ایرانتجارتلپ‌تاپموبایل

درج قیمت واردکننده بر روی موبایل، تبلت و لپ‌تاپ الزامی می‌شود

اجرای مرحله پنجم طرح «خرید شفاف» از اول اردیبشهت ماه

مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت امروز اعلام کرد: در مرحله پنجم طرح درج قیمت بر روی کالاها که از اول اردیبهشت اجرا می‌شود، حتی کالاهای وارداتی مانند تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز مشمول درج قیمت واردکننده و مصرف‌کننده می‌شوند.

طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالا با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور شفاف سازی قیمت انواع کالاها از ۲۷ آذر سال گذشته اجرایی شد. براساس طرح مذکور، تولیدکنندگان مکلف شدند قیمت تمام شده کالاهای تولیدی را روی انواع کالاها ثبت و عرضه‌کنندگان و فروشندگان نیز در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا واحدهای صنفی  مکلف به درج قیمت مصرف کننده براساس سود تعیین شده توسط وزارت صمت، هستند. البته از مدتی با بررسی اشکالات  طرح مذکور مقرر شد علاوه بر درج قیمت تولیدکننده، تولیدکنندگان قیمت مصرف کننده را نیز بر روی کالا درج کنند و این موضوع از ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ اجرایی شد.

این طرح که هدف از اجرای آن جلوگیری از گران‌فروشی و کنترل قیمت است، در ۶ مرحله تعریف شده که تاکنون ۴ مرحله آن اجرا شده و مرحله پنجم آن نیز از فردا اول اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرایی خواهد شد. در هر مرحله از اجرای طرح خرید شفاف تعدادی اقلام کالاهایی به طرح اضافه و مشمول درج قیمت می‌شدند،   اما در مرحله پنجم این طرح، تمامی کالاها مشمول اجرای طرح درج قیمت کالا می‌شوند ضمن اینکه در این مرحله برخی از گروه‌های کالایی مستثنی هستند.

محسن حسین‌لویی مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت
محسن حسین‌لویی مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت: از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالاهای وارداتی (از جمله موبایل، تبلت و لپتاپ) غیر از موارد استثنا مشمول درج قیمت وارد کننده و مصرف‌کننده می‌شود.

محسن حسین‌لویی مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌های توزیع و اقتصادی وزارت صمت در پاسخ به این سوال که آیا کالاهای وارداتی نیز مشمول درج قیمت می‌شوند یا خیر گفت: قبل از اجرای طرح خرید شفاف، بر روی بسیاری از کالاها هیچ قیمتی درج نمی‌شد، به عنوان مثال بر روی کالاهای سرمایه‌ای هیچ قیمتی درج نمی‌شد. علاوه بر این برخی از کالاها مانند کالاهای وارداتی مانند موبایل، تبلت، لپ‌تاپ، کامپیوتر، بسته کاغذ A4 نیز هیچ قیمتی بر روی کالاها درج نمی‌شد. بنابراین در مرحله پنجم طرح خرید شفاف مقرر شد تا بر روی کالاهای وارداتی هم قیمت درج شود. یعنی بر روی این کالاها قیمت واردکننده و قیمت مصرف کننده درج می‌شود؛ بنابراین در این نوع کالاها به جای درج قیمت تولید کننده قیمت وارد کننده درج می‌شود و این کالاها مانند سایر کالا مشمول درج قیمت مصرف کننده نیز هستند.

بنابراین از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ همه کالاهای تولیدی به جز موارد استثنا مشمول درج قیمت تولید کننده و مصرف کننده می‌شوند و همه کالاهای وارداتی غیر از موارد استثنا مشمول درج قیمت وارد کننده و مصرف‌کننده می‌شود.

 

 

منبع
خبرگزاری فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا