استارتاپایران

گزارش عملکرد سال ۱۴۰۰ حرکت اول منتشر شد

شرکت کسب و کارهای نوپای حرکت اول، بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه همراه اول، با انتشار گزارش عملکرد خود در سال مالی ۱۴۰۰، به تفصیل در مورد اهداف، دستاوردها و برنامه‌های آتی خود پرداخته است. این شرکت از ابتدای فعالیت در یازده کسب و کار سرمایه گذاری مستقیم انجام داده و در سالی که گذشت با تمرکز بر دو حوزه رسانه و فناوری دو کسب و کار نت باکس و نبض را به سبد خود اضافه کرده است.

نمودار پرتفوی سرمایه گذاری حرکت اول

 عملکرد حرکت اول در ارزیابی طرح‌ها

مروری بر عملکرد حرکت اول در ارزیابی طرح‌ها نشان از ورود ۲۷۵ طرح به مرحله بررسی و رد شدن حدود ۷۵ درصد این طرحها در مرحله اول دارد که از مهم‌ترین دلایل رد آنها به ترتیب، عدم تطابق با مرحله عمر کسب و کار و عدم تایید قابلیت‌های طرح و عدم تطابق با حوزه‌های سرمایه‌گذاری و عدم جذابیت اندازه بازار هدف عنوان شده است.

دراین گزارش بیشترین طرح‌های‌ دریافت شده با اختلاف درحوزه تجارت الکترونیک وتبلیغات بوده است

ارتباطات و شبکه سازی

یکی از بخش‌هایی که به نظر می‌رسد حرکت اول در سال گذشته عملکرد مناسبی داشته است مبحث ارتباطات و شبکه سازی ست که بر اساس ترازیابی جهانی و بررسی فاکتورهای کلیدی یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) موفق مسیر هدفمندی طراحی نموده است.

از جمله اقداماتی که این شرکت در این بخش معرفی نموده است شامل ایجاد ارتباط با بازیگران فعال اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی من جمله عضویت در هیات مدیره انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر کشور، عضویت در شورای راهبری رویداد صادراتی صدتکاپو، عضویت در شورای راهبردی نشست سرمایه گذاری فناوری (TIM) و همچنین عقد تفاهم نامه همکاری مشترک با پارکهای علم و فناوری است.

حرکت اول و زنجیره ارزش در مراحل عمر استارتاپ

با توجه به این گزارش دسته بندی مرحله عمر استارتاپ و نقطه ورود حرکت اول و زنجیره ارزش خود بدین ترتیب است. طبق این دسته‌بندی سرمایه‌گذاری در مرحله ایده و کشت بر عهده هاب‌های حرکت اول، در مرحله ایده بر عهده صندوق کارآفرینان اول (در سالی که گذشت حرکت اول توانسته است مجوز تاسیس آن را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت نماید.) و در مرحله میانی و رشد حرکت اول نقش سرمایه گذار را خواهد داشت.

.

حرکت اول در این گزارش اعلام کرده است  در سالی که گذشت زیرساخت‌های لازم جهت تحقق اهداف سرمایه‌گذاری بین المللی خود را نهایی کرده و همچنین ۲۳میلیارد تومان در مرحله شتابدهی و در ۲۲ استارتاپ سرمایه‌گذاری نموده و عملکرد، حوزه‌های سرمایه گذاری و سبد سرمایه گذاری ۳ هاب (هاب شیراز، هاب اصفهان و هاب بهشتی) را به تفصیل ارایه داده است.

متن کامل گزارش را از اینجا دانلود کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا