ایران

توقف الزام اخذ اینماد از شرکت‌های پرداخت‌یاری به دستور کارگروه اقتصاد دیجیتال

آی تی ایران- یک روز بعد از دستور شاپرک به شرکت‌های پرداختیاری برای دریافت نماد الکترونیکی، دقایقی پیش کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور به توقف الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی تا ۲۴ آبان ماه را داد.  

روز گذشته (۲۱ آبان) نامه‌ای منتشر شد که طبق آن شاپرک به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرده که از ۲۴ آبان، پایانه‌های اینترنتی فاقد نماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته از تاریخ یادشده از سمت این شرکت غیرفعال خواهند شد. این نامه در شرایطی که کسب‌وکارهای حوزه پرداخت به دلیل فیلترینگ و اختلال اینترنت با مشکلات بی‌شماری همراه شده‌اند، موج جدیدی از انتقاد و اعتراض را از سمت فعالان این صنعت به دنبال داشت.  

به دنبال افزایش این اعتراض‌ها دقایقی پیش نامه‌ای ازسوی رضا باقری اصل جانشین رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال خطاب به مدیرعامل شاپرک منتشر شده که در آن خواستار توقف دستور شاپرک برای غیرفعال شدن پذیرندگان فاقد نماد اعتماد شده است.

در این نامه با اشاره به دستوری اخیر شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یاری در خصوص الزام به اخذ اینماد برای همسان‌سازی اطلاعات پذیرندگان شرکت‌های پرداخت‌یاری، اعلام شده که بررسی موضوع عدم الزام اخذ اینماد برای شروع فرایند کسب‌وکارها در دستوری کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است.  

همچنین در این نامه تاکید شده که طبق جز ۴ بند «ز» مصوبه جلسه شصت و هفتم هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار تعیین تکلیف اینماد به عنوان یکی از مجوزهای کسب‌وکار منوط به اتخاذ تصمیم توسط کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است.

در ادامه این نامه به این نکته اشاره شده که لغو اینماد به عنوان مجوز شروع کسب‌وکار طبق آیین نامه داخلی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، در کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال مصوب و در نوبت تصمین‌گیری کارگروه ویژه قرار دارد.

طبق همین موارد در این نامه به مدیرعامل شرکت شاپرک آمده است که ابلاغ الزام استفاده از اینماد از سوی شرکت شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یار مغایر با تصمیمات هیات مقررات‌گذاری و بهبود کسب‌وکار و اختیارات و تصمیمات کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال است.

در پایان باقری اصل ضمن دعوت مدیرعامل شاپرک به ارائه گزارش به گارگروه، خواسته است که به فوریت نسبت به لغو دستور الزام اخذ اینماد به شرکت‌های پرداخت‌یار تا زمان اتخاذ تصمیم نهایی توسط کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال اقدام کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا