گوناگون

استفاده روسیه از تراشه‌های لوازم خانگی در تانک‌ها

روسیه به دلیل تحریم‌های بین المللی، قادر به دریافت قطعات اصلی تانک‌ها نیست.

حمله روسیه به اوکراین، موجی از تحریم‌های گسترده غرب علیه این کشور به دنبال داشت و حال طبق آخرین گزارش‌ها، مسکو برای تامین تراشه‌های الکترونیکی مورد نیاز در برخی تجهیزات نظامی‌خود، به استفاده از تراشه‌های به‌کار رفته در محصولاتی همچون یخچال‌ها و ماشین‌های ظرفشویی روی آورده است.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، طی جلسه‌ای در مجلس سنا، با استناد به گزارش اوکراینی‌ها عنوان کرد که سربازان این کشور در تانک‌های روسی، تراشه‌های الکترونیکی را مشاهده کردند که از آنها در ساخت ماشین‌های ظرفشویی و یخچال‌ها استفاده می‌شود.  

مقامات اوکراینی می‌گویند روسیه از این قطعات الکترونیکی به عنوان جایگزینی برای قطعاتی استفاده کرده که به دلیل تحریم‌های بین المللی، قادر به دریافت و وارد کردن آن به کشور نیستند.

ریموندو عنوان کرد که میزان صادرات محصولات فناوری ایالات متحده به روسیه از زمان تهاجم این کشور به اوکراین، ۷۰ درصد کاهش یافته است. همچنین، رابین پترسون، سخنگوی وزارت بازرگانی ایالات متحده در این رابطه گفت که ارسال محموله‌های قطعات آمریکایی به روسیه در سال گذشته، کاهشی ۸۵ درصدی داشته است.

به گفته رایموندو، گزارش‌های رسیده از اوکراین حاکی از آن است که تحریم‌ها اثرگذار بوده و اقدامات جنگی این کشور را تحت الشعاع قرار داده است. در راستای این تحریم‌ها، شرکت‌های بزرگی چون اینتل، AMD، IBM، TSMC و GlobalFoundries فروش محصولات خود به روسیه را متوقف کردند.

یکی از واکنش‌های روسیه در مقابل این تحریم‌ها، نادیده گرفتن واردات غیرقانونی لوازم الکترونیکی و قطعات به این کشور بوده است. روسیه همچنین قصد دارد تا تولید تراشه‌ها به وسیله شرکت‌های داخلی را توسعه دهد و با روش مهندسی معکوس، محصولات غربی را در داخل تولید کند.

این کشور اخیرا نیز از تصمیم خود برای تولید تراشه‌های مبتنی بر فناوری ساخت ۲۸ نانومتری تا سال ۲۰۳۰ خبر داد. هرچند، خرید تراشه‌هایی با فناوری ساخت قدیمی‌تر توسط شرکت‌های چینی، می‌تواند دستیابی به این فناوری ساخت را برای روس‌ها سخت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا