تکنولوژی

آزمایش موفقیت‌آمیز اولین موتور جت با سوخت هیدروژن

رولز-رویس و شرکت هواپیمایی ایزی‌جت (EasyJet) از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موتور جت با سوخت هیدروژن خبر دادند.  

دستاوردی که می‌تواند نویدبخش آینده‌ای باشد که در آن، انتشار گازهای گلخانه‌ای از صنعت هوانوردی به صفر خواهد رسید. رولز-رویس در بیانیه خود اعلام کرد که آزمایش زمینی این موشک با موفقیت انجام شد و نشان‌دهنده اولین کارکرد موفق موتور مدرن هوایی بر پایه سوخت هیدروژن بود.  

هوانوردی به عنوان یکی از سخت‌ترین حوزه‌ها برای کم کردن و یا به صفر رساندن آلایندگی محسوب می‌شود و دلیل این امر نیز دشواری‌های ساخت هواپیماهای برقی در مقایسه با خودروهای برقی است.  

تاکنون تلاش‌های زیادی برای دستیابی به این هدف صورت گرفته، اما باتری‌هایی که با انرژی تجدیدپذیر خورشیدی یا بادی کار می‌کنند، بسیار حجیم هستند و برای استفاده در این گونه از هواپیماها هنوز مناسب نیستند. این محدودیت‌ها، باعث شده تا شرکت‌ها استفاده از سوخت‌های دیگر و البته پاک را در دستور کار قرار دهند.

سوخت‌هایی چون هیدروژن که در هنگام سوختن، به جای دی اکسید کربن، بخار آب تولید می‌کنند. دو شرکت رولز-رویس و ایزی‌جت نیز از موتور هواپیمای AE-21000-A برای تست این دستاورد استفاده کردند. سوخت مورد نیاز برای این تست نیز توسط شرکت European Marine Energy تولید شد. از آنجایی که هیدروژن با نیروی باد و جزرومد در این شرکت ساخته شده، از آن به عنوان هیدروژن سبز یاد می‌شود.

اگرچه هیدروژن سبز می‌تواند راهگشای حل مشکل انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط صنعت هوانوردی باشد، اما مشکل اینجاست که تولید آن، بسیار گران و هزینه‌بر است. همچنین منابعی که به کمک آنها، هیدروژن تولید می‌شوند، همگی پاک و تجدیدپذیر نیستند و همین امر، منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای به جو می‌شود.  

یکی دیگر از موانع اصلی برای پرواز هواپیماهایی با سوخت هیدروژنی، معرفی و تایید طرح‌های جدید هواپیاهایی است که قرار است به این سوخت مجهز شوند. هواپیماهایی با سوخت هیدروژنی، می‌بایست به گونه‌ای طراحی شوند که مخازن سوخت بزرگ‌تری داشته باشند.  

بنابر اعلام گاردین، برای مثال یک هواپیمای جامبو جت بوئینگ ۷۴۷ به یک میلیون لیتر هیدروژن نیاز دارد تا بتواند مسافتی را طی کند که این میزان مسافت با چیزی معادل ۲۵۰ هزار لیتر سوخت فعلی جت پیموده می‌شود.  

با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت که هیدروژن سبز در فاز نخست برای پروازهایی با مسافت کوتاه‌تر استفاده خواهد شد. طبق پیش‌بینی اتحادیه اروپا، هواپیماهای مسافربری با سوخت هیدروژنی با قابلیت پیمایش ۳۰۰۰ کیلومتر تا سال ۲۰۲۳ وارد بازار خواهند شد.  

اگرچه این آزمایش روی زمین انجام شده، اما می‌تواند راه را برای تست‌های هوایی آینده هموار کند. هرچند راه زیادی برای دستیابی به این هدف مهم و نجات‌بخش جو از گازهای گلخانه‌ای وجود دارد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. 정품 비아그라,비아그라구매,비아그라구입,처방전없이 초간편주문.합리적인가격.비아그라 퀵배송,비아그라온라인약국,시알리스.각종 발기부전치료제 판매 전문 온라인스토어 13년동안 단 1건도 가품판매에 관한 스캔들이 없는 믿을수 있는 스토어 입니다.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا