استارتاپایران

عزم خودرو «خودرو ۴۵» برای بورسی شدن تا پایان سال ۱۴۰۲

به گفته مدیران «خودرو ۴۵» در حال حاضر این استارتاپ با بیش از ۱۰ هزار شریک تجاری همکاری می کند و تعداد شعب آن تا سال ۱۴۰۱ به ۵۰ عدد خواهد رسید. همچنین به گفته مدیران خودرو ۴۵ ٬ این استارتاپ تا پایان سال ۱۴۰۲ می تواند وارد بازار بورس شود.

مدیران «خودرو ۴۵» در این نشست خبری که روز یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ با حضور رسانه‌های گروهی برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این پلتفرم مثل رشد سالانه ۳.۵ برابری٬ درباره چالش‌ها و فرصت‌های بازار خودروهای دست دوم با گردش مالی میلیارد دلاری سخن گفتند.

مجید قاقازانی، مدیر بازاریابی این شرکت در نشست رسانه‌ای فوق که در خانه کارمان برگزار شد، ضمن اشاره به چهار سالگی خودرو ۴۵ و کارنامه موفقیت‌های این پلتفرم و اثراتی که در بازار خودروهای دست دوم داشته است، گفت: «بازار خودروهای دست دوم در جهان به سرعت در حال رشد است. این رشد به قدری است که کشور چین با دارا بودن مقام اول در این زمینه با ثبت ۳۰۰ میلیون خودرو دست دوم، به دنبال راه‌هایی برای صادرات این خودروها به کشورهای دیگر است. این کشور از سال ۲۰۱۹ اجازه صادرات خودروهای دست دوم به ۱۰ کشور را صادر کرد و شرکت‌های چینی در این مدت توانستند بیش از ۳۰۰ خودرو دست دوم را به کشورهای مختلف، از جمله روسیه، صادر کنند.»

اهمیت بازار خودروهای دست دوم باعث شده است که کشورهای صنعتی با حمایت از استارتاپ‌ها و شرکت‌های فعال در این بازار، تلاش کنند این بازار را هر چه بیشتر قانونمند کرده و از ظرفیت‌های عظیم آن در جهت شکوفایی اقتصادی بهره‌برداری کنند. »

به گفته قاقازانی تجربه جهانی به ما نشان داده است که خرید و فروش در محصولات تخصصی مانند خودرو در مدل پلتفرمی جوابگو نیست و نیاز به عبور از CLASSIFIEDها و پلتفرم‌های مشتری به مشتری (C۲C) در رسیدن به مدل خدمات تخصصی فروش خودرو و VERTICALها مانند خودرو ۴۵ هستیم.

ساختار پلتفرمی مناسب بازار ایران

او در این باره اشاره کرد: «در موارد زیادی روی ساختار پلتفرمی ما مشاهده می‌کنیم که یک خودرو چند بار با قیمت‌های مختلف آگهی شده است. براساس بررسی‌های ما تا ۳۰ درصد آگهی‌ها روی وب سایت‌های پلتفرمی به این نحو هستند. اما در مدل ما (خودرو ۴۵) این موضوع امکان ناپذیر است و مدل B۲C خودرو ۴۵ عملا برای ساماندهی بازار خودرو و شفافیت واقعی قیمت بهترین گزینه خواهد بود.»

این کارشناس ارشد بازار خودرو با تصریح بر این نکته که نفوذ اینترنت و افزایش ظرفیت‌های گوشی‌های هوشمند به این مساله کمک شایانی کرده اضافه کرد: «این بازار در حال حاضر برای اقتصادهای در حال رشد، بسیار جذاب شده و پلتفرم‌های واسط که به صورت رسمی فعالیت می‌کنند به سرعت در حال رشد هستند که خودرو ۴۵ را می‌توان نزدیک‌ترین پلتفرم ایرانی از نظر استانداردهای جهانی این بازار به شمار آورد و آینده بازار خرید و فروش خودرو از پلتفرمی به سمت فروش تخصصی خودرو تغییر پیدا کرده است.»

وی در ادامه گفت: «این مساله به قدری اهمیت یافته است که مدتی است برندهایی مانند تویوتا، بی‌ام و، و… به خرید و فروش خودرو دست دوم روی آورده و حتی برندهای بزرگی که در زمینه Original Equipment Manufacturer یا OEM فعالیت می‌کنند، با حمایت از استارتاپ‌های نوظهوری مانند Heycar   به این حوزه علاقه نشان دهند که فولکس واگن و دایملر، از جمله این برندها هستند.»

احسان گائینی، مدیر فروش خودرو ۴۵ با طرح این مساله که پلتفرم خودرو ۴۵ استانداردترین نمونه این بازار نوظهور و این پدیده اقتصادی جهانی است، تصریح کرد: «شفاف کردن بازار خودروهای دست دوم و قانونمند کردن بازار عظیم فوق، علاوه بر به حداقل رساندن خسارت‌های معامله گران (خریدار و فروشنده) و کم کردن افراد ضرر دیده در جامعه، به لحاظ حقوقی، جامعه شناختی و سیاسی نیز بار بزرگی را از دوش سیستم مدیریتی کشور برمی‌دارد و دستاوردهای خودرو ۴۵ در این چهار سال و آمار و اطلاعات موجود به خوبی نشان دهنده این مساله است.»

احسان گائینی، مدیر فروش خودرو ۴۵، همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: «بررسی‌های کارشناسانه چالش‌های حقوقی و قانونی و انباشت پرونده‌های قضایی مرتبط با معاملات خودروهای دست دوم در ایران و تلاش برای ارائه راه حل‌های برون رفت، از جمله مسائلی است که کارشناسان این حوزه باید در تعامل با پلتفرم‌های استاندارد و قانونی ایرانی مانند خودرو ۴۵ درصدد رفع آن برآیند. چرا که مطالعات جهانی نشان می‌دهد علت رشد بازار خودروهای دست دوم ایجاد پلتفرم‌ها و مجموعه‌های رسمی برای بازرسی و کنترل کیفیت و وضعیت این خودروهاست. این مساله در کشورهای درحال توسعه باعث اعتماد مردم به این بازار شده است.»

این کارشناس ارشد بازار خودرو با تصریح بر این نکته که نفوذ اینترنت و افزایش ظرفیت‌های گوشی‌های هوشمند به این مساله کمک شایانی کرده است اضافه کرد: «این بازار در حال حاضر برای اقتصادهای در حال رشد، بسیار جذاب شده و پلتفرم‌های واسط که به صورت رسمی فعالیت می‌کنند به سرعت در حال رشد هستند که خودرو ۴۵ را می‌توان نزدیک‌ترین پلتفرم ایرانی از نظر استانداردهای جهانی این بازار به شمار آورد.»

وی در پایان یادآور شد: «به گزارش تحلیلی منتشر شده توسط پلتفرم آنلاین OLX انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳ بازار خودروهای دست دوم به ۲۵ میلیارد دلار برسد. به این خاطر خودرو ۴۵ تلاش می‌کند با کاهش زمان معامله به کمترین حد ممکن، استفاده از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا، بهره‌گیری از متد روز بازار، تجربه معامله و… به عنوان مزایای رقابتی خود، روز به روز، کار خود را توسعه دهد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا