطلاعات تیک‌تاک ممکن است کاربران را در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیرکند.

به نظر می‌رسد که مقامات کانادا نیز به مانند دیگر کشورهای تحریم‌کننده در ایالات متحده و اتحادیه اروپا، نگران دسترسی دولت چین به اطلاعاتی هستند که تیک تیک از شهروندان و ساکنان کانادا در اختیار د ارد.

بایت‌دنس، شرکت مادر تیک‌تاک در چین واقع شده و بر اساس قوانینی که در این کشور جاری است، شرکت‌ها که بایت‌دنس نیز می‌تواند یکی از آن‌ها باشد، می‌بایست در صورت درخواست مقامات دولتی چین، اطلاعات خود را در اختیارشان بگذارند.

با این حال، بایت‌دنس هرگونه ادعا در این رابطه که دولت چین می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، رد کرده است. به گفته این شرکت، داده‌های کاربران کانادایی در ایالات متحده و سنگاپور ذخیره می‌شوند.

با این حال، گفته می‌شود که برخی از کارمندان سابق تیک‌تاک در چین و آمریکا، به اطلاعات روزنامه‌نگاران آمریکایی دسترسی پیدا کردند. اقدامی‌که احتمالا به خاطر شناسایی منابع درز اطلاعات از این شرکت بوده است.

سازمان امنیت اطلاعات کانادا اوایل ماه جاری میلادی هشدار داد که کشورهای متخاصم می‌توانند بر فروشندگان داخلی این کشور تاثیر بگذارند و محصولاتی را که در راستای منافع ملی خود و به ضرر مشتریان کانادایی و منافع ملی کشور است، تبلیغ کنند. البته در این گزارش، هیچ نامی‌از تیک‌تاک و یا چین برده نشد.

اخیرا نیز نشریه نشنال پست گزارش داد که دولت کانادا اخیرا پرونده‌ای را برای دخالت‌های احتمالی چین در انتخابات فدرال سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ آغاز کرده و در دست بررسی دارد.

تیک‌تاک در واکنش به این اقدام کانادا گفت از اینکه مقامات کانادایی بدون ارائه مستندات درباره نگرانی‌های خود و حتی بدون تماس با ما، اقدام به مسدود کردن تیک‌تاک گرفته‌اند، ناامید شده‌ایم. ما همیشه آماده‌ایم تا با مقامات دولتی ملاقات و توضیحات خود را درباره چگونگی محافظت از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران کانادایی ارائه دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا