ایران

وزیر ارتباطات: افزایش منابع مالی مخابرات برای جلوگیری از ورشکستگی ضروری است 

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات اعلام کرده که  مخابرات برای توسعه و ارائه سرویس بهتر به مردم نیازمند منابع است که یا باید این منابع را دولت تامین کند یا درآمدهای مخابرات به واسطه تعرفه افزایش پیدا کند. او گفته است که اگر منابع مالی مخابرات تامین نشود این شرکت ورشکست خواهد شد.  

شرکت مخابرات ایران بعد از سال‌ها و با رایزنی‌های مختلف درنهایت توانست مجوز افزایش قیمت خدمات تلفن ثابت را از ابتدای شهریورماه بگیرد، اما چند روز از این خبر نگذشته بود که اواسط مهرماه شورای رقابت در مصوبه‌ای دستور به توقف هرگونه افزایش در هزینه خدمات تلفن ثابت را داد و در مرحله بعد نیز مخابرات را به دلیل این افزایش تعرفه انحصارطلب خواند. با این حال شرکت مخابرات ایران می‌گوید براساس مصوبه شورای رقابت و دستورالعمل ستاد تنظیم بازار  عمل کرده و هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است.  

حالا زارع‌پور گویا برای پایان دادن به این کشمکش بین مخابرات و شورای رقابت وارد میدان شده و از افزایش هزینه ماهیانه تلفن ثابت خانگی دفاع کرده است.  

وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با خانه ملت در این مورد گفت: ««مخابرات برای توسعه و ارائه سرویس بهتر به مردم نیازمند منابع است که یا دولت باید این منابع را تامین کند یا درآمدهای مخابرات افزایش یابد.»  

عیسی زارع‌پور ادامه داد: «در ۱۱ و ۱۲ سال گذشته تعرفه مخابرات افزایش پیدا نکرده بنابراین امکان توسعه وجود ندارد؛ بارها نیز در کمیسیون‌های مجلس حاضر شدیم تا پاسخگوی این باشیم که چرا مخابرات حقوق پرسنل را پرداخت نمی‌کند، چرا ایثارگران را تبدیل وضعیت نمی‌کند، و… هزینه‌های مخابرات افزایش پیدا کرده اما درآمدها و تعرفه‌های آن طی ۱۰ سال ثابت مانده است.»  

به گفته او ۱۰ هزار تومان شهرستان، ۱۵ هزار تومان مرکز استان و ۲۰ هزار تومان نیز برای تهران آبونمان در نظر گرفته شده، هرچند که این رقم حداقل کارکرد است؛ به این معنا که فردی که پیش از این در تهران ۳۰ هزار تومان پول تلفن پرداخت می‌کرده، هنوز نیز ۳۰ هزار تومان می‌پردازد و مبلغ اضافه‌ای نمی‌دهد و فردی که در شهرستان تاکنون ۱۰ هزار تومان پول تلفن می‌داده هنوز نیز ۱۰ هزار تومان می‌دهد، اما فردی که کمتر از این اعداد استفاده کند، حداقل مبلغ از او گرفته می‌شود، زیرا هزینه نگه‌داری هر خط تلفن برای مخابرات بیش از ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است و از آنجاکه مخابرات اکنون نمی‌تواند این رقم را تامین کند، امکان توسعه وجود ندارد و در تهران نمی‌تواند خط تلفن واگذار کند و با وجوداینکه گذشت چندماه اما مخابرات هنوز نتوانسته حقوق پرسنل را پرداخت کند.  

او تاکید کرده که اگر منابع مالی مورد نیاز مخابرات تامین نشود، عملا این شرکت ورشکست می‌شود و از آنجا که اپراتورهای دیگر نیز از مخابرات سرویس دریافت می‌کنند با مشکل روبه رو می‌شوند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا