استارتاپ

سرمایه‌گذاری «آن» بر پلتفرم تامین‌ مالی‌ جمعی «دونگی»

«دونگی» به بستری برای تامین‌مالی‌جمعی استخراج معادن تبدیل می‌شود

در مراسمی رسمی که دیروز برگزار شد، گروه سرمایه‌گذاری کسب‌وکارهای نوین «آن» از سرمایه‌گذاری خود بر پلتفرم «دونگی» خبر داد و قرارداد این همکاری به امضای طرفین رسید. هدف از این سرمایه‌گذاری، توسعه فعالیت‌های استارتاپ دونگی برای تامین مالی جمعی اکتشاف معادن کوچک و متوسط و همچنین حمایت از کسب‌وکارهای کوچک حوزه محیط زیست و نیروی انسانی آنها اعلام شده است.

گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» زیرمجموعه‌ای از گروه معدنی زرین (بزرگترین بازیگر سرب و روی خاورمیانه با بیش از ۹۰ معدن در کشور) است و با هدف، جذب و توسعه فناوری، خصوصا فناوری‌های مرتبط با زنجیره ارزش معدن شکل داده شده است. در مراسم روز گذشته، قرارداد این همکاری رسما به امضای طرفین رسید. مجموع ارزش سرمایه‌گذاری‌های گروه زرین بر پلتفرم دونگی، بالغ بر ۱۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

تلاش «آن» برای پیوند دادن استارتاپها با صنعت

مشکات اسدی مدیرعامل گروه کسب‌وکارهای «آن»، در تشریح این سرمایه‌گذاری گفت: سرمایه‌گذاری‌های این صندوق به قصد توسعه فعالیت‌های استارتاپی مرتبط با کل زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی زیر چتر مفهوم انقلاب صنعتی چهارم است. این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف تلفیق فناوری‌های لبه تحول دیجیتال با صنایع معدنی که هنوز در بسیاری موارد با الگوهای سنتی اداره می‌شوند، انجام می‌شود.

وی افزود: سرمایه‌گذاری روی پلتفرم دونگی تلاشی برای رسیدن به دو هدف عمده است؛ اول تامین مالی جمعی برای اکتشاف معادن کوچک و متوسط و دوم حمایت از استارتاپ‌های حوزه محیط زیست و نیروی انسانی مرتبط با صنایع و معادن. اسدی تصریح کرد: البته حوزه فعالیت‌های پلتفرم دونگی به صورت عمومی باقی خواهد ماند، ولی حوزه معدن در این پلتفرم در همکاری با گروه زرین توسعه پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» اضافه کرد: «این سرمایه‌گذاری که امروز قرارداد آن به امضا رسید، تنها به تزریق پول به این پلتفرم محدود نمی‌شود، بلکه گروه «آن» به نمایندگی از گروه صنعتی و معدنی زرین، وظیفه بررسی، ارزیابی طرح‌ها و همکاری در نهایی‌سازی آن‌ها، تامین ضمانت سرمایه‌گذاری در طرح‌های مرتبط و نظارت فنی و مالی آنها را نیز بسته به طرح‌ها بر عهده خواهد گرفت».

جعفر محمدی
جعفر محمدی، مدیرعامل پلتفرم «دونگی»:پیش‌بینی می‌شود تامین مالی جمعی تاپایان سال جاری، رشد بیش از ده برابری را نسبت به سال گذشته تجربه کند. قصد داریم سهم ۲۵٪ خود از این بازار را افزایش دهیم.

نفیسه آزاد مدیر سرمایه‌گذاری جسورانه «آن» نیز اعلام کرد: «اساساً استراتژی‌های سرمایه‌گذاری ما در گروه «آن» مبتنی بر حمایت‌های غیرمادی، خصوصا ایجاد پیوندهای استراتژیک میان استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای متداول و بزرگ اقتصادی است. در حقیقت سرمایه مادی تنها یکی از انواع سرمایه‌گذاری است و اتفاقا استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌های دانشی یا نمادین یا اجتماعی برای رشد خود بیشتر از سرمایه اقتصادی نیاز دارند. در راستای این استراتژی، سرمایه‌گذاری در پلتفرم دونگی نیز ترکیبی از سرمایه‌گذاری نقدی و غیرنقدی است».

پیش‌بینی رشد ده برابری تامین‌مالی جمعی

جعفر محمدی، مدیرعامل پلتفرم دونگی نیز با اشاره به اثرات این سرمایه‌گذاری بر کسب‌وکار دونگی گفت: «پیش‌بینی ما این است که تامین مالی جمعی در پایان سال جاری، رشد بیش از ده برابری را به نسبت سال گذشته تجربه کند. وی اظهار کرد که دونگی به عنوان یک پلتفرم پیشرو در تامین مالی جمعی کشور امیدوار است سهم ۲۵٪ فعلی خود در این بازار را تا پایان سال رشد قابل توجهی دهد تا کماکان به عنوان بازیگر جریان‌ساز این حوزه در صدر بماند.»

محمدی معتقد است که ایجاد پیوند بین سرمایه‌گذاران نهادی و بازار تامین مالی جمعی، ایجاد قالب‌هایی برای تسریع در تامین مالی، تعریف بازارهای خاص (Niche Market)، و بهره‌گیری موثرتر از رسانه‌های نوین برای فرهنگ‌سازی و توسعه بازار، مهم‌ترین استراتژی‌های دونگی برای رسیدن به این اهداف هستند. وی تاکید کرد: «همکاری استراتژیک با یکی از مطرح‌ترین بازیگران معدن خاورمیانه برای توسعه تامین مالی جمعی در بازار خاص معدن از نخستین خروجی‌های این راهبردهاست و سایر برنامه‌های دونگی در راستای اجرایی‌سازی این استراتژی‌ها به زودی اعلام خواهد شد»

مفاد همکاری «دونگی» و گروه زرین

امضای قرارداد همکاری گروه زرین با دونگی
امضای قرارداد همکاری گروه زرین با دونگی

قرار است پیوند میان گروه صنعتی و معدنی زرین با پلتفرم دونگی در قالب موارد زیر تعریف شود:

  • گروه زرین به عنوان یک کاربر دونگی می‌تواند فراخوان‌های تامین مالی در طرح‌های مناسب معدنی و صنعت۴.۰ را در این پلتفرم منتشر کند تا از این طریق زمینه‌ساز مشارکت اقتصادی عمومی باشد. همچنین این گروه می‌تواند به به عنوان سرمایه‌گذار در طرح‌های مرتبط با حوزه‌های فعالیت خود سرمایه‌گذاری کند.
  • ارزیابی طرح‌های معدنی و صنعتی نیازمند تخصص و مهارت‌های اقتصادی و کسب‌وکاری است که گروه زرین با توجه به حضور شرکت‌های مختلف خود در بورس و توانمندی در بخش تامین مالی می‌تواند در ارزیابی‌های اقتصادی به عنوان نهاد تخصصی این پلتفرم همکاری کند.
  • بازطراحی نظام وثائق: رشد تامین مالی جمعی نیازمند اعتماد عمومی است. استفاده از سازوکارهای جدید برای تامین ضمانت طرح‌ها می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری این اعتماد عمومی باشد، که این موضوع توسط گروه زرین پشتیبانی خواهد شد. »

گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» شامل آکادمی «آن‌سو»، صندوق جسورانه «آن»، شتابدهنده ماینتک و شرکت‌های تخصصی، ماموریت پیوند میان اکوسیستم استارت‌آپی را با یک مجموعه بزرگ معدنی بر عهده دارد. گروه کسب‌وکارهای نوین آن، به عنوان یکی از ۲۶ شرکت زیرمجموعه هلدینگ صنعتی و معدنی زرین تلاش دارد تا استارت‌آپ‌هایی که می‌توانند در زنجیره ارزش معدن، ارزش افزوده ایجاد کنند را شناسایی کرده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) به عنوان ابزار تامین مالی نوآوری در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. اندازه بازار جهانی این حوزه ۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برآورد می‌شود. کرادفاندینگ به عنوان یکی از نهادهای کلیدی هر اکوسیستم استارت‌آپی، نه تنها ماموریت گردآوری سرمایه‌های خُرد را بر عهده دارد، بلکه بیش از آن ابزاری برای پیوند شهروندان به اکوسیستم استارت‌آپی است تا هم ابزاری برای مشارکت اقتصادی فراگیر باشد و هم معیاری برای سنجش رویکردهای اجتماعی به نوآوری‌ها.

تامین مالی جمعی در سال ۱۳۹۷ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده و به صورت عملیاتی از زمستان ۹۹ بر اساس این آیین‌نامه و با مجوز فرابورس آغاز به کار کرد. شرکت سامانه‌نگار آتنا با راه‌اندازی «پلتفرم دونگی» یکی از نخستین بازیگران این عرصه بوده است. بنیان‌گذاران اولیه این استارت‌آپ پیش از رسمی شدن فعالیت تامین مالی جمعی برای کسب‌وکارها، از طریق پلتفرم «مهربانه» سابقه تامین مالی‌های جمعی گسترده خیریه و دگردوستانه را به مدت بیش از ۵ سال در کارنامه خود دارند.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا