ایرانلپ‌تاپموبایل

لپتاپ و کالاهای آی‌تی گران می‌شوند

افزایش ۵-۶ درصدی قیمتها با حدف ارز ۴۲۰۰ تومانی از محاسبه حقوق گمرکی کالاها

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به تغییراتی که قرار است در روزهای آینده بر عوارض و حقوق گمرکی اعمال شود گفت: احتمالا این تغییرات باعث افزایش پنج تا شش درصدی قیمت کالاهای آی‌تی از جمله لپ تاپ خواهد شد.

محمدرضا فرجی با اشاره به افزایش ۵۴۰ درصدی حقوق گمرکی در سال جاری، اظهار کرد: این افزایش حقوق گمرکی باعث افزایش حدود پنج تا شش درصدی قیمت کالاهای آی‌تی که ماخذ گمرکی آن‌ها پنج درصد است، خواهد شد.

وی با بیان اینکه نرخ گفته شده براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شد، اما قرار است ارز نیمایی مبنا قرار گیرد، تصریح کرد: این در حالی است که کالای آی‌تی در همه دنیا جزو کالاهای ضروری و آموزشی است و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته از مالیات برارزش افزوده معاف‌اند. اما مالیات ارزش افزوده کالاهای دیجیتال در کشور ما همانند سایر کالاها ۹ درصد است. اتحادیه هم درصدد نامه نگاری با مجلس است تا مالیات ارزش افزوده کالاهای دیجیتال را حذف کند یا کالای آی تی جزو کالای ضروری حساب و ماخذ گمرکی اصلاح شود تا جلوی گرانی آن گرفته شود.

فرجی
محمدرضا فرجی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران: کالای آی‌تی در همه دنیا جزو کالاهای ضروری و آموزشی است؛ به همین دلیل در کشورهای پیشرفته از مالیات برارزش افزوده معاف‌اند. اما مالیات ارزش افزوده کالاهای دیجیتال در کشور ما همانند سایر کالاها ۹ درصد است. درحال نامه‌نگاری با مجلس هستیم تا یا مالیات ارزش‌افزوده کالاهای دیجیتال حذف شود و یا کالای آی تی جزو کالای ضروری حساب و ماخذ گمرکی اصلاح شود تا جلوی گرانی آن گرفته شود.

رکود بازار لپتاپ؛ مردم در انتظار نتیجه مذاکرات

فرجی در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر مصرف کالای آی تی در دو سال گذشته، گفت: با توجه به ارائه آموزش آنلاین، همه دانشجویان و دانش آموزان به سمت خرید این کالاها رفتند و به همین دلیل این کالا یک کالای آموزشی و آکادمیک است. البته در حال حاضر تقاضای لپ تاپ مانند مدت مشابه سال گذشته بوده، با این تفاوت که رکود گسترده‌تر شده است؛ چراکه مردم منتظر نتیجه مذاکرات و کاهش قیمت دلار و در پی آن کاهش قیمت لپ تاپ هستند.

به گفته رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، نوسان نرخ ارز در روزهای اخیر باعث شده تجار دست از فروش لپ تاپ بکشند؛ بنابراین در هفته اول کاری در فروردین ماه هنوز قیمت‌ها مشخص نیست، چون هم تجار فروش نداشتند و هم کالا هنوز از گمرک ترخیص نشده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره محدوده قیمت لپ تاپ گفت: حداقل قیمت لپ تاپ در حال حاضر ۹ میلیون تومان است، اما بیشترین فروش کالاها مربوط لپ تاپ‌هایی با قیمت ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان است.

 

 

 

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا